To może być rewolucja w 500+. Rodzice będą się tłumaczyć z wydatków?

Świadczenie miałoby być wypłacane w zupełnie nowej formie.
To może być rewolucja w 500+. Rodzice będą się tłumaczyć z wydatków?
fot. Unsplash
03.08.2020

Po kilku latach obowiązywania programu „Rodzina 500 plus” wiemy już kilka rzeczy. Świadczenie rzeczywiście poprawiło sytuację finansową wielu Polaków, ale równocześnie wcale nie zahamowało spadku dzietności. Rodzice w większości wydają świadczenie na cele związane z edukacją czy wypoczynkiem swoich pociech, choć zdarzają się też sytuacje patologiczne.

Zobacz również: Rewolucja w 500+. Coraz więcej Polaków opowiada się za takim rozwiązaniem

Rozwiązanie to ma swoje niewątpliwe zalety, a także sporo wad. Coraz częściej mówi się m.in. o potrzebie monitoringu wydatków. Nie może być tak, że wsparcie przeznaczone dla dzieci wydawane jest np. na używki czy inne zachcianki rodziców. Z tego powodu niektórzy opowiadają się za wprowadzeniem bonów, zamiast wypłaty gotówki.

Czy to w ogóle możliwe?

rodzina

Bon 500 plus

W tym roku po raz pierwszy 500+ zostanie wypłacone podwójnie, a wszystko za sprawą uchwalonego niedawno bonu turystycznego. Różnica polega jednak na tym, że wakacyjna część nie będzie mogła zostać wydana w dowolny sposób, bo zostanie przekazana w formie karnetu. Ten ma obowiązywać na wybrane usługi zrealizowane u partnerów programu.

Krótko mówiąc - rodzic będzie miał do wydania 500 zł na wakacje dla dzieci. W formie wirtualnego vouchera. Chodzi o noclegi i inne atrakcje, które zostaną zatwierdzone przez Polską Organizację Turystyczną.

Czy takie same ograniczenia mogą w przyszłości dotyczyć świadczenia, które do tej pory wypłacano bezpośrednio na konto?

Zobacz również: LIST: „Dochodzą mnie słuchy, że to koniec 500+. Boję się o przyszłość mojej rodziny”

pieniądze złotówki

500 plus w formie bonów

To jest wielki, nowy proces, który dokonał się w ramach działań wymuszonych przez COVID-19. Ten kierunek mamy zamiar wykorzystać w szerokim zastosowaniu do naszych działań (…)  Możemy patrzeć także z punktu widzenia innych świadczeń realizowanych przez państwo. Pracujemy nad tym, monitoring bonu turystycznego zostanie wykorzystany

- powiedziała prezes ZUS Gertruda Uścińska w rozmowie z money.pl.

Według mediów może to oznaczać zmiany w zasadniczym, a nie tylko wakacyjnym 500+. Czy pojawi się lista punktów handlowych i towarów, na które będzie można wydawać rządowe wsparcie? Czy gotówka ustąpi miejsca wirtualnemu bonowi? Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły.

A według Ciebie powinny?

Zobacz również: Większość Polaków chce likwidacji 500+. Ale tylko dla niektórych

Polecane wideo

Od 13 lat prawie cały czas jest w ciąży. Pokazała wszystkie swoje dzieci
Od 13 lat prawie cały czas jest w ciąży. Pokazała wszystkie swoje dzieci - zdjęcie 1
Komentarze (19)
Ocena: 4.79 / 5
gość (Ocena: 5) 05.01.2021 05:34
dzisiaj pani z jednym dzieckiem nie pracuje bo takie obciążenie i szwęda się po galeriach,to JAK UDAŁO SIĘ WYCHOWAĆ WCZEŚNIEJSZE POKOLENIA za 70 zł rodzinnego?????
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.08.2020 20:55
i bardzo dobrze, nie po to robi sie dzieci, zeby na nich potem żerowac, niech rodzice zaczna brac odpowiedzialnosc za swoje decyzje
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 03.08.2020 18:54
Nie. Jestem przeciwko. Nie mam dzieci, nie planuje, nie pobieram zadnych pieniedzy od panstwa. A mimo wszystko jestem przeciwna wydawaniu bonow, zamiast pieniedzy. I juz wam tlumacze dlaczego. Politycy maja chrapke na coraz wieksza kontrole. Chca widac rodzicom dyktowac z jakich firm maja kupowac dzieciom dlugopisy, zeszyty, do jakiej szkoly jezykowej moga dzieci poslac, bo inaczej bon przepadnie. I miejcie swiadomosc, ze jesli beda dedykowane konkretne firmy, to rzad dostanie od tych firm kase. Beda kolejne przekrety! Z kazdej strony, chca nam zabierac wolnosc. Naprawde chcecie sie na to godzic? W Melbourne juz wprowadzili godzine policyjna i nie mozna sie tam poruszac poza domem od 20stej do 5 rano. Chcecie tego samego w Polsce? Chcecie byc uwiezieni w domu i umierac na zawal jak mieszkacie daleko od miasta? Bo w tym miescie nie mozna poruszac sie powyzej 5 km od miejsca zamieszkania, nawet w srawach waznych. Co z kobietami ktore maja rodzic? Nie wszyscy mieszkaja blisko szpitala. Ludzie beda masowo umierac z powodu braku pomocy lekarskiej, a nie z powodu korony. Ludzie, obudzcie sie! Jak pozwolimy na odebranie choc odrobiny wolnosci wyboru, odbiora nam cala wolnosc. Pamietajcie o tym.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 03.08.2020 18:33
Nie powinny. Powinna zapaść decyzja o zlikwidowaniu tego programu.
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 03.08.2020 16:38
Od początku powinny to być bony a nie dawanie gotówki do łapy dzieciorobom i pasożytom, za którą kupują alko, fajki albo nowy tv plazmowy do salonu. A dzieci dalej chodzą niedożywione w dziurawych butach... Jeszcze lepszy pomysł byłby, gdyby zmniejszyli podatki i ceny w sklepach zamiast dawać kase do łapy.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie