Średnia pensja na etacie. Ile tak naprawdę Polacy dostają na rękę?

Nieco różni się od przeciętnego wynagrodzenia.
Średnia pensja na etacie. Ile tak naprawdę Polacy dostają na rękę?
Fot. iStock
23.06.2020

Średnie zarobki mają to do siebie, że nie muszą pokazywać rzeczywistej skali zjawiska. W kwocie tej ujęta jest zarówno sprzątaczka otrzymująca minimalną krajową, jak i prezes wielkiego przedsiębiorstwa, który obraca milionami. Z tego powodu przeciętna pensja większości z nas wydaje się mocno zawyżona.

Zobacz również: „Wylęgarnie milionerów”. 15 polskich uczelni, po których zarobisz najwięcej

I nic w tym dziwnego. W końcu biznesmenów jest statystycznie o wiele mniej, niż osób zatrudnionych na etacie. Kolejne informacje o znacznych podwyżkach wynagrodzeń przyjmujemy więc z niedowierzaniem, bo nasza sytuacja wcale się nie poprawiła. Zyski liczą inni.

Ile zarabiamy tak naprawdę? Zdradza to najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego.

kasjerka

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie

Według danych wstępnych przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w Polsce w 2019 r. wyniosło 4918,17 zł. W porównaniu z 2018 r. wzrosło ono o 7,2 proc

- informuje GUS. To 3556 złotych netto, bo tyle ma średnio wynosić pensja „na rękę” wobec 2250 zł brutto płacy minimalnej, czyli 1673 zł netto. Odnotowany wzrost wynagrodzeń także nie dotyczy wszystkich Polaków.

W 2019 r. średnie pensje ludzi zatrudnionych na umowach o pracę wahały się od 3195,98 zł w branży dot. zakwaterowania i gastronomii do 8438,91 zł w sektorze informatycznym i komunikacyjnym. Było to odpowiednio o 35 proc. mniej i o 71,6 proc. więcej od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w Polsce

- czytamy na businessinsider.com.pl.

Zobacz również: 10 zawodów, w których Polacy zarabiają najwięcej. Te stawki robią wrażenie

kalkulatorNajczęściej wypłacana pensja

Statystycznie płace gwałtownie rosną, ale tylko wybranym. W kieszeni przeciętnego Polaka ostatecznie zostaje jednak mniej. Chyba, że jest programistą albo pilotem samolotu pasażerskiego.

Znacznie więcej o sytuacji pracowników mówi nam jednak inny wskaźnik, czyli najczęściej wypłacana pensja. Ta wynosi (według ostatnich danych z października 2018 roku) już tylko 2379,66 zł brutto. To zaledwie 1765 zł netto, czyli o niecałe 100 zł więcej, niż aktualna płaca minimalna.

W kraju zatrudnionych jest 16,1 mln osób, z czego 10,8 mln pracuje na etacie.

Zobacz również: Najgorzej opłacane zawody. Trzeba być pasjonatem, żeby pracować w tych branżach

Polecane wideo

Znaki zodiaku, którym ciągle brakuje pieniędzy
Znaki zodiaku, którym ciągle brakuje pieniędzy - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 23.06.2020 10:54
Coś wam się pomyliło bo w 2020 minimalna na rękę to coś około 1920 zł.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie