Będzie trudniej o bon turystyczny 500+. Jest nowy warunek

Każdy rodzic musi o tym wiedzieć.
Będzie trudniej o bon turystyczny 500+. Jest nowy warunek
Fot. Unsplash
24.07.2020

Bon turystyczny zapowiadany był od wielu tygodni i w międzyczasie zmienił się nie do poznania. Pierwotnie dodatkowe świadczenie mieli otrzymać wyłącznie pracownicy, którzy zarabiają poniżej średniej krajowej. Ostatecznie jednak na pod koniec kampanii prezydenckiej zdecydowano się ponownie wesprzeć rodziny z dziećmi.

Zobacz również: Każdy rodzic powinien zapisać tę datę w kalendarzu. Chodzi o 300+

Ustawa została błyskawicznie uchwalona, podpisana przez prezydenta i weszła w życie z dniem 18 lipca br. Teoretycznie wszystko powinno być już jasne, ale wielu rodziców nadal nie zna szczegółów. W jaki sposób i do kiedy należy składać wnioski? Kiedy wypłata? Na co można przeznaczyć wakacyjne 500+?

Pojawiła się ważna informacja, która nieco komplikuje sprawę.

rodzina

Wniosek o bon turystyczny

Podobnie jak w przypadku „Rodzina 500 plus” (od 1 lipca br.), nie jest konieczne składanie wniosku. Zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Bon turystyczny zostanie automatycznie przyznany wszystkim uprawnionym. Nie oznacza to jednak, że nie musimy dopełnić żadnych formalności.

Rodzic musi najpierw aktywować bon. Obsługą programu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, do którego trzeba się zalogować. Tym razem nie wystarczy profil zaufany, ale dostęp do PUE, czyli Platformy Usług Elektronicznych. Można go założyć na zus.pl, wykorzystując do tego wspomniany profil.

Za stworzenie listy uprawnionych odpowiada Polska Organizacja Turystyczna.

Zobacz również: Ważna zmiana w programie „Rodzina 500 plus”. Wchodzi w życie już 1 lipca

pieniądze

Bon turystyczny - kiedy?

Gdy zarówno ZUS, jak i POT, zrealizują swoje zobowiązania - do ZUS z POT trafi lista uprawnionych, na stronie POT pojawi się lista firm, w których można płacić bonem, a PUE zostanie dostosowane do nowej funkcjonalności - w panelu "Ogólne" pojawi się odpowiednia zakładka, w której aktywować będzie można Polski Bon Turystyczny, którzy przybierze formę specjalnego kodu wysyłanego SMS-em

- tłumaczy businessinsider.com.pl.

Kiedy będzie to możliwe? Na razie brak jest konkretnych informacji, a ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych słyszymy, że będzie to „ogromne wyzwanie”. Ustawa weszła w życie, ale na jej realizację musimy jeszcze poczekać.

Zobacz również: Większość Polaków chce likwidacji 500+. Ale tylko dla niektórych

Polecane wideo

Wszyscy się dziwią, kiedy zdążyła urodzić tyle dzieci. Nie wygląda jak ich mama
Wszyscy się dziwią, kiedy zdążyła urodzić tyle dzieci. Nie wygląda jak ich mama - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie