„Z rodzicami najlepiej”. Aż tylu młodych Polaków nie wyprowadziło się jeszcze z domu

Jesteśmy mniej samodzielni, niż obywatele innych krajów.
„Z rodzicami najlepiej”. Aż tylu młodych Polaków nie wyprowadziło się jeszcze z domu
Fot. pexels
24.06.2020

Kiedy człowiek staje się naprawdę dorosły? Według prawa momentem granicznym jest dzień osiemnastych urodzin, ale to raczej umowna data. Rzadko idzie w parze z pełną dojrzałością i niezależnością, bo trudno decydować o sobie, kiedy wciąż jesteśmy na utrzymaniu rodziców. Teoretycznie więc powinniśmy zrobić wszystko, żeby to zmienić.

Zobacz również: Jak wygląda życie na socjalu? Młoda mama wylicza, ile dostaje od państwa

Z tym jednak różnie bywa, o czym najlepiej świadczą wyniki najnowszego sondażu Eurostat. Ośrodek badawczy kolejny raz sprawdził, jak to jest z naszą samodzielnością i raczej nie ma dobrych wieści. Młodzi Polacy z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą wyfrunąć z rodzinnego gniazda.

Niemal co drugi nadal żyje z mamą i tatą pod jednym dachem. Także po trzydziestce.

sypialnia

Ile osób mieszka z rodzicami?

Z danych Eurostatu wynika, że w gronie osób w wieku 25-34 lat wciąż aż 43,9 proc. osób mieszka z rodzicami. Dane są tym bardziej uderzające, że mówimy i grupie wiekowej, która co do zasady zakończyła naukę w szkołach wyższych, powinna pracować, usamodzielniać się czy zakładać rodziny

- czytamy na businessinsider.com.pl.

Skala zjawiska jest ogromna i chyba tylko najwięksi optymiści zauważają zmianę na plus. W 2015 roku takich osób było 45,7 proc., więc trudno mówić o postępie. 1,8 pkt procentowego w 5 lat to nie przełom, ale granica błędu statystycznego.

Pod tym względem zajęliśmy 10. miejsce od końca a 32 przebadane kraje.

Zobacz również: Osoby w tym wieku najbardziej ucierpią z powodu pandemii. Muszą przygotować się na najgorsze

dom rodziców

Wiek wyprowadzki z domu

Najgorzej jest w Chorwacji, Macedonii, Serbii, Grecji i Słowacji, gdzie odsetek młodych mieszkających z rodzicami przekracza 50 proc. Najlepsza jest w zaś Danii, Finlandii, Norwegii czy Szwecji, gdzie zaledwie po kilka procent osób z badanej grupy wiekowej mieszka z rodzicami

- ocenia portal.

Łatwo z tego wyczytać, że głównym czynnikiem są pieniądze. W bogatych państwach młodzi usamodzielniają się szybko, a w biedniejszych sytuacja nie sprzyja samodzielności.

Statystyczna Polka wyprowadza się z domu w wieku 26,3 lat. Panowie 1,5 roku później. Ale czy rzeczywiście chodzi wyłącznie o zarobki oraz dostępność mieszkań?

Zobacz również: 7 prawdziwych powodów, dlaczego dorośli Polacy nadal mieszkają z rodzicami

Polecane wideo

Kasia Tusk ma idealny apartament. Każdy chciałby tak mieszkać
Kasia Tusk ma idealny apartament. Każdy chciałby tak mieszkać - zdjęcie 1
Komentarze (85)
Ocena: 4.53 / 5
arrive (Ocena: 3) 06.01.2021 06:12
Najczęściej to wygodnictwo za przyzwoleniem i rodziców.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 26.06.2020 15:35
Niestety ale tak wygląda rzeczywistość w naszym kraju. Mieszkania osiągają coraz bardziej absurdalne ceny, reszta rzeczy też drożeje a banki nie są aż tak chętne aby dawać kredyty, druga sprawa nie każdy chce brać na swoje barki coś tak zobowiązującego jak kredyt na 30 lat. Dodatkowo jeżeli jest się singlem bez pomocy rodziców nie ma praktycznie szans na kupno mieszkania.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 26.06.2020 15:14
Jak ktoś zarabia 2500 na rękę to ciekawe jak ma się utrzymać na mieszkaniu, które ze wszystkimi opłatami wychodzi +/- 2000zł
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.06.2020 22:55
500 + to pasożytnictwo. Ulgi podatkowe dla pracujących itp. To zmobilizuje do działania i pokaże, że bez pracy nie ma benefitów. Rząd zepsuł i rozleniwił społeczeństwo
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 25.06.2020 09:24
Też taka prawda , że nie wszystkich stać na mieszkanie samemu. Woda , prąd , czynsz i jedzenie kosztują. Zupełnie inaczej wygląda życie na blokach i życie w domu prywatnym.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie