Ważna zmiana w programie „Rodzina 500 plus”. Wchodzi w życie już 1 lipca

Każdy rodzic powinien o tym pamiętać.
Ważna zmiana w programie „Rodzina 500 plus”. Wchodzi w życie już 1 lipca
Fot. iStock
07.06.2020

Wielu polskim rodzinom trudno wyobrazić sobie bez niego życie. Program „Rodzina 500 plus” funkcjonuje już od ponad 4 lat, a niemal rok temu został rozszerzony. Od tej pory wsparcie należy się także pierwszemu dziecku i to bez względu na dochody rodziców. Według ekspertów nie udało się w ten sposób zapobiec zapaści demograficznej, ale dziś żadna opcja polityczna nie planuje cięć socjalnych.

Zobacz również: Rewolucja w 500+. Coraz więcej Polaków opowiada się za takim rozwiązaniem

Co nie zmienia faktu, że w ostatnich miesiącach coraz głośniej mówi się o konieczności wprowadzenia zmian. Pojawiły się nawet plotki, że rząd nie jest w stanie zagwarantować dalszej wypłaty świadczeń i najdalej za 12 miesięcy budżet nie udźwignie aż takiego obciążenia. „500+” kosztuje nas blisko 40 miliardów złotych rocznie.

W bliższej perspektywie czeka nas jednak ważne ułatwienie.

urząd

Zmiany w 500+

Do tej pory rodzice musieli składać wniosek o wypłatę świadczenia co roku. Od 1 lipca 2020 r. zmianie ulegnie jednak tzw. okres rozliczeniowy. To dobra wiadomość dla wszystkich zainteresowanych, bo oznacza mniej formalności.

Zmiana okresu rozliczeniowego spowoduje, że osoby, które w ubiegłym roku składały wnioski o świadczenie 500 plus, teraz, po 1 lipca 2020 nie będą musiały wnioskować ponownie

- czytamy na o2.pl.

Zobacz również: LIST: „500+ starcza na coraz mniej. Wszystko drożeje, a dostajemy tyle samo”

rodzina

Okres rozliczeniowy 500+

Według ustawy z kwietnia 2019, która umożliwiła przyznawanie 500 plus także na pierwsze dziecko, od 1 lipca 2020 nie trzeba składać kolejnego wniosku, jeśli złożyliśmy go po 30 września 2019 r.

- zaznacza portal.

Nie oznacza to jednak, że pieniądze już zawsze będą wypłacane z automatu. Aktualne wnioski pozostają ważne do 31 maja 2021 r., dlatego na wiosnę przyszłego roku ponownie trzeba będzie dopełnić formalności.

Na razie wszystko zostaje po staremu.

Zobacz również: Każdy rodzic powinien zapisać tę datę w kalendarzu. Chodzi o 300+

Polecane wideo

Tak naprawdę wygląda pierwsza doba po porodzie. Wreszcie ktoś to powiedział
Tak naprawdę wygląda pierwsza doba po porodzie. Wreszcie ktoś to powiedział - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie