Jak zorganizować swoje życie po kwarantannie? Niezbędne nawyki, których będziesz teraz potrzebować

Nie jest łatwo, ale z tym poradnikiem na pewno dasz sobie radę.
Jak zorganizować swoje życie po kwarantannie? Niezbędne nawyki, których będziesz teraz potrzebować
fot. Unsplash (The Creative Exchange), iStock (DmitriiSimakov)
22.06.2020
Zuzanna Niedzielska

Po tak długim czasie z dala od stacjonarnej pracy, znajomych i weekendów na mieście, łatwo wypaść z rytmu. Powrót do normalności z pewnością nie będzie prosty, ale na szczęście można podeprzeć się pożytecznymi nawykami, które pomogą nam jakoś "ogarnąć" rzeczywistość i nie zwariować.

Zobacz również: 6 wskazówek, jak kontynuować oszczędzanie pieniędzy po kwarantannie

W pierwszej kolejności chcesz zrobić to, za czym stęskniłaś się najbardziej podczas kwarantanny? Po pierwsze, sprawdź, czy póki co to w ogóle jest możliwe, a po drugie, warto na początku skupić się na priorytetach, aby nie trzymać z tyłu głowy niezałatwionych spraw. Jak tego dokonać? Oto mały poradnik.

Jak zorganizować swoje życie po kwarantannie?

Plan dnia

Wiadomo, powrót do normalności wiąże się z próbą nadrobienia wszystkich zaległych spraw. Wizyta u lekarza, w salonie kosmetycznym, urodziny przyjaciółki, wyjście z dziećmi do zoo i jeszcze tylko jedno wydarzenie na Facebooku... Łatwo o tym wszystkim zapomnieć, polegając jedynie na swojej ulotnej pamięci. Dlatego zaprzyjaźnij się z kalendarzem, a przynajmniej samoprzylepnymi karteczkami, które możesz umieścić w widocznym miejscu na biurku, lodówce czy nawet kierownicy samochodu. Wyrób w sobie nawyk codziennego przeglądania notatek i wykreślania tego, co już zostało zrobione (najlepiej używaj do tego kolorowych pisaków). Lista "to do" jest bardzo praktyczna, a zielone ptaszki, którymi odhaczasz kolejne zadania, przynoszą niebywałą ulgę...

Wydatki

Wydrukuj wyciąg bankowy z ostatniego miesiąca, w miarę możliwości pozbieraj paragony i podziel swoje wydatki na kategorie. Prawdopodobnie podczas kwarantanny różniły się one znacznie od pozostałych miesięcy, ale może posiadasz dawne notatki, z którymi mogłabyś to porównać?

Zakreśl jednym kolorem stałe koszty jak np. czynsz i rachunki; drugim wydatki zmienne, czyli zakupy i rozrywka, a na końcu spłatę należności i długów, co łącznie da obraz miesięcznych kosztów utrzymania. Może Cię przerazić, ale przypomni, że w dalszym ciągu powinnaś to kontrolować.

Życie towarzyskie

Znajomi po długim czasie spędzonym w izolacji zapewne zasypują Cię telefonami i propozycjami spotkań. Zastanów się jednak, czy takie spotkanie naprawdę przyniesie Ci radość i relaks? Jeżeli nie, postaraj się asertywnie dać to do zrozumienia drugiej stronie. Każdy z nas potrzebuje teraz spokoju ducha, jak i również trochę czasu, aby na dobre wejść w rytm życia między ludźmi. Nie musisz teraz koniecznie umilać czasu każdemu, kiedy masz ważniejsze sprawy na głowie i jeśli nie współgra to z Twoim stanem psychicznym. Zrozum, co jest dla Ciebie priorytetem i naucz się odmawiać.

Deleguj zadania

Kobiety nie dość, że wykonują prace domowe w ramach drugiego, bezpłatnego etatu, to rzadko potrafią prosić o pomoc. Człowiek nie jest w stanie zrobić wszystkiego sam - a przynajmniej nie bez efektu totalnego wyczerpania i rozdrażnienia. I jak wtedy dać coś od siebie innym?

Naucz się zlecać zadania innym, to jest bowiem jeden z elementów składowych sukcesu. Nigdy nie wiesz, czy ktoś akurat nie ma ochoty wesprzeć Cię bezinteresownie, lub w ramach przysługi w zamian za coś, o czym już pewnie dawno zapomniałaś. Karma wraca!

Plan ćwiczeń

Jeżeli chwilowo straciłaś zajawkę na aktywne ćwiczenie... zorientuj się, co sprawiało Ci przyjemność, gdy byłaś małą dziewczynką. Poświęć chwilę na poszukiwanie ciekawych zajęć w internecie. Posłuchaj, o czym mówią znajomi. Nie musimy całe życie być związani z jedną czynnością. Może wyjdziesz ze strefy komfortu i spróbujesz czegoś nowego?

Potraktuj powrót do normalności, jako wkroczenie w nowe życie. Jeżeli brakuje Ci motywacji, nie kupuj otwartego karnetu na siłownię, ale wykup kilka zajęć np. w szkole jogi czy tańca, albo zapisz się na jazdę konną raz w tygodniu. Znajdź koleżankę, która lubi to samo i systematycznie umawiajcie się na ćwiczenia. Wtedy nie będzie tak łatwo odpuścić. 

Powodzenia!

Zobacz również: Jak przygotować idealny balkon na imprezę? 5 najważniejszych inspiracji

Polecane wideo

Ich umiejętności zawstydzają większość kobiet. Oto najbardziej utalentowani męscy makijażyści
Ich umiejętności zawstydzają większość kobiet. Oto najbardziej utalentowani męscy makijażyści - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 23.06.2020 12:15
Bardzo dobre wskazówki! :) Ja już się za siebie wzięłam i zamówiłam z polskiego geekbuying bieżnię do ćwiczeń, bo jednak na kwarantannie trochę sobie pofolgowałam. Dostawa był dość szybka, a pierwsze efekty już widać ;)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie