„Kim będziesz, jak dorośniesz?”. Aż 82 proc. Polaków nie pracuje w zawodzie marzeń

O jakie profesje chodzi i dlaczego tak rzadko spełniamy nasze marzenia?
„Kim będziesz, jak dorośniesz?”. Aż 82 proc. Polaków nie pracuje w zawodzie marzeń
Fot. iStock
20.11.2020

“Kim chcesz zostać, jak będziesz duża?”, “Zostaniesz policjantem czy strażakiem?”, “Chcesz pójść w ślady rodziców gdy dorośniesz?”. To pytania, które w dzieciństwie słyszała zapewne większość z nas, i to niejednokrotnie. To naturalne, że dzieci już od najmłodszych lat snują wizje na temat kariery w dorosłości. Dopiero z czasem okazuje się, do jakiego stopnia życie weryfikuje te plany.

Zobacz również: Co trzeci Polak nigdy nie dostał awansu. Jeszcze więcej przyjmuje nowe obowiązki bez podwyżki

Tylko najwięksi szczęściarze mogą powiedzieć, że pracują w zawodzie swoich marzeń z czasów dzieciństwa. W przeważającej większości przypadków okazuje się, że lądujemy w pracy, która nie ma zbyt wiele wspólnego z naszymi planami z najmłodszych lat. Jednocześnie większość z nas żałuje, że tak się stało. O jakie zawody chodzi i dlaczego Polacy tak rzadko spełniają swoje marzenia w kwestii kariery zawodowej?

Praca marzeń? 82 proc. Polaków nie pracuje w wymarzonym zawodzie

Serwis kariery InterviewMe.pl przeprowadził badanie zatytułowane „Zawody marzeń z dzieciństwa Polaków”, w którym zapytano ponad 1000 respondentów o zawodowe marzenia z dzieciństwa, stopień ich realizacji oraz refleksje na temat przebiegu swojej kariery zawodowej. Wyniki sugerują, że zdecydowanej większości Polaków nie udało się urzeczywistnić młodzieńczych planów. 82 proc. badanych przyznało, że nie pracują w zawodzie, o którym marzyło w dzieciństwie. Spośród nich tylko 16 proc. miało taką szansę w przeszłości.

Co ciekawe, wśród osób które spełniły zawodowe marzenia z dzieciństwa, nie wszyscy są w pełni usatysfakcjonowani. Co czwarta osoba jest bowiem niezadowolona z pracy.

Z jednej strony fakt, że Polacy nie spełniają swoich zawodowych marzeń z dzieciństwa może martwić. Z drugiej - trzeba podkreślić, że spojrzenie na karierę zawodową wyraźnie zmienia się wraz z wiekiem. Wychowanie, edukacja, doświadczenia życiowe i odkrywanie swoich talentów sprawia, że z czasem wymarzona może być dla nas zupełnie inna profesja niż ta, o której fantazjowaliśmy w dzieciństwie. Dlatego wiele osób, które nie spełniły młodzieńczych marzeń i tak bardzo lubi swoją pracę

- komentuje Wojciech Martyński, ekspert kariery InterviewMe.pl i autor badania.

O jakich zawodach Polacy marzyli w dzieciństwie? Były to przede wszystkim tradycyjne profesje. W pierwszej dziesiątce znalazły się zawody takie jak: policjant, strażak, lekarz, nauczyciel, sportowiec, muzyk, weterynarz, aktor, kucharz i modelka. Co ważne, wyniki wyraźnie różniły się w zależności od płci badanych. Najwięcej kobiet marzyło w dzieciństwie o pracy nauczyciela, lekarza i policjanta. W przypadku mężczyzn był to strażak, policjant i sportowiec.

Fot. materiały prasowe

Dlaczego Polacy tak rzadko spełniają swoje marzenia z dzieciństwa? W dużym stopniu wynika to ze zmieniającej się wraz z wiekiem wizji „pracy marzeń”. Z badania InterviewMe wynika, że 51 proc. osób do 25. roku życia wciąż marzy o zawodzie z dziecięcych fantazji. W przypadku osób w wieku 25–39 lat jest to 45 proc., w wieku 40–55 lat - 39 proc., a powyżej 55 lat - zaledwie 24 proc. Na porzucenie marzeń niekiedy ma także wpływ konieczność szybkiego zarobku lub strach przed bardziej nietypową ścieżką kariery.

Co ciekawe, współcześni nastolatkowie wciąż marzą o zawodach, które młodzi ludzie wybierali w... XIX i XX wieku. W konsekwencji rynek pracy może być przesycony specjalistami z „przestarzałych” dziedzin. Do realiów współczesnego świata nieco szybciej przystosowują się kobiety, które chętniej wybierają „nowocześniejsze” zawody. Niestety, na plany młodych Polaków może mieć wpływ pandemia koronawirusa. W Wielkiej Brytanii aż 43 proc. osób w wieku 16–25 lat stwierdziło, że przestało wierzyć w to, że zdobędą pracę, którą będą naprawdę kochali

- komentuje Marta Rojewska, ekspertka kariery InterviewMe.pl.

Pełne wyniki badania „Zawody marzeń z dzieciństwa Polaków” można znaleźć tutaj.

Co sądzicie o wynikach tego raportu? Kim wy sami chcieliście zostać gdy byliście dziećmi?

Materiały prasowe

Zobacz również: Mało kto wytrzyma w takiej pracy. Powstała lista najtrudniejszych zawodów

Polecane wideo

Bezrobotna z powodu wyglądu. Twierdzi, że urodą... odstrasza pracodawców
Bezrobotna z powodu wyglądu. Twierdzi, że urodą... odstrasza pracodawców - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 21.11.2020 18:20
Ja leżę i pachnę i wydaję mnóstwo kasy :-) już się napracowałem
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.11.2020 13:37
heh ja chcialam byc drwalem, ciesze sie ze nie wyszlo
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.11.2020 01:29
Zawsze chcialam ukonczyc prawo, nigdy nie udalo mi sie jedak nawet zaczac jakiegokolwiek kierunku studiow... :( Dzisiaj jestem tylko kelnerka i w dodatku z powodu pandemii obecnie w ogole nie zarabiam. Marzylam rowniez o makijazu permanentny, zabiegach medycyny estetycznej, wlasnym salonie, ale kazdy mi to odradza, “bo sie nie oplaca”, “bo za duza konkurencja” itd.,itp. Czasem naprawde zastanawiam sie co robic i jak zyc.. :’(
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie