Jak oszczędzać na codziennych zakupach, aby nie rezygnować z tego, co lubisz? 5 prostych trików!

Oszczędzanie nie musi oznaczać ascezy.
Jak oszczędzać na codziennych zakupach, aby nie rezygnować z tego, co lubisz? 5 prostych trików!
fot. Joshua Rawson-Harris / Usplash
30.06.2020

Pandemia COVID-19 i wywołany przez nią kryzys finansowy przyniosły zmiany, jakich większość z nas w ogóle się nie spodziewała. Jedną z nich jest chęć lub konieczność oszczędzania nawet w przypadku osób, które do tej pory raczej nie były skłonne do takich zachowań. Wdrożenie oszczędności może być dla nich szokiem. Okazuje się jednak, że redukcja wydatków nie musi oznaczać ekstremalnych wyrzeczeń i obniżenia standardu życia. By bezboleśnie zmniejszyć kwoty na paragonach, warto zastosować się do 5 prostych wskazówek.

Po pierwsze: dbaj o porządek

Niekoniecznie chodzi tu jednak o porządek w finansach czy fakturach. Równie ważny jest bowiem ten panujący w lodówce, kuchennych szafkach i spiżarni. W zapełnionych przestrzeniach trudno o dobrą orientację w stanie zapasów. W efekcie na zakupy wybieramy się z przeświadczeniem, że potrzebujemy danych produktów, podczas gdy one czekają w głębi szafek. Przez to nie tylko niepotrzebnie wydajemy pieniądze, ale też marnujemy jedzenie.

Fot. iStock

Po drugie: rób zapasy rozsądnie

Płynnie przechodzimy do kolejnego podpunktu – tym razem dotyczącego robienia zapasów. Co do zasadności tego działania nikt nie powinien mieć wątpliwości, zwłaszcza po doświadczeniach z początku pandemii. Nietrudno jednak przy tym o przesadę, której wynikiem są zbyt duże wydatki i brak miejsca w różnych schowkach. W zakupowej gorączce często też kupujemy produkty, które wprawdzie nadają się do długiego przechowywania, ale prawdopodobnie nigdy po nie nie sięgniemy.

Po trzecie: przygotuj się do zakupów

Jeden z najważniejszych aspektów przemyślanych, oszczędnych zakupów to stworzenie listy zakupowej. Bez niej jesteś bardziej podatna na przeceny niekoniecznie potrzebnych Ci produktów lub impulsywne zakupy. Kolejny sposób to zostawienie karty płatniczej w domu. Mając w kieszeni tylko określoną sumę w gotówce, nie będziesz skora do pochopnego wydawania pieniędzy. Nie warto też wybierać się do sklepu przed posiłkiem. Badania pokazują, że głodni mniej rozsądnie wydajemy pieniądze.

Fot. Frankie Cordoba / Unsplash

Po czwarte: aktywnie szukaj promocji

Chcąc zmniejszyć wysokość kwot na paragonach, do wyboru mamy przede wszystkim dwa rozwiązania – wybór produktów niższej jakości lub znalezienie kupowanych dotychczas w obniżonych cenach. My zdecydowanie polecamy ten drugi sposób. Kupując tańsze produkty odczujemy to na zdrowiu i samopoczuciu. Tymczasem dzięki promocjom ulubione produkty można kupić nawet kilkadziesiąt procent taniej. Wiele ciekawych przecen znajdziesz w gazetkach sieci marketów. Nie trzeba nawet zbierać ich papierowych wersji, bo w serwisie gazetka-24.pl czeka na Ciebie mnóstwo ofert w wersji elektronicznej.

Po piąte: naucz się rezygnować

Nie da się ukryć, że wydajne oszczędzanie wymaga też rezygnacji z niektórych dóbr. To jednak może wyjść na dobre nie tylko portfelowi, ale też naszemu zdrowiu. Jako przykład mogą to posłużyć słodycze i napoje gazowane. Z tych pierwszych warto zrezygnować na rzecz orzechów i suszonych owoców, a te drugie z powodzeniem możemy zastąpić chłodną wodą z kranu, która znakomicie gasi pragnienie. Druga rzecz, z której można zrezygnować, to samochód. Przesiadając się na rower lub do komunikacji miejskiej, możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie, a w pierwszym przypadku odczujesz również korzyści zdrowotne.

 

Materiał partnera

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 30.06.2020 16:22
Ja zawsze, ale to zawsze jak mam wybor to wybieram produkty przecenione. Moglabym sobie pozwolic by kupowac nawet najdrozsze marki, ale po co? Pochodze z dosc biednego domu i jakos mam zakorzeniony szacunek do pieniedzy. Jednak nie robie tego kosztem jakosci, np jak owoce czy warzywa, to wybieram te na ktore jest akurat sezon, i ktore sa w najlepszej cenie. Jak widze jakis produkt, ktory lubie mocno przeceniony, to kupuje wiecej na zapas (o ile nie grozi im przeterminowanie). Czesto tez jest wiele marek, ktore sa porownywalne, wtedy zawsze wybieram to co jest akurat na promocji. Dzieki temu nie wydaje za duzo na zakupy, a mam jedzenie, kosmetyki itd dobrej jakosci.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie