Zawody przyszłości, których nie nauczysz się w szkole

Nie uczą tego na studiach, a to właśnie na tych stanowiskach robi się teraz błyskawiczną karierę.
Zawody przyszłości, których nie nauczysz się w szkole
fot. iStock (peshkov)
05.06.2020

Obecna sytuacja w Polsce wyraźnie pokazuje, że tytuł magistra może nawet prowadzić do bezrobocia, jeżeli nie posiądziemy wymaganych przez pracodawcę umiejętności miękkich czy praktycznych.

Na szczęście jest wiele zawodów, w których możesz zrobić teraz błyskawiczną karierę, jeżeli tylko będziesz miała świadomość ich istnienia i odrobinę odwagi. 

Zobacz również: 10 zawodów, w których zrobisz furorę bez magisterki

Przyszłościowe zawody, do których nie przygotowują studia

Liderka

Obecnie firmy potrzebują lidera, czyli człowieka, który zarówno potrafi sprawnie zarządzać procesami, jak i charyzmatycznie motywować drużynę do działania. Przydadzą się do tego umiejętności miękkie, których nie uczą nas w szkole: empatia, networking, samoświadomość.

Lider zespołu powinien być kreatywny, nastawiony na współpracę i działanie z określoną wizją. Z czasem zrozumiesz, że wolisz przejmować inicjatywę, niż być bierna i kto wie, może pokusisz się o własny biznes?

Handlowiec

Sprzedaż to według badań piątą najważniejsza umiejętność na świecie. W dzisiejszych czasach wszystko opiera się na sprzedaży usług, nawet jeśli początkowo się z tym nie kojarzy. Dotarcie do klienta, komunikacja, zorientowanie na pozytywne strony czy bycie kompetentnym i przekonującym to cechy nielicznych. Jednak jeżeli odnajdziesz już sposób na sukces, możesz na tym naprawdę nieźle zarobić. Tylko najważniejsze, aby przed całą tą karierą umieć najpierw sprzedać dobrze siebie samego.

Vlogerka

Na naszych oczach rozwija się internetowy trend, który pokazuje, że wystarczy mieć ogromną pasję czy zajawkę i można robić karierę dzięki swojemu hobby. Na rynku nabiera wartości atrakcyjne pokazywanie produktów i testowanie ich w życiu codziennym. Ładne obrazki i życiowe historie sprzedają się w końcu najlepiej, inspirując młode osoby i nie tylko.

Firmy inwestują więc we współpracę z youtuberami czy influencerami na Instagramie coraz większe pieniądze. Czasami wystarczy statyw i dobry pomysł, aby później odnieść sukces. Ciężka praca na etacie powoli odchodzi do lamusa. Youtube to teraz telewizja przyszłości!

Coach

Ogromny wzrost zainteresowania coachingiem, który pozwala rozwiązać życiowe problemy, zwiększyć efektywność działań czy ulepszyć biznes sprawił, że branża odpowiada na potrzeby rynku wachlarzem usług: coaching kariery, coaching zdrowia czy finansowy - wybierz ścieżkę, w której czujesz się najlepiej, bo tutaj liczą się kompetencje miękkie i indywidualne podejście do klienta.

Start-upowiec

Ponad dwie trzecie Polaków ma pozytywne nastawienie do przedsiębiorczości, jak cytuje magazyn Forbes blog mateuszgrzesiak.pl. Jak grzyby po deszczu na polskim rynku pojawiają się nowe, lokalne firmy i pomysły młodych osób, ponieważ w naszym kraju w niektórych dziedzinach nadal nie ma konkurencji. Masz fajny pomysł na biznes? Rozpocznij pracę na własny rachunek i skorzystaj z ogromnych możliwości finansowania ze strony UE czy crowdfundingu.

Zobacz również: 10 sprawdzonych sposobów, jak odnaleźć się w zupełnie nowym zawodzie

Polecane wideo

„Ideał z supermarketu”. Nazwali ją najpiękniejszą kasjerką na świecie
„Ideał z supermarketu”. Nazwali ją najpiękniejszą kasjerką na świecie - zdjęcie 1
Komentarze (11)
Ocena: 4.64 / 5
gość (Ocena: 1) 06.06.2020 17:07
Ani słowa o autorstwie bzdetów na pa.pi.lo.cie? Pfff.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 06.06.2020 10:22
Liderem człowiek sie rodzi a dokladniej nabywa umiejetnosci ktore pozwalaja mu byc liderem. To zestaw cech charakteru. To sie ma albo nie. Jedni sa stworzeni do bycia liderem, a inni nigdy nim nie zostana bo to nie ta osobowosc i charakter. Bycia liderem uczymy sie przez lata pracy. A nie 25 latek po atudiach idzie byc liderem.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 06.06.2020 05:38
Coach to zaden zawod, nie mowiac juz o vlogerach, rozumiem ze to przynosi duzo kasy ale jednak ciezko nazwac to jakas profesja. Bardziej to sposob zycia, ktory bardzo sie oplaca.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.06.2020 01:48
A ja nie mam zadnego zawodu, a 30 lat juz za rogiem...! :( Czuje, ze przegralam zycie chociaz i caly czas mam bardzo pod gorke (choroby itd.,itp.)
zobacz odpowiedzi (5)

Polecane dla Ciebie