Jesteś miła dla innych? To może mieć fatalny skutek dla Twoich finansów

Z punktu finansowego bycie miłym zwyczajnie się... nie opłaca.
Jesteś miła dla innych? To może mieć fatalny skutek dla Twoich finansów
Fot. Unsplash
07.09.2020

Znasz ten scenariusz, gdy dopiero co na twoje konto wpłynęła od dawna wypatrywana wypłata, a nagle okazuje się, że nie pozostał po niej nawet ślad? Mało tego - pieniędzy na twoim bankowy koncie jest jakby mniej? Jeśli tak – nie jesteś sama. Z badań wynika, że oszczędności nie ma aż co czwarty Polak, a u 22 proc. wystarczyłyby one na maksymalnie dwa tygodnie życia.  

Zobacz również: Co czwarty Polak nie ma oszczędności. Jednocześnie wydajemy nawet ponad 90 proc. pensji miesięcznie

Zazwyczaj uważa się, że brak oszczędności na koncie to wina nieodpowiedniego gospodarowania pieniędzmi. Jednak najnowsze badania rzucają zupełnie inne światło na to zjawisko. Okazuje się, że nie bez znaczenia jest tu osobowość. Paradoksalnie im milszą osobą się jest – tym gorzej dla finansów. 

Jak osobowość wpływa na zdolność do oszczędzania?

Fot. iStock

Jak osobowość wpływa na zdolność do oszczędzania? 

Dowiedli tego naukowcy z Columbia Business School, którzy przeprowadzili badania na grupie 3 mln osób ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Eksperci sprawdzali zależność między osobowością badanych osób, a ich zasobami finansowymi. Okazało się, że osoby, które cechują m.in. życzliwość, empatia, skłonność do pójścia na kompromis czy liczenie się ze zdaniem innych zdecydowanie gorzej gospodarują pieniędzmi i nie mogą pochwalić się dużymi sumami na koncie oszczędnościowym. 

Miłe i ugodowe osoby przykładają mniejszą wagę do pieniędzy i właśnie dlatego nie potrafią nimi zarządzać. Przejawia się to chociażby w takich sytuacjach jak płacenie za lunch współpracownikówPosiadanie pieniędzy nie jest dla nich wartością samą w sobie, a tym samym – oszczędzanie nie jest priorytetem 

- komentowała wyniki badań jedna z jego autorek, Sandra Matz. 

Ale to nie koniec. Analogicznie uczestnicy badania, które mają osobowość dominującą lub neurotyczną mają więcej oszczędności niż opisana wcześniej grupa badanych. 

A jak to jest z waszymi oszczędnościami? Zauważyliście u siebie taką zależność? 

Zobacz również: Mam 30 lat i 0 zł na koncie oszczędnościowym. Czy to normalne?

Polecane wideo

„Najpiękniejsza stewardessa na świecie”. Na Instagramie ma grubo ponad pół miliona fanów
„Najpiękniejsza stewardessa na świecie”. Na Instagramie ma grubo ponad pół miliona fanów - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 07.09.2020 05:49
Z czego oszczedzac jak i tak jest malo zeby przez miesiac przezyc??? A politycy sobie podwyzszaja bo im nie starcza 🤦‍♀️
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie