Na tych pytaniach poległo wielu kandydatów. Wiemy, co chce usłyszeć pracodawca

Odpowiedź jest prostsza, niż myślisz.
Na tych pytaniach poległo wielu kandydatów. Wiemy, co chce usłyszeć pracodawca
Fot. iStock
29.10.2020

Trudno nie odnieść wrażenia, że kiedyś proces rekrutacji wyglądał zupełnie inaczej. Rozmowa o pracę dotyczyła konkretów, a dziś przypomina bardziej badanie psychologiczne. Pracodawcy stosują najróżniejsze sztuczki, by ocenić zaangażowanie kandydata oraz jego odporność na stres. I rzadko mówią wprost.

Zobacz również: Bardzo podchwytliwe pytanie z rozmowy kwalifikacyjnej. Chodzi o długopis

Doskonale widać to po coraz bardziej podchwytliwych pytaniach żywcem wyjętych z testów osobowości. Nie wystarczy, że jesteś ekspertem w danej dziedzinie. Musisz jeszcze wykazać się sprytem i silną osobowością. W jaki sposób? Nie dając się złapać w pułapkę i odpowiadając w bardzo konkretny sposób.

Serwis brightside.me radzi, jak to zrobić.

praca

Jak odpowiadać na rozmowie kwalifikacyjnej

#1 W jaki sposób określiliby cię współpracownicy?

Pierwsze, co przychodzi nam do głowy: a skąd ja mam to wiedzieć? Rekruter chce w ten sposób sprawdzić, jak pracujesz w grupie i czy potrafisz się z nią dogadać. W tym przypadku warto zachować umiar, a najlepsza odpowiedź brzmi: „Myślę, że współpracownicy najbardziej doceniają…” i tutaj wskaż swoją zaletę: decyzyjność, zaangażowanie czy komunikatywność.

#2 Gdybyś mógł być owocem, to jakim?

Większość kandydatów traci głowę w takich momentach. Ale zupełnie niesłusznie - przekonują eksperci. Odpowiedź i jej wytłumaczenie tak naprawdę nie ma większego znaczenia. Liczy się czas reakcji i twórcze podejście do zadania. Podpadniesz dopiero wtedy, gdy zaczniesz panikować i pominiesz temat milczeniem. W pracy musimy być gotowi na nieszablonowe sytuacje.

#3 Opisz siebie jednym słowem

Równocześnie pamiętając, że starasz się o pracę, która wymaga konkretnych umiejętności. Nie mów np. o swojej rodzinności, bo ta w tej sytuacji nie ma większego znaczenia. Znacznie lepiej opisać siebie mianem lidera czy realisty, bo umiejętności interpersonalne i zdrowy rozsądek są mile widziane w każdej firmie

Zobacz również: LIST: „Na rozmowie o pracę zadano mi pytanie po angielsku. Zagranie poniżej pasa”

biuro

#4 Czy wykonasz swoje obowiązki nawet wtedy, gdy nie otrzymasz zapłaty?

Może to dziwne, ale większość kandydatów bez wahania odpowiada „tak”. Wydaje im się, że przyszły pracodawca właśnie tego od nich oczekuje, a tak naprawdę jest wręcz na odwrót. Musisz pokazać się jako osoba szanująca swój czas i umiejętności. Powiedz, że każda praca wymaga odpowiedniego wynagrodzenia, bo przecież taka jest prawda.

#5 Czy masz do mnie jakieś pytania?

Zazwyczaj jesteśmy już tak zmęczeni i zdenerwowani rozmową, że odpuszczamy. Zaprzeczamy, byle tylko jak najszybciej skończyć i przypadkiem nie podpaść. To błąd, bo warto wykazać zainteresowanie. Nie zadawaj pytań, na które z łatwością samodzielnie znajdziesz odpowiedź. Według ekspertów warto poruszyć temat pracownika, na miejsce którego aplikujemy. Zapytaj, dlaczego opuścił firmę - pokażesz swoją siłę i być może dowiesz się czegoś istotnego.

Zobacz również: Najgorsze pytanie z rozmowy kwalifikacyjnej. Mało kto sobie z nim radzi

Polecane wideo

Znak zodiaku a życie zawodowe. Taka praca jest Ci pisana
Znak zodiaku a życie zawodowe. Taka praca jest Ci pisana - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 29.10.2020 23:27
te pytania sa chore! czlowiek przychodzi zarobic pieniadze, a nie bawic sie w quizy! Jak trafiam na taka rozmowe z przyglupem, to wychodze.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.10.2020 07:46
pytania dobrze mieć naszykowane nawet w jakimś notesie, kilka aby doprecyzować warunki pracy, obowiązki, szkolenia, jaki rodzaj umowy czyli informacje dla nas ważne ale które nie padły wcześniej ... często moment "czy ma pani do nas jakieś pytania" jest jedynym momentem w rozmowie gdzie może zostać wyciągnięta kwestia wynagrodzenia. wiele razy doświadczyłam tego :rozmowa trwa pół godziny a pracodawca omija ten temat szerokim łukiem, wtedy wiem że to ja mam zadać jemu to pytanie - i tu jest również ważne czy powie normalnie jakie pieniądze są przewidziane na to stanowisko, czy odbije piłeczkę "a ile chciała by pani u nas zarabiać" jeśli odbija to wiem że będzie chciał zapłacić jak najmniej a samo takie odpowiedzenie pytaniem na pytanie już mu ujmuje w moich oczach. to jest ważne ponieważ kandydat również powinien odczytywać tego typu sygnału wysyłane przez pracodawcę, co pomoże mu w lepszym wyborze oferty pracy jeśli zostanie złożona propozycja zatrudnienia. kwestia pytania co się stało z poprzednim pracownikiem. można ale nie zawsze chcą odpowiadać. choć mogą powiedzieć że poprzedni pracownik odszedł na emeryturę, pracownica zaszła w ciążę i przewidują długa jej nieobecność (sygnał dla nas że czeka nas umowa na zastępstwo bo ta pracownica kiedyś wróci) - zdarza się że zasłaniają się rodo i nie chcą mówić o poprzednim pracowniku. co nie jest zrozumiałe skoro nie pytamy przecież o jego imię i nazwisko! a tu robienie takiej tajemnicy z tego dlaczego odszedł pracownik. z kolei ich interesuje dlaczego zakończyło się nasze zatrudnienie w poprzedniej pracy - kolejny sygnał dla nas, pracodawca chce wiedzieć o nas dużo a sam skąpi informacji które są dla nas ważne.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.10.2020 05:37
Jak dobrze, że ja trafiałam na normalnych pracodawców. Co pani robiła w poprzedniej firmie? Co wie pani o naszej firmie? W naszej firmie trzeba umieć to i to. Proszę pokazać, że pani to umie (np. znajomość jakiegoś programu).
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie