W jakim wieku zarobisz najwięcej? Później pensja zacznie spadać

Grubość portfela zależy od wieku.
W jakim wieku zarobisz najwięcej? Później pensja zacznie spadać
Fot. iStock
27.08.2020

Od czego zależą nasze zarobki? Wydaje się, że najważniejszymi czynnikami są wykształcenie i doświadczenie. Osoba z tytułem naukowym, która obecna jest w branży od lat, niemal z automatu może liczyć na wyższą pensję. Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń pokazuje, że równie istotny jest jeszcze jeden element, na który nie mamy większego wpływu.

Zobacz również: Najgorzej opłacane zawody. Trzeba być pasjonatem, żeby pracować w tych branżach

Chodzi o wiek. Najmłodszym oferowane są najniższe stawki, ale to nie oznacza, że najstarsi dostają najwięcej. Finansowy szczyt osiągamy mniej więcej w połowie życia zawodowego. Wcześniej i później rzadko radzimy sobie tak dobrze - wynika z raportu Sedlak & Sedlak.

Skalę zjawiska pokazują konkretne stawki.

pieniądze

Kto zarabia najwięcej?

Ranking zarobków opiera się na medianie, czyli „wartości w szeregu uporządkowanym, powyżej i poniżej której znajduje się jednakowa liczba obserwacji” (Wikipedia). Można więc powiedzieć, że chodzi o przeciętną pensję, z pominięciem najlepiej i najsłabiej zarabiających.

W 2013 roku dla przedziału wiekowego 18-25 lat wynosiła 2800 zł brutto. Pracownicy mający od 26 do 30 lat mogli liczyć na tysiąc złotych brutto więcej, a 31-35 - już 4800 zł. To jeszcze nie jest maksimum, bo to osiągamy przeciętnie w kolejnym okresie kariery.

Przeciętnie najwyższą pensję w życiu otrzymujemy mając od 36 do 40 lat (5000 zł brutto). Z czasem stawka systematycznie spada i po pięćdziesiątce jest już zbliżona do wartości sprzed 20 lat.

Zobacz również: Bardzo podchwytliwe pytanie z rozmowy kwalifikacyjnej. Chodzi o długopis

praca

Od czego zależy wynagrodzenie?

Drobne różnice pojawiają się wtedy, gdy weźmiemy pod uwagę firmy z polskim i zagranicznym kapitałem. W tych pierwszych najlepiej zarabiają pracownicy otrzymują średnio 4200 zł brutto. W międzynarodowych korporacjach pensja może wynieść niemal 7700 zł. A nawet 7800 zł brutto dla przedziału wiekowego 41-50.

Średnia dla całej gospodarki to jednak okres pomięty 36. a 40. rokiem życia i właśnie wtedy warto najwięcej oszczędzać. Później możemy już nie mieć z czego.

Pamiętajmy, że to statystyczne dane i nie odnoszą się do każdego przypadku. Pokazują jednak wyraźnie skalę zjawiska, pozwalając rozsądnie dysponować majątkiem w tłustych latach i przygotować się na te chudsze.

Źródło: wynagrodzenia.pl / foto: istock.com

Zobacz również: „Wylęgarnie milionerów”. 15 polskich uczelni, po których zarobisz najwięcej

Polecane wideo

Znak zodiaku a życie zawodowe. Taka praca jest Ci pisana
Znak zodiaku a życie zawodowe. Taka praca jest Ci pisana - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Sbn (Ocena: 5) 28.08.2020 21:00
Wskaźnik wynagrodzenia podany z 2013 roku 🤔 mamy 2020...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie