Liceum dla dorosłych – nowa furtka w życiu zawodowym?

Jak wygląda nauka w liceum dla dorosłych i jak można kształcić się dalej?
Liceum dla dorosłych – nowa furtka w życiu zawodowym?
fot. materiały prasowe
11.09.2020

Jeśli nie masz wykształcenia średniego i masz ukończone 18 lat, nic straconego – możesz zacząć naukę w liceum dla dorosłych, a potem kontynuować kształcenie w szkole policealnej. To szansa na zyskanie nowego zajęcia oraz praktycznej, poszukiwanej na rynku pracy wiedzy.

Choć oczywiście nieposiadanie wykształcenia średniego nie dyskwalifikuje na rynku pracy – można przecież być specjalistą w zawodzie po szkole zawodowej lub branżowej – to jednak jego brak uniemożliwia podjęcie nauki w szkole policealnej, a także studiowanie. Osoby dorosłe, które chcą zdobyć średnie wykształcenie i zdać maturę, mogą uczyć się w liceum dla dorosłych. Jego ukończenie otwiera wiele dalszych możliwości dalszego kształcenia. W obecnym trudnym dla pracodawców i pracowników czasie pandemii podnoszenie swoich kwalifikacji zwiększa wartość na rynku pracy i daje lepsze możliwości zarobkowe na przyszłość.

Jak wygląda nauka w liceum dla dorosłych?

Nauka odbywa się w trybie zaocznym, a więc istnieje możliwość łączenia dotychczasowej pracy z nauką – nie trzeba od razu radykalnie zmieniać swojego trybu życia. Kształcenie aktualnie trwa 2 lub 3 lata (odpowiednio dla osób, które ukończyły szkołę zawodową/branżową i szkołę podstawową). Ten rok to ostatnia szansa na uzyskanie końcowego świadectwa w mniej niż 4 lata. Do liceum dla dorosłych zapisać może się każdy, kto ukończył 18 lat. Nie ma egzaminów wstępnych. Po jego ukończeniu można przystąpić do matury. Absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia szkoły średniej oraz, jeśli zdadzą egzamin maturalny – świadectwo maturalne.

Zajęcia prowadzone są zgodnie z podstawami programowymi MEN. Program obejmuje naukę następujących przedmiotów: języka polskiego, języka obcego, matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii, informatyki, historii, historii i społeczeństwa, WOS-u oraz podstaw przedsiębiorczości. Po ukończeniu liceum dla dorosłych można podjąć dalszą naukę – np. w szkole policealnej lub zdawać na wyższe studia. Szczegółowe informacje na temat nauki w liceum dla dorosłych można znaleźć na stronie: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/liceum-ogolnoksztalcace-dla-doroslych.

Dalsze możliwości nauki

Po zdobyciu wykształcenia średniego istnieje możliwość nauki w szkole policealnej. Można powiedzieć, że jeto to forma studiów bez matury, ponieważ aby zapisać się na kierunek policealny, nie trzeba mieć jej zdanej. W ofercie jest ponad 30 kierunków, w tym kilkanaście bezpłatnych.

Nauka w szkole policealnej trwa rok lub dwa lata – w zależności od wybranego kierunku. Dzięki kształceniu policealnemu można zdobyć praktyczną wiedzę i pożądany przez pracodawców zawód. Istotne jest to, że oferta kształcenia odpowiada na realne potrzeby na rynku pracy. Wybierając szkołę policealną, można mieć pewność, że po jej ukończeniu znajdzie się pracę w zawodzie. Ten rodzaj kształcenia jest skierowany także do osób, które chcą zmienić zawód lub realizować się w swoim hobby, niekoniecznie zawodowo. Nauka w dużej mierze opiera się na zdobywaniu praktycznych umiejętności w danym zawodzie. Uczniowie odbywają także praktyki.

Nauka w szkołach policealnych jest bezpłatna. Słuchacze otrzymują legitymację oraz zaświadczenia do ZUS-u, KRUS-u czy MOPS-u. Po ukończeniu mogą przystąpić do egzaminu zawodowego. Otrzymują świadectwo na druku MEN, które jest uznawane przez krajowe i europejskie instytucje.

Kto może się zapisać do szkoły policealnej? Każdy, kto ukończył szkołę średnią (liceum lub technikum) – możliwa jest także nauka bez matury. Najważniejsze jest to, że wcale nie trzeba mieć zdanej matury, by móc się uczyć i zdobyć praktyczny zawód. Zajęcia zaczynają się we wrześniu oraz w lutym, nie trzeba więc czekać cały rok, by zacząć naukę.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie