Prawda o 500+ wyszła na jaw. Rząd wprowadził istotną zmianę

Zapewnienia były zupełnie inne.
Prawda o 500+ wyszła na jaw. Rząd wprowadził istotną zmianę
Fot. Unsplash (Nathan Dumlao)
02.11.2020

Rodzina 500 plus to sztandarowy program polityków, którzy w 2015 roku doszli do władzy. Wsparcie rodzin miało nie tylko zmniejszyć skalę ubóstwa, ale mieć także istotny wpływ na dzietność Polaków. Zadanie jak najbardziej słuszne, biorąc pod uwagę sytuację demograficzną naszego kraju.

Zobacz również: Polacy domagają się rewolucji w 500+. Może dotknąć tysięcy rodzin

W starzejącym się społeczeństwie zapaść może powstrzymać jedynie wzrost liczby urodzeń. Po kilku latach wiemy jednak, że nie udało się zatrzymać negatywnego trendu. W 2017 roku na świat przyszło nieco ponad 400 tys. rodaków, 2018 - 390 tys., 2019 - 375 tys. Prognozy są coraz mniej optymistyczne.

Co z tym zrobić? Rząd zmienia narrację - czytamy na nczas.com.

pieniądze złotówki

Po co jest 500+?

W Polsce rodzi się bardzo mało dzieci, a chcemy, żeby Polaków było coraz więcej. (...) To program wprowadzony po to, by Polakom lepiej się żyło, żeby polskie rodziny miały godne życie, i po to, by w Polsce rodziło się więcej dzieci

- mówiła jeszcze niedawno premier Beata Szydło, dodając że „baby boom zaczyna być faktem”. Przekaz był jednoznaczny - wypłacając comiesięczne świadczenie oczekujemy, że rodacy zadbają o wysoki przyrost naturalny.

Od tego czasu jednak coś się zmieniło, na co najlepszym dowodem jest treść „Sprawozdania Rady Ministrów z realizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci w 2019 roku”, którą cytuje portal.

Zobacz również: LIST: „Jak mam utrzymać 3 dzieci za 1500 zł? Muszę dostać więcej”

rodzina

Sprawozdanie Rady Ministrów

Warto podkreślić, że oczekiwanym skutkiem wprowadzenia świadczenia wychowawczego nie jest regularny wzrost liczby urodzeń obserwowany z roku na rok. Według prognozy GUS liczba urodzeń w Polsce będzie w najbliższych latach spadała, a efektem wprowadzenia świadczenia wychowawczego będzie przede wszystkim to, że ten spadek nie będzie tak silny

- to nowy przekaz rządzących, który stoi w wyraźnej sprzeczności z dawnymi zapewnieniami.

Politycy niechętnie się do tego przyznają. Według nich celem programu Rodzina 500 plus nigdy nie było zwiększenie liczby urodzeń. A nawet jeśli takie słowa padły, to zostały źle zrozumiane. I trudno się dziwić, bo pogarszające się dane Głównego Urzędu Statystycznego nie są w stanie obronić tej tezy.

Zobacz również: Większość Polaków chce likwidacji 500+. Ale tylko dla niektórych

Polecane wideo

Ma 30 lat i aż 9 dzieci. Pierwsze urodziła zaledwie… 2 lata temu
Ma 30 lat i aż 9 dzieci. Pierwsze urodziła zaledwie… 2 lata temu - zdjęcie 1
Komentarze (12)
Ocena: 5 / 5
Nutella (Ocena: 5) 02.11.2020 15:43
To teraz będzie się rodzić jeszcze mniej, dzięki PiSowi. Kto normalny w takiej rzeczywistości będzie chciał mieć dzieci?
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 02.11.2020 06:43
Kto ma urodzić i tak urodzi i nie będzie patrzył na 500 plus za to nikt normalny się nie utrzyma
zobacz odpowiedzi (9)

Polecane dla Ciebie