Co trzeci Polak nigdy nie dostał awansu. Jeszcze więcej przyjmuje nowe obowiązki bez podwyżki

Dla wyższego stanowiska aż 41 proc. Polaków jest gotowych zrezygnować z podwyżki.
Co trzeci Polak nigdy nie dostał awansu. Jeszcze więcej przyjmuje nowe obowiązki bez podwyżki
Fot. Unsplash (Laura Chauette)
02.09.2020

Trudno zaprzeczyć, że awans i wiążąca się z nim podwyżka to dla wielu pracowników czynniki, które w największym stopniu motywują ich do pracyW niektórych firmach regularne podwyżki i premie to wręcz norma. Mogą jednak mówić o nich tylko szczęśliwcy. Okazuje się, że dla olbrzymiej grupy Polaków podwyżka i awans w pracy wciąż pozostają nieosiągalne. 

Zobacz również: „Kłamać jak...” Polak na rozmowie o pracę. Blisko połowa z nas oszukuje potencjalnych pracodawców

Takie wnioski płyną z badania zatytułowanego „Awanse i podwyżki wśród polskich pracowników” przeprowadzonego przez serwis kariery InterviewMe.pl. W jego ramach 1000 respondentów przepytano o doświadczenia i oczekiwania związane z awansem w pracy oraz podwyżką. Niestety wyniki nie są optymistyczne 

Co trzeci Polak nigdy nie dostał awansu 

Aż 37 proc. Polaków przyznało, że nigdy nie dostało awansu w pracy, a 62 proc. nie dostało go w ciągu ostatnich 3 lat. Jednocześnie dla 74 proc. badanych regularne awanse są istotnym elementem kariery. Do tego stopnia, że dla wyższego stanowiska aż 41 proc. Polaków jest gotowych zrezygnować z podwyżki (mimo zmiany obowiązków). 

Wojciech Martyński, ekspert kariery InterviewMe.pl i autor badania, w ten sposób podsumowuje jego wyniki:  

Eksperci podkreślają, że perspektywa awansu oraz sam awans znacząco zwiększają motywację wewnętrzną i zewnętrzną pracowników. Niestety, jak wynika z naszego badania, w ciągu ostatnich 3 lat tylko 38 proc. Polaków otrzymało promocję na wyższe stanowisko. Ten wynik powinien martwić, ponieważ dla 3 na 4 polskich pracowników regularne awanse są istotnym elementem kariery zawodowej. Być może właśnie dlatego coraz więcej pracodawców proponuje alternatywne rozwiązania, np. awans bez podwyżki.   

W badaniu 37 proc. Polaków przyznało, że nigdy nie dostało awansu, a 62 proc. nie dostało go w ciągu ostatnich 3 lat. Jednocześnie 34 proc. badanych stwierdziło, że powinni zostać w ten sposób nagrodzeni. Z osób, którym udało się wywalczyć awans, aż 89 proc. uważa, że w pełni na niego zasłużyło. 

Dlaczego Polacy nie awansują?

Z czego wynikają problemy z uzyskaniem awansu? Z jednej strony pracownicy po prostu obawiają się pytać przełożonych o taką możliwość. Z badania firmy rekrutacyjnej Devire wynika, że co trzeci Polak nigdy nie zapytał o awans lub podwyżkę. Z drugiej - pracodawcy niechętnie przyznają tego typu nagrody. Z badania serwisu LiveCareer wynika, że odmawianie awansu lub podwyżki bez podania powodu, to jedno z popularnych, negatywnych zachowań przełożonych. Takiej sytuacji doświadczyło aż 61 proc. badanych.

Co trzeci Polak nigdy nie awansował, bierzemy awans bez podwyżki  

Awans a relacje między pracownikami

Co ciekawe, awanse wpływają neutralnie, a często nawet pozytywnie na relacje między pracownikami. Tylko 17 proc. badanych stwierdziło, że ich awans pogorszył stosunki ze współpracownikami. Z kolei awans kolegi lub koleżanki z pracy pogorszył wzajemne relacje u zaledwie 13 proc. Polaków. 

Co trzeci Polak nigdy nie awansował, bierzemy awans bez podwyżki  

Z badania wynika również, że dla 60 proc. Polaków najważniejszym elementem awansu jest podwyżka. Mimo to aż 41 proc. badanych przyznało, że w przyszłości przyjęliby awans bez podniesienia pensji. Co ciekawe, kwestia finansowa jest istotniejsza dla kobiet. Tylko 33 proc. Polek stwierdziło, że w przyszłości przyjęłoby awans bez podwyżki pensji. Wśród mężczyzn takiej odpowiedzi udzieliło aż 50 proc. badanych. 

Co trzeci Polak nigdy nie awansował, bierzemy awans bez podwyżki  

W Stanach Zjednoczonych coraz więcej osób jest gotowych zgodzić się na awans bez podwyżki. Ten trend może być coraz bardziej widoczny również w Polsce. Tacy pracownicy liczą na to, że doświadczenie zdobyte na wyższym stanowisku, zaprocentuje podczas szukania pracy w przyszłości. Mniejsze oczekiwania finansowe mogą mieć również związek z pandemią koronawirusa i trudniejszą sytuacją na rynku pracy 

- komentuje Marta Rojewska, ekspertka kariery InterviewMe.pl. 

W badaniu „Awanse i podwyżki wśród polskich pracowników” znalazły się również inne ciekawe wnioski. Oto niektóre z nich: 

  • aż 67 proc. Polaków uważa, że o awansie powinny decydować osiągane rezultaty, a nie czas spędzony na stanowisku 
  • około 62 proc. badanych wie, jakie wymagania musi spełnić, aby otrzymać awans 
  • co czwartemu Polakowi zdarzyło się odejść z pracy, ponieważ nie dostał awansu 
  • aż 32 proc. badanych w przeszłości przyjęło awans bez podwyżki pensji. 

Co trzeci Polak nigdy nie awansował, bierzemy awans bez podwyżki

Pełne wyniki badania „Awanse i podwyżki wśród polskich pracowników” można znaleźć tutaj. 

Materiały prasowe

Zobacz również: Co czwarty Polak nie ma oszczędności. Jednocześnie wydajemy nawet ponad 90 proc. pensji miesięcznie

Polecane wideo

10 zalotnych cieni do powiek. Faceci uwielbiają, kiedy masz taki makijaż!
10 zalotnych cieni do powiek. Faceci uwielbiają, kiedy masz taki makijaż! - zdjęcie 1
Komentarze (12)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 02.09.2020 10:34
Mam 30 lat, 8 lat doświadczenia w swojej branży. Zdobyłam nową prace rok temu, po przepracowanym roku byłam bardzo chwalonym i cenionym pracownikiem. Obiecano mi rychły awans. Pech chciał ze znajoma naszej dyrektor (bez doświadczenia, za to z bombelkami na karku) akurat straciła robotę. Dali obiecane mi stanowisko tej małpie, a ona wykorzystuje mnie jak tylko się da. Musze wykonywać jej obowiązki za nią, (w sensie: ona się podpisuje wszędzie jako kierownik, ale to ja mam za nią przygotować papiery, które powinna ogarnąć sama- bo ona nie umie) ale nie mam na to żadnego dokumentu. Nie mogę protestować, bo słyszę, ze przecież mogą mnie zwolnić jak coś mi się nie podoba. Ona ma stanowisko i pensje, ja za nią odwalam robotę. Do tego przyjęli ją, kiedy rozdmuchano całą aferę z koronawirusem, wiec z szukaniem nowego zatrudnienia będzie cienko. Wychodzi z pracy kiedy chce, wraca kiedy chce, bierze urlop kiedy ja miałam zaplanowany (i muszę ją zastąpić, a co za tym idzie odwołać swoje plany), a jak czegoś nie zdążę za nią zrobić bo mam jeszcze własne sprawy to robi mi awanturę. Każdy dzień w pracy jest teraz dla mnie koszmarem.
zobacz odpowiedzi (10)
gość (Ocena: 5) 02.09.2020 08:43
Wina pracodawcy
odpowiedz

Polecane dla Ciebie