Kierunki studiów, po których wskaźnik bezrobocia wynosi okrągłe zero

Ich absolwenci zawsze znajdą pracę.
Kierunki studiów, po których wskaźnik bezrobocia wynosi okrągłe zero
Fot. iStock
06.10.2020

Czym kierować się wybierając kierunek studiów? Najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się specjalizacja, która choć trochę nas interesuje. Nauka nie powinna być drogą przez mękę, a dobrze by było, gdyby późniejsze życie zawodowe także sprawiało nam satysfakcję. W przeciwnym razie czeka nas kilkadziesiąt lat cierpienia.

Zobacz również: Dziewczyny, które nie chcą pracować

Pasja to jednak nie wszystko, bo warto wziąć pod uwagę również prestiż, szanse na zatrudnienie czy statystyki dotyczące zarobków absolwentów. Dobrze mieć hobby, ale trzeba też za coś żyć. Tylko jak przewidzieć, co nas czeka?

Z pomocą przychodzi ELA, z którą każdy przyszły i aktualny student powinien się zapoznać.

studentka

ELA - losy absolwentów

Chodzi o system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów. A konkretnie - ustalenie, co dzieje się z nimi już po studiach: jak szybko znaleźli zatrudnienie, gdzie pracują i ile średnio zarabiają. Na podstawie tych danych można określić, które uczelnie i specjalności są najbardziej perspektywiczne.

W przypadku niektórych kierunków ryzyko bezrobocia ma wynosić zero. To oznacza, że jeśli ich absolwent naprawdę chce pracować w zawodzie, wtedy na pewno osiągnie sukces. Oczywiście pod warunkiem, że ukończył dobry uniwersytet czy politechnikę.

Kto nie będzie narzekał na brak pracy?

Zobacz również: Bardzo podchwytliwe pytanie z rozmowy kwalifikacyjnej. Chodzi o długopis

praca

Pewna praca po studiach

1. Automatyka i robotyka
2. Pielęgniarstwo
3. Inżynieria biomedyczna
4. Filologia
5. Informatyka
6. Matematyka
7. Informatyka i ekonometria
8. Protetyka słuchu
9. Zarządzanie
10. Elektronika i telekomunikacja

- wymienia interviewme.pl.

Wyliczenia dotyczą absolwentów studiów stacjonarnych II stopnia.

Zobacz również: „Wylęgarnie milionerów”. 15 polskich uczelni, po których zarobisz najwięcej

Polecane wideo

Znak zodiaku a życie zawodowe. Taka praca jest Ci pisana
Znak zodiaku a życie zawodowe. Taka praca jest Ci pisana - zdjęcie 1
Komentarze (29)
Ocena: 4.86 / 5
gość (Ocena: 5) 12.10.2020 13:59
Inżynieria biomedyczna bzdury. W dużych miastach jest praca związana z zawodem (materiały medyczne, protezy itp) dla maks 10% absolwentów. Reszta musi zadowolić się prostymi pracami w laboratorium na jakości, albo przebranżowić. Koledzy z roku aplikują na cała Polskę, aby złapać coś w zawodzie
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 08.10.2020 20:46
Ktos , kto pisał ten artykul g**** wie o życiu
odpowiedz
lola (Ocena: 1) 06.10.2020 23:46
co za bzdury. w mojej rodzinie mam osobę po matematyce i osobę po inżynierii biomedycznej, oboje po agh, oboje przez lata nie mogli znaleźć pracy w zawodzie. jedno dawało dzieciakom korki, potem uzupełniło wykształcenie i zostało nauczycielem, a drugie wreszcie zatrudnili sie do kelnerowania i po latach uzupełniło wykształcenie o programowanie i znalazło wreszcie prace. do tego ta filologia, pielęgniarstwo i zarządzanie... wolne żarty, albo proste studia i praca po nich to gastronomia i ciuchy w sieciówkach albo ciężkie studia i cienka praca, a wyplata za nie tak samo jak w gastronomii albo ciuchach.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 06.10.2020 15:46
Nigdy nie jest za późno na marzenia, a życie jest jedno. Mimo, że mam skończone studia na kierunku informatyka i mam stabilną prace jako help desk w korporacji od zeszłego roku studiuje zaocznie prawo :) Jak byłam młoda i głupia to marzenie zabili rodzice i znajomi mówiąc, że tylko po znajomosci znajdę prace, co nie jest prawdą. Mam 31 lat, jak skończę studia będę mieć 35. Potem mam nadzieje aplikacja to kolejne 3-4 lata. Nie uważam, żeby studia zaoczne były gorsze, na aplikacje dostają się i tak najlepsi w punktacji, w korpo mam osoby po niestacjonarnych na wysokich stanowiskach. W każdym razie na marzenia, rozwój i naukę nigdy nie jest za późno :) Na roku jest duży przedział wiekowy i nie musicie się obawiać bycia seniorem (ja się lekko wstydziłam na początku) :)
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 06.10.2020 12:55
Kolega skończył politechnikę, a po latach zajął się cukiernictwem. Jest w swoim żywiole.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie