Każda kobieta powinna wiedzieć to przed 30-tką. Dopiero wtedy poczuje się dorosła

Przeprowadzka i wypełniony PIT to nie wszystko.
Każda kobieta powinna wiedzieć to przed 30-tką. Dopiero wtedy poczuje się dorosła
fot. Pinterest (pl.pinterest.com/pin/858076535237400628, pl.pinterest.com/pin/108156828541160010)
20.11.2020
Wiktoria Sobocińska

Mówi się, że nasza generacja dojrzewa bardzo szybko, ale czy równie szybko się usamodzielnia? Wyprowadzka z rodzinnego gniazda i umiejętność prawidłowego wypełnienia PIT-u to nie wszystko.

Zobacz również: „Mam 30 lat i nadal nie zrobiłam prawa jazdy. Kolegom z pracy wydaje się to dziwne…”

Każda dziewczyna przed ukończeniem 30 roku życia powinna wiedzieć przynajmniej te cztery rzeczy dotyczące finansów. Dopiero wtedy może poczuć się naprawdę samodzielna i odpowiedzialna.

Co powinnaś wiedzieć przed trzydziestką?

Jaka jest moja wartość rynkowa?

W czasie studiów łapałaś różne prace dorywcze, a później poświęcałaś czas na praktyki i staże. Ale czy wiesz, ile w tej chwili jesteś warta dla rynku pracy? Dowiedz się, jak wycenić swoją pracę i porównaj to ze swoim rzeczywistym wynagrodzeniem. Zrób research i sprawdź, ile wynosi średnia pensja osób na podobnych stanowiskach do Twojego, ze zbliżonym doświadczeniem i kwalifikacjami. Dowiaduj się tego regularnie, aby ustalić jak najbardziej korzystne warunki dla siebie.

Oblicz wydatki na mieszkanie

Nie każdy musi otrzymać mieszkanie od zamożnych rodziców, ale wypadałoby wiedzieć, ile wyniesie Cię wynajem, a jak dużą ratę kredytu powinnaś opłacić, gdybyś postanowiła zamieszkać na swoim. Przejrzyj oferty mieszkań w swojej okolicy i dowiedz się, jaka jest dokładna cena, aby świadomie podjąć decyzję. Potem dopiero zastanów się, co jest dla Ciebie bardziej opłacalne i co zamierzasz.

Dowiedz się, ile kosztuje utrzymanie dziecka

Nawet jeśli w tej chwili nie planujesz maleństwa, warto być na to przygotowaną. To bardzo świadome i odpowiedzialne podejście, zwłaszcza jeśli jesteś w związku z długim stażem i będziesz planowała rodzinę w najbliższej przyszłości. Dziecko to nie tylko jedzenie, pieluchy i zabawki, ale też żłobek, opiekunka, lekarstwa, a potem podręczniki. Oblicz, na jakie dodatkowe koszty musisz się przygotować.

Poznaj swoją zdolność kredytową

W tym wieku wypada już znać procedury i dokumenty, jakie należy złożyć, aby otrzymać kredyt hipoteczny. Czy wiesz, ile w tym momencie jesteś warta dla banku? Jeżeli na razie nie planujesz inwestować w żadną nieruchomość, nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawdzić, jak wysoki kredyt mogłabyś otrzymać. Wraz z awansem czy zmianą pracy na bieżąco aktualizuj te informacje

Zobacz również: 30 rzeczy, które powinnaś zrobić przed trzydziestką. Sprawdź, czy nie przespałaś życia

Polecane wideo

Bezrobotna z powodu wyglądu. Twierdzi, że urodą... odstrasza pracodawców
Bezrobotna z powodu wyglądu. Twierdzi, że urodą... odstrasza pracodawców - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 3.67 / 5
gość (Ocena: 5) 22.11.2020 17:33
"Dowiedz się, ile kosztuje utrzymanie dziecka" - a na kij? przed 30 to juz czlowiek wie na stówkę, ze nie chce..
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 22.11.2020 10:12
Co to za bzdety? Nie wszyscy kupują mieszkanie na kredyt. Wydatki na mieszkanie się zmieniają i nie każdy chce mieć dziecko. Spodziewałam się że kobieta powinna wiedzieć co chce robić w życiu, czego oczekuje od życia itp
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.11.2020 15:00
Mam 20 lat i wiem to wszystko. Może miałam w życiu za dużo wolnego czasu, ale są rzeczy, które niekoniecznie mnie dotyczą, a nagle zaczynają mnie interesować i wtedy dużo czytam.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie