Rewolucja w 500+. Coraz więcej Polaków opowiada się za takim rozwiązaniem

Pieniądze mają już nie trafiać bezpośrednio do kieszeni rodziców.
Rewolucja w 500+. Coraz więcej Polaków opowiada się za takim rozwiązaniem
Fot. Unsplash
29.05.2020

Mijają 4 lata od wprowadzenia programu „Rodzina 500 plus”, a dyskusja na ten temat wciąż trwa. Trudno nie odnieść wrażenia, że w ostatnich miesiącach zyskała na intensywności. Jedni zauważają, że wsparcie finansowe ze strony państwa wcale nie poprawiło wskaźnik dzietności. Inni boją się, że z powodu kryzysu pomoc trzeba będzie ograniczyć, a nawet zlikwidować.

Zobacz również: LIST: „Dochodzą mnie słuchy, że to koniec 500+. Boję się o przyszłość mojej rodziny”

Prawda jest jednak taka, że dziś żadna licząca się siła polityczna nie bierze tego pod uwagę i 500 zł na pewno zostanie. Pytanie tylko - w jakiej formie? Nad tą kwestią postanowił pochylić się „Super Express”. Na swoim portalu zapytał czytelników, czy pieniądze dla dzieci nadal powinny trafiać na konto rodziców.

Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista.

rodzina

Od jakiegoś czasu świadczenie należy się każdemu dziecku, ale to nie oznacza, że przyznawane jest z automatu. Rodzice muszą złożyć odpowiedni wniosek. Jeśli tego nie zrobią - pieniądze pozostają w budżecie. Portal SE.pl zapytał Polaków, czy nie warto zrezygnować z tego typu formalności i 500 zł przypisać z urzędu.

Czy wypłacanie 500 plus z urzędu na indywidualne konto dziecka to dobry pomysł?

TAK - 59 procent

NIE - 36 procent

NIE MAM ZDANIA - 5 procent

- tak prezentują się wyniki sondażu.

Zobacz również: LIST: „W Polsce trudno być bezdzietną singielką. Nikt się z nami nie liczy”

pieniądze

Oznacza to, że większość polskich rodziców opowiada się za takim rozwiązaniem. Według 59 procent badanych coroczne składanie wniosków mija się z celem, skoro pieniądze i tak należą się wszystkim dzieciom. Nie jest to jedyna proponowana zmiana. Warto zwrócić uwagę na wyrażenie „indywidualne konto”.

Po narodzinach dziecka, podobnie jak PESEL, przypisuje mu się indywidualne konto, na które co miesiąc wpłacane są rządowe pieniądze. Do 500 plus dostęp mają rodzice, póki dziecko nie osiągnie 18. roku życia i wtedy, wraz z końcem wypłat świadczenia, samo może zdecydować co zrobić z niewydanymi pieniędzmi

- tak brzmi proponowane rozwiązanie, które przypadło do gustu ponad połowie ankietowanych.

Tobie też?

Zobacz również: LIST: „500+ starcza na coraz mniej. Wszystko drożeje, a dostajemy tyle samo”

Polecane wideo

Tak naprawdę wygląda pierwsza doba po porodzie. Wreszcie ktoś to powiedział
Tak naprawdę wygląda pierwsza doba po porodzie. Wreszcie ktoś to powiedział - zdjęcie 1
Komentarze (18)
Ocena: 4.11 / 5
Ewa (Ocena: 1) 01.06.2020 10:30
Nie bede otwierać konta dzieciom już raz to zrobiłam i moje pieniądze odkładające salach trafił więc drugi raz się na to nie nabiorą nie ma mowy !
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 31.05.2020 22:07
Nie, nie jestem za żadnymi przelewami na konto, do którego dostęp mają rodzice. Jestem za bonami na żywność lub artykuły do szkoły dla dzieci, albo za tym, żeby za te pieniądze opłacać zajęcia dodatkowe dla dzieci w tym sportowe, korepetycje, wycieczki edukacyjne szkolne, książki, ubrania czy buty.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 31.05.2020 16:23
W każdym państwie dostaje się takie pieniądze na dzieci i jest dobrze a w PL jak zwykle gównoburza.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 1) 30.05.2020 11:47
Idiotyzm. Dajcie darmowe korepetycje, zajęcia sportowe, książki- to się opłaca! Mi to wszystko musieli fundować rodzice, tyle kasy na to szło, że masakra
zobacz odpowiedzi (2)
Triari (Ocena: 5) 29.05.2020 20:55
Ta koncepcja ma sens tylko wtedy gdy będzie trwać przynajmniej dekadę. Po jaką cholerę oceniać działanie 500+ teraz, kiedy się dopiero zaczęło?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie