Polacy domagają się rewolucji w 500+. Może dotknąć tysięcy rodzin

Kto ma nie dostać pieniędzy?
Polacy domagają się rewolucji w 500+. Może dotknąć tysięcy rodzin
Fot. iStock
12.10.2020

Minęło zaledwie kilka lat od wprowadzenia sztandarowego programu rządu, ale dziś już nikt nie wyobraża sobie rzeczywistości bez słynnego 500 plus. Przez ten czas do polskich rodzin trafiły dziesiątki, jeśli nie setki miliardów złotych. Efekt? Inny od oczekiwań, bo nie udało się zahamować spadku liczby narodzin.

Zobacz również: LIST: „Jestem 30-letnią panną i nie dostaję od państwa nic. W czym dzieciate są lepsze?”

Dodatkowe pieniądze miały wywołać istny baby boom, ale niczego takiego nie zaobserwowano. Zmniejszyła się jednak skala ubóstwa, a wiele rodzin wreszcie jest w stanie związać koniec z końcem. Wciąż pojawiają się jednak wątpliwości, czy środki są sprawiedliwie dzielone.

Najnowszy sondaż Ariadna dla WP i money.pl potwierdza, że podziela je większość rodaków.

niemowlak

Zmiany w 500+

Dzisiaj 500 zł miesięcznie na każde dziecko otrzymują wszyscy rodzice niepełnoletnich lub nadal uczących się pociech. Nie istnieją żadne inne kryteria. Pieniądze trafiają na konto bogatych przedsiębiorców, jak i osób od dawna niepracujących. Czas to zmienić - zdają się mówić respondenci.

Czy popierasz wprowadzenie zasady, aby świadczenie 500 plus czyli 500 zł miesięcznie na każde dziecko było wypłacane tylko wtedy gdy co najmniej jeden rodzic pracuje?

- zapytano badanych, a ci uznali to za świetny pomysł. Skala poparcia zaskoczyła wielu.

Zobacz również: Ta przepowiednia zaniepokoi rodziców. Krzysztof Jackowski mówi o 500 plus

tata

500+ dla niepracujących

Zdecydowanie tak - 43 proc.
Raczej tak - 19 proc.
Trudno powiedzieć - 21 proc.
Raczej nie - 7 proc.
Zdecydowanie nie - 10 proc.

- tak prezentują się wyniki sondażu.

W sumie 62 procent dorosłych Polaków opowiada się za wprowadzeniem tego kryterium. Co piąty nie ma zdania, a tylko 17 proc. jest mniej lub bardziej przeciwnych. Wśród wyborców partii rządzącej zwolenników jest 56 procent.

Czy pomysł doczeka się kiedyś realizacji? Na razie nikt o tym głośno nie mówi, ale money.pl zauważa, że tylko w tym roku w budżecie zabraknie ponad 80 miliardów złotych.

SONDA
Czy 500+ powinno być wypłacane tylko pracującym rodzicom?

Zobacz również: LIST: „Dochodzą mnie słuchy, że to koniec 500+. Boję się o przyszłość mojej rodziny”

Polecane wideo

Ma 36 lat i nigdy nie używała antykoncepcji. Pokazała efekt
Ma 36 lat i nigdy nie używała antykoncepcji. Pokazała efekt - zdjęcie 1
Komentarze (10)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 12.10.2020 23:38
Do ludzi bogatych nic nie mam, jak mają dziecko to niech dostają, bo pracują. Zdecydowanie NIE dla pasożytów społecznych, patusów, którzy ani roku nie przepracowali w swoim życiu a wyciągają łapy po kasę do państwa. Do roboty wyp..ier..d.a.lać !
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.10.2020 17:06
wogóle zlikwidować dla wszystkich 500 plus
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.10.2020 14:20
O to to, plus płynne kryterium dochodowe. Niepracujący mogliby być wspierani, ale wyłącznie bezgotówkowo.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.10.2020 12:21
Jestem za! Nieroby i pasożyty tylko się szerzą, pracujesz dostajesz proste! Przykład sąsiadka 27lat, 3 dzieci z każdym innym facetem i mówi po co mam pracować jak ma 500+, alimenty i z mopsu dostaje jako samotna matka, co chwilę nowe ciuchy pazury a dzieci nie mają zabawek nawet, obiad jedzą u babci
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.10.2020 09:13
A ja uwazam ze powinno sie zlikwidowac. Dzietnosc jest gorsza niz przed programem i zgadnijcie dlaczego? Przeciez rozsadni ludzie z zarobkami powiedzmy "przecietnymi" czesto rezygnuja z posiadania nawet pierwszego dziecka bo inflacja, coraz wyzsze podatki. Niepewny powrot do pracy dla kobiet po urodzeniu, slaby dostep do przedszkoli, opieka medyczna sie sypie od lat. Nie jest sie w stanie utrzymac to sie nie ma- dosyc logiczne ale nie dla kazdego. Dzieci rodza ci ktorzy i tak by je mieli, nawet mieszkajac na 25m z 4 innych swoich dzieci. Pracujacej osobie bedzie coraz ciezej podjac decyzje o dziecku. Bo coraz wiecej pracuja a kasy tyle samo. A gdzie czas dla dziecka? A co jesli straca potem prace? Z czego beda zyc?
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie