„Kłamać jak...” Polak na rozmowie o pracę. Blisko połowa z nas oszukuje potencjalnych pracodawców

Wiemy też w jakich branżach pracownicy najbardziej mijają się z prawdą.
„Kłamać jak...” Polak na rozmowie o pracę. Blisko połowa z nas oszukuje potencjalnych pracodawców
Fot. iStock
14.08.2020

Rozmowa o pracę to bez wątpienia jedno z najbardziej stresujących doświadczeń w życiu dorosłego człowieka. Zwłaszcza kiedy jesteśmy w tej niekomfortowej sytuacji, gdy zostaliśmy bez pracy i bardzo zależy nam na szybkim znalezieniu nowego zatrudnienia. W takich okolicznościach nietrudno o stres i nerwy. 

Zobacz również: Bardzo podchwytliwe pytanie z rozmowy kwalifikacyjnej. Chodzi o długopis

A jak powszechnie wiadomo zachowanie człowieka pod wpływem stresu potrafi być bardzo różne od tego na co dzień. Nie wszyscy są w stanie zapanować nad nerwami. Zdarza się też, że pod wpływem zdenerwowania zaczynami nieco... mijać się z prawdą i nie odpowiadamy na pytania rekruterów i potencjalnych pracodawców ze 100-procentową szczerością. Potwierdza to najnowsze badanie przeprowadzone przez serwis kariery LiveCareer Polska. Jasno wynika z niego, że możemy przestać mówić “kłamać jak z nut”, a zamiast tego wprowadzić do naszych słowników powiedzenie “kłamać jak Polak na rozmowie o pracę”. Okazuje się, że blisko połowa z nas oszukuje potencjalnych pracodawców podczas rozmowy rekrutacyjnej. 

Prawie połowa Polaków kłamie na rozmowie o pracę 

Serwis kariery LiveCareer Polska przeprowadził badanie, w którym 1535 respondentów zapytano o to, jak i dlaczego kłamią na rozmowach kwalifikacyjnych. Do kłamstwa w trakcie rozmowy o pracę otwarcie przyznało się ponad 42 proc. PolakówNa jakie tematy najczęściej mówimy nieprawdę? Chodzi zwłaszcza o duże zainteresowanie ofertą pracy (42 proc.) oraz zaniżanie swoich oczekiwań finansowych (37 proc.). Nieco rzadziej kłamiemy na temat czynników motywujących do pracy (34 proc.), relacji z poprzednim przełożonym (31 proc.) oraz powodów zmiany pracy (31 proc.). Niemal 27 proc. respondentów zapytanych na rozmowie kwalifikacyjnej o największą porażkę zawodową celowo opisało inną, mniej dramatyczną. 

Prawie połowa Polaków kłamie na rozmowie o pracę

Niepotrzebnie. Większość rekruterów nie zadaje tego pytania po to, by rozliczać nas z popełnianych błędów, ale by sprawdzić, czy umiemy stawiać czoła problemom oraz jak radzimy sobie w trudnych i stresujących sytuacjachMówiąc prawdę możemy obrócić to pytanie na swoją korzyść - pokazać, że potrafimy wyjść obronną ręką nawet z poważnego kryzysu 

- komentuje Żaneta Spadło, ekspertka ds. kariery w LiveCareer Polska. 

Anatomia kłamstwa

Dlaczego oszukujemy na rozmowie o pracę? Najczęstszy powód to długi okres bezrobocia (24 proc. wszystkich odpowiedzi). Inne to niespełnianie wymagań podanych w ofercie pracy (18 proc.) i stresowanie się rozmową kwalifikacyjną (17 proc.).  

Prawie połowa Polaków kłamie na rozmowie o pracę

Tożsamość kłamcy 

Badanie ujawniło także w jakich branżach kandydaci do pracy kłamią najczęściej. To przede wszystkim gastronomia – do kłamstwa w tej grupie badanych przyznało się aż 63 proc. badanych. Kłamstwa w tej branży najczęściej dotyczyły dużego zainteresowania ofertą pracy. Drugie miejsce w tym niechlubnym rankingu zajęli pracownicy administracji państwowej (53 proc.), a trzecie - biznesu i finansów (51 proc.). Nieco niżej, choć wciąż powyżej średniej, uplasowali się pracownicy branży edukacyjnej - w tej grupie niemal co druga osoba odpowiedziała, że zdarzyło jej się kłamać. 

Prawie połowa Polaków kłamie na rozmowie o pracę

Jak kłamią mężczyźni, a jak kobiety? 

Z badania wynika, że częściej kłamią mężczyźni - do podawania fałszywych lub naciągniętych informacji na rozmowie kwalifikacyjnej przyznało się 49 proc. mężczyzn oraz 36 proc. kobiet. Ale w jaki sposób kłamie każda z płci? 

Mężczyźni, o wiele częściej niż kobiety, wyolbrzymiają zakres dotychczasowych obowiązków, celowo pomijają poprzednie miejsca pracy, kłamią na temat swojego wykształcenia i przypisują sobie cudze osiągnięcia zawodowe. Są to więc spore przewinienia, które wymagają od kandydatów wcześniejszego przygotowania oraz dużej pewności siebie. 

Natomiast kobiety mimo że mają na sumieniu każde z powyższych kłamstw jedynie w dwóch przypadkach mówią nieprawdę częściej niż mężczyźni: gdy okazują nadmierny entuzjazm ofertą pracy lub zaniżają swoje oczekiwania finansowe. Być może jest to jeden z czynników, który sprawia, że statystycznie płace kobiet w Polsce są niższe niż płace mężczyzn. 

Co mogłyby nas odwieść od kłamania na rozmowie kwalifikacyjnej? 

Dla 23 proc. ankietowanych najważniejszym powodem, by nie kłamać na rozmowie kwalifikacyjnej, jest strach przed byciem przyłapanym na gorącym uczynku - tę odpowiedź nieco częściej wybierają kobiety (26 proc.) niż mężczyźni (21 proc.). Kolejne 22,7 proc. badanych jako główny powód mówienia prawdy podało poczucie, że to nieuczciwe, zaś 22,4 proc. - posiadanie wszystkich niezbędnych kwalifikacji (tę odpowiedź zaznaczył co czwarty mężczyzna oraz co piąta kobieta). 

Co ciekawe, ponad 18 proc. ankietowanych mogłoby zrezygnować z kłamania na rozmowie kwalifikacyjnej, gdyby spotkanie przebiegało w dobrej atmosferze 

Prawie połowa Polaków kłamie na rozmowie o pracę

Szczegółowe wyniki badania i komentarze ekspertów można znaleźć tutaj. 

Co sądzicie o takich wynikach badań? Zdarzyło wam się kłamać na rozmowie o pracę? 

Materiały prasowe 

Zobacz również: Co czwarty Polak nie ma oszczędności. Jednocześnie wydajemy nawet ponad 90 proc. pensji miesięcznie

Polecane wideo

Polka walczy o tytuł najpiękniejszej twarzy 2020 roku. To jej kolejna nominacja
Polka walczy o tytuł najpiękniejszej twarzy 2020 roku. To jej kolejna nominacja - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 4.71 / 5
gość (Ocena: 5) 14.08.2020 18:49
Moja obecna przełożona tez skłamała w CV i na rozmowie. Postanowiono ją zatrudnić na stanowisku kierowniczym. Tępe to niemiłosiernie, nic nie potrafi, całą robotę robimy za nią.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.08.2020 16:17
Ja na rozmowach zawsze koloryzuje na swoja korzysc. Pracodawcy tez klamia, moj obecny pracodawca naopowiadal mi cudow o ich firmie, ze niby pracuja na nowoczesnych technologiach (to branza IT), ze maja fajna, luzna atmosfere, ze wspieraja i trenuja dobrze nowych pracownikow, hahaha to dopiero byly bajki jak sie szybko okazalo.. Stare technologie, wszyscy spieci, atmosfera jak na stypie, tylko jak szefostwa nie ma, to sie rozluznia, wspieranie nowych pracownikow tez jest dosc slabe. Bede sie zwalniac i szukac czegos innego ale teraz taka niepewna sytuacja na rynku pracy, troche sie boje, takze utknelam chwilowo w tym bagnie.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.08.2020 11:49
ja nie kłamię na rozmowie bo kłamstwo ma krótkie nogi, teraz duże firmy mają takie agencje które prześwietlają kandydatów więc tym bardziej. Zostać przyłapanym na kłamstwie to żenua i kompromitacja.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.08.2020 10:32
Ludzie nie mają wyboru. Większość ofert jest żałosna, ale nie powiesz przecież wprost, że "chce tu pracować, bo potrzebuje pieniędzy na życie", tylko wciskasz kit, jak to uwielbiasz to miejsce, byle tylko cię wzięli i pozwolili zarabiać. Gdyby każdy podchodził szczerze do interview, to ani pracodawca, ani pracownik by na tym dobrze nie wyszedł.
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 14.08.2020 09:26
A jak pracodawcy ściemniają ho ho...
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie