Jak poprosić o podwyżkę? 8 porad, jak osiągnąć to, na co zasługujesz

Eksperci zdradzili, jak zrealizować upragniony cel.
Jak poprosić o podwyżkę? 8 porad, jak osiągnąć to, na co zasługujesz
fot. Unsplash (Mateus Campos Felipe, Diego PH)
20.10.2020
Zuzanna Niedzielska

Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na sytuację na rynku pracy, ale to nie znaczy, że nie musisz dbać o swoje interesy i wyznaczać sobie kolejnych celów. Jeśli pracujesz wystarczająco długo w jednej firmie i czujesz, że Twoje wysiłki nie są wystarczająco nagradzane, może warto byłoby porozmawiać o podwyżce? To wcale nie musi być takie straszne, jak się wydaje.

Zobacz również: Co trzeci Polak nigdy nie dostał awansu. Jeszcze więcej przyjmuje nowe obowiązki bez podwyżki

Eksperci zdradzili portalowi hellogiggles.com, jak się za to zabrać, aby osiągnąć upragniony cel.

Jak poprosić szefa o podwyżkę?

Wybierz właściwy moment

Czas jest tutaj kluczowy. Koniecznie zwróć uwagę na wszystkie czynniki, które mogą przemawiać za tym, że to właściwa decyzja. Jeśli poprosisz o to zbyt wcześnie, możesz się mocno rozczarować. 

Zastanów się, czy w ostatnim czasie zmieniły się Twoje obowiązki, zakres zadań i poczucie odpowiedzialności. Może przypomnisz sobie jakiś ważny projekt, który zakończył się pomyślnie? A może sam zwiększyłeś swoje kwalifikacje? 

Gdy zbierzesz już stosowne argumenty, popytaj swoich kolegów, ile zarabiają na podobnych stanowiskach. To da Ci realny obraz sytuacji. Podczas rozmowy musisz być pewny, jaką wartość wnosisz do tej firmy. I udowodnić to! 

Pamiętaj, że benefity świadczą też o kondycji i statusie Twojej firmy. Jeżeli szef bez wyraźnego powodu po raz kolejny nie reaguje na Twoje prośby, być może czas zmienić pracę...

Przygotuj listę osiągnięć

Nawet, jeżeli masz dobrą relację ze swoim pracodawcą, to jednak jako przełożony oczekuje od Ciebie konkretnych efektów. Zbierz je wszystkie w jedno miejsce i przedstaw w czytelny sposób. Twój szef musi wiedzieć, że faktycznie na to zasłużyłeś. Zastanów się, jaki wpływ na całą firmę miały Twoje działania w ostatnim czasie. Być może udało Ci się zaoszczędzić pieniądze z budżetu? 

Nie zapominaj, że prosisz o podwyżkę, więc opowiedz o swoich metodach pokonywania różnych przeszkód, podając przykłady. Szef (lub szefowa) zapłacił Ci już przecież za wykonane zadanie. 

Zaplanuj przyszłość

Przełożeni lubią pracowników, którzy mają ciekawą wizję przyszłości. Przedstaw, w jaki sposób zamierzasz przyczynić się do rozwoju firmy po otrzymaniu lepszego wynagrodzenia. Udowodnisz w ten sposób swoją pasję, kreatywność i oddanie instytucji, w której pracujesz. To ważne, aby szef również otrzymał należne korzyści po podjętej decyzji. 

Określ swoje widełki

Dochodzimy do krępującego dla niektórych tematu, mianowicie konkretnych liczb. Nawet, jeśli uda Ci się przekonać przełożonego do swojej wizji, musisz wiedzieć, jaka dokładnie kwota będzie dla Ciebie satysfakcjonująca. Dowiesz się, ile wynosi średnie wynagrodzenie na Twoim stanowisku i przeanalizuj swoje potrzeby oraz wydatki. Prośba: Zasługuję na podwyżkę czy Potrzebuję więcej pieniędzy jest niejasna. Jeśli nie jesteś pewny, określ chociaż widełki, o których możecie rozmawiać.

Poproś o spotkanie

Gdy czujesz, że nareszcie jesteś już gotowy, poproś szefa o spotkanie sam na sam. Dowiedz się, jaką formę preferuje - woli osobiście, a może wirtualnie? Zaznacz, że rozmowa ma na celu ocenę Twoich wyników. Niech wie, że zależy Ci na wkładzie w rozwój firmy, a nie tylko sferze materialnej.

Weź również poprawkę na to, że Twój pomysł może spotkać się z odmową. To nie musi być kwestia Ciebie i Twojego stylu pracy, ale aktualnej sytuacji w firmie, redukcji zatrudnienia czy pandemii. Nic jednak nie daje takiej satysfakcji, jak świadomość, że spróbowałeś i znasz swoją wartość.

Zobacz również: W jakim wieku zarobisz najwięcej? Później pensja zacznie spadać

Polecane wideo

„Zbyt atrakcyjna, by pracować”. Węgierska Barbie nie może znaleźć pracy z powodu urody
„Zbyt atrakcyjna, by pracować”. Węgierska Barbie nie może znaleźć pracy z powodu urody - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie