Ile studenci wydają na życie?

I w którym mieście akademickim utrzymanie kosztuje studenta najmniej?
Ile studenci wydają na życie?
30.10.2009

Większość młodych ludzi, chcących zdobyć wykształcenie wyższe, po maturze wyprowadza się z rodzinnego domu i rozpoczyna studenckie życie na własny rachunek. Każdy z nich musi liczyć się z wydatkami, jakie wiążą się z przeprowadzką oraz mieszkaniem z dala od rodziców. Kosztuje wszystko – czesne, komunikacja miejska, jedzenie, rachunki, weekendowe imprezy. Najbardziej jednak przerażają ceny mieszkań, które z roku na rok drastycznie rosną. W Warszawie, na przykład, średni koszt wynajmu kawalerki sięga nawet 2500 zł i jest zależny od standardu kwatery oraz jej lokalizacji. Można starać się też o pokój w akademiku bądź stancję (średnio 400 zł), co wprawdzie obniża koszty, ale wiąże się też z mniejszym komfortem mieszkania.  

Specjaliści z portalu Bankier.pl postanowili sprawdzić, ile przeciętny, polski student wydaje miesięcznie na swoje utrzymanie. W tym celu stworzyli dwie najbardziej reprezentatywne grupy żaków – „oszczędnych” i „bardziej rozrzutnych”. Jak czytamy na stronie serwisu, modelowy, oszczędny student „uczęszcza na politechnikę i jest młodym mężczyzną, który na co dzień nie wydaje zbyt wiele; co innego, gdy przychodzi weekend. Mieszka w najtańszym pokoju w akademiku. Do uczelni dojeżdża komunikacją miejską kilka przystanków, wyposażył się więc w najtańszy bilet”.

Dla żaka, który prowadzi taki tryb życia, najkorzystniej będzie mieszkać w Gdańsku, gdzie miesięcznie będzie musiał przeznaczyć na swoje utrzymanie tylko 834 zł. Następne na liście są Kraków (858,5 zł), Łódź (873 zł) oraz Poznań (878,5).  Z kolei we Wrocławiu nawet najoszczędniejszy żak wyda minimum 964 zł, a  w Warszawie 1039 zł.

Druga grupa, „bardziej rozrzutnych studentów”, musi się przygotować na dużo wyższe koszta związane z życiem z dala od domu. Zdaniem serwisu Bankier.pl, doskonałym przykładem takiego żaka będzie „studentka, która wynajmuje kawalerkę z koleżanką i w drodze na zajęcia pokonuje spory dystans. Ogranicza zbędne wydatki (ubezpieczenie), odżywia się zdrowo (a zatem drożej) i niemałą część miesięcznego budżetu przeznacza na kosmetyki. Na rozrywkę stara się wydawać jak najmniej... z różnym skutkiem”. 

Studenccy imprezowicze bez obaw mogą mieszkać w Łodzi (tam miesięcznie wydadzą około 1159 zł), ale nie zbankrutują też w Poznaniu (1405,5 zł), Gdańsku (1412 zł), Krakowie (1455 zł) oraz Wrocławiu (1455 zł). Niestety, weekendowe podróże po pubach i klubach o wiele więcej kosztują w Warszawie, gdzie przeciętny student ceniący sobie dobrą zabawę musi przeznaczyć na swoje utrzymanie około 1743 zł.

Lilka Tylman

Zobacz także:

Żyję za osiem złotych dziennie

Codziennie staczają bitwę o każdy kawałek chleba, zastanawiając się, jak to możliwe, że w XXI wieku cierpią biedę, głód i nędzę.

Polskie studentki sprzedają noszoną bieliznę! 

I całkiem nieźle na tym zarabiają. Ich klientami są najczęściej mężczyźni - fetyszyści, których podnieca zapach brudnych majtek, staników, pończoch…

Polecane wideo

Komentarze (422)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 20.06.2012 13:21
Tutaj wpisz treść komentarza do Ile studenci wydają na życie?...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.01.2012 20:28
Ja studiując w Krakowie wydaję miesięcznie 500 zł
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.04.2011 16:42
Ja żyłam za ok. 800 zł ze wszystkim, ale ceny poszły w górę Mówię o Poznaniu. Czasem kupowałam mrożonki, czasem sama gotowałam, jak było świeto, to jadłam na mieście.Wybierałam restauracje ze zniżkami studenckimi, takie jak stary młyn. Mieszkanie to ok. 400 zł za pokój 2 osobowy.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.09.2010 13:52
Ja jak studiowałam w Krakowie to wydawałam ze wszystkim min 1000 zł. Ważne jest by znaleźć miejsca z tanim asortymentem :) Jeśli chodzi o jedzenie do jedną z lepszych studenckich stołówek jest U Romana. Duże, smaczne porcje. Lubię ten lokal, który znajduje się na tarasie budynku AM na św. Tomasza :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.08.2010 16:53
ubezpieczenie zbędne? na niektóre zajęcia nie wpuszczą Cię, jeśli nie jesteś ubezpieczona. Firmy w których odbywa się praktyki też tego wymagają.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie