Zawód bez przyszłości. Dla absolwentów tego jednego kierunku nie ma pracy

Od kilku lat jest zawodem nadwyżkowym.
Zawód bez przyszłości. Dla absolwentów tego jednego kierunku nie ma pracy
Fot. Unsplash
06.11.2020

Praktyka pokazuje, że zazwyczaj wykonywany zawód to kwestia przypadku. Rzadko zarabiamy na życie zgodnie z wykształceniem, co z jednej strony może świadczyć o naszej elastyczności, ale z drugiej… jej braku. Zadowalamy się ofertami z najbliższej okolicy. Nie jesteśmy zbyt mobilni, dlatego wyjazd do innego miasta to ostateczność.

Zobacz również: W tych zawodach pracuje najwięcej Polaków. Chodzi o miliony ludzi

W przypadku tej dziedziny region kraju nie ma tak naprawdę większego znaczenia. To jedyny w Polsce zawód nazywany przez ekspertów nadwyżkowym. Inaczej mówiąc: absolwentów tego kierunku jest zdecydowanie więcej, niż zapotrzebowania. Jedyny ratunek to przebranżowienie i szukanie szczęścia gdzie indziej.

O kim mowa?

praca przy komputerze

Zawód nadwyżkowy

Ekonomista jest zawodem trwale nadwyżkowym od dawna. Jak wynika z badania „Barometr zawodów”, realizowanego na zlecenie resortu pracy, ekonomista znajduje się na tej liście od 2016 r. W ubiegłym roku, podobnie jak w 2020 był jedynym zawodem nadwyżkowym

- czytamy na pulshr.pl.

Z drugiej strony mamy do czynienia ze specjalizacjami deficytowymi. Chodzi o sytuację, gdy ekspertów w danej dziedzinie jest zdecydowanie mniej, niż ofert pracy. Zatrudnienie w zawodzie zawsze znajdzie spawacz, elektryk, elektromonter, monter instalacji budowlanych, operator samochodów ciężarowych i ciągników, kucharz czy pielęgniarka.

Dlaczego ekonomista po technikum lub z dyplomem uczelni wyższej nie może odnaleźć się na rynku pracy?

Zobacz również: Absolwenci tych kierunków najdłużej szukają pracy. Uzbrój się w cierpliwość

kalkulator

Praca dla ekonomisty

Zawód ten można uznać za trwale nadwyżkowy, bowiem w skali kraju od 2016 r. trafia do nadwyżki. Za taki stan rzeczy odpowiada wiele czynników, z jednej strony jest to kwestia dużej liczby absolwentów, w tym techników ekonomistów, jak i dużej popularności oraz dostępności szkół o tym kierunku. Pomimo dużej dynamiki rozwoju rynku, ekonomiści często nie są w stanie znaleźć zatrudnienia kierunkowego, dlatego uzupełniają kwalifikacje, a czasem całkowicie się przebranżawiają

- tłumaczy raport stworzony na zlecenie resortu pracy.

Sprawdza się powiedzenie, że jeśli umiesz liczyć, to licz na siebie. Kształcenie w kierunku nadwyżkowym prędzej czy później odbije nam się czkawką. Twarde zderzenie z rzeczywistością sprawia, że absolwenci nagle muszą znaleźć zupełnie nowy pomysł na siebie.

Zobacz również: Faceci marzą o żonie, która pracuje w jednym z tych 15 zawodów

Polecane wideo

Zbyt piękna, żeby pracować. Z powodu urody podobno nikt nie chce jej zatrudnić
Zbyt piękna, żeby pracować. Z powodu urody podobno nikt nie chce jej zatrudnić - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie