Jak dbać o finanse w związku, aby nie doprowadzać do kłótni?

Przede wszystkim postaw na komunikację.
Jak dbać o finanse w związku, aby nie doprowadzać do kłótni?
Fot. Unsplash (Wright Brand Bacon)
04.12.2020
Wiktoria Sobocińska

Temat finansów wywołuje sporo emocji, zwłaszcza, jeżeli przychodzi do dzielenia się nimi w związku. Każdy z nas wynosi z domu inne przekonania i wartości, dotyczące planowania budżetu czy oszczędzania. Kiedy stajemy się dorośli, decyzje możemy podejmować już sami. 

Zobacz również: Każda kobieta powinna wiedzieć to przed 30-tką. Dopiero wtedy poczuje się dorosła

Gdy w grę wchodzi nasza druga połówka, potrafimy kłócić się o to częściej niż o podział obowiązków domowych, a nawet sprawy dotyczące przyszłości relacji.

Jak zadbać o domowy budżet, nie wchodząc w zbędne konflikty? 

Pieniądze w związku: jak o nie zadbać?

Planowanie budżetu z partnerem

Sprzeczki o finanse to jeden z najczęstszych problemów pojawiających się nawet w szczęśliwych związkach o długim stażu. Choć rozmowa o pieniądzach nie jest dla każdego przyjemna, warto postawić na otwartą komunikację.

W pierwszej kolejności zastanówcie się nad tym, jakie są wasze główne potrzeby i przez kilka miesięcy notujcie systematycznie swoje wydatki. Wtedy podejmiecie decyzję, na których polach należy zacząć oszczędzać oraz na jakie wydatki powinniście mieć zawsze odłożoną kwotę.

Budżet domowy to nic innego jak plan miesięcznych wpływów i wydatków. Pomaga to obiektywnie spojrzeć na waszą sytuację finansową i kontrolować zbędne koszty. Taki wspólny plan pomoże wam przygotować tzw. poduszkę finansową, z której możecie skorzystać w trudnym momencie.

Wspólne konto w banku

Dzisiaj istnieje wachlarz aplikacji, które znacznie ułatwiają parom funkcjonowanie w świecie finansów. Można dzielić w nich wydatki na konkretne sektory, razem robić listy zakupów czy ustalać wybrane kwoty do rozliczania. Wystarczy sprawdzić ofertę w danej zakładce.

Wciąż jednak tradycyjnym sposobem, który ułatwia zarządzanie pieniędzmi, jest wspólne konto w banku. Taka decyzja z góry zakłada, że każdy z partnerów będzie aktywnie uczestniczył w życiu domowego budżetu. Osobom w stałych związkach zagwarantuje pełną przejrzystość sytuacji.

Otwarta rozmowa o pieniądzach

Taka rozmowa bywa stresująca, choć znajdą się tacy partnerzy, którzy rozmawianie o pieniądzach traktują zupełnie normalnie. Wszystko to wynika z naszych osobistych przekonań i "relacji z pieniędzmi". Każdy z nas posiada inne nawyki wyniesione z rodzinnego domu, a przy tym wszyscy chcemy czuć się w tej kwestii bezpiecznie, ale też zachować prywatność. Jak to pogodzić?

My podpowiadamy, aby postawić na otwartą komunikację. Jeśli pieniądze wywołują w Twoim związku niepotrzebne konflikty, po prostu usiądźcie i porozmawiajcie o tym, co leży wam na sercu. Być może tylko wam się coś nawzajem wydaje, albo nie znaleźliście wcześniej kwadransu, aby powiedzieć sobie o potrzebach i obawach prosto w oczy. Pamiętajcie, aby robić to w delikatny sposób.

Przede wszystkim nie wymieniajcie się spostrzeżeniami w dużych emocjach. Do poruszenia tematu finansów warto ostudzić nieco atmosferę. Może wybierzecie się w tym celu do restauracji, aby stworzyć formalny klimat i nie przesiąkać energią domowych obowiązków w mieszkaniu?

Zobacz również: Faceci marzą o żonie, która pracuje w jednym z tych 15 zawodów

Polecane wideo

Twój znak zodiaku wpływa na to, jakie błędy popełniasz w związku. Co sprawia, że rujnujesz swoją relację?
Twój znak zodiaku wpływa na to, jakie błędy popełniasz w związku. Co sprawia, że rujnujesz swoją relację? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie