Rząd zapowiada program 1000+. Pieniądze mają otrzymać miliony Polaków

Kto może liczyć na wsparcie i jaki jest jego cel?
Rząd zapowiada program 1000+. Pieniądze mają otrzymać miliony Polaków
Fot. Unsplash
11.05.2020

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 to przede wszystkim zagrożenie zdrowia i życia. Ale nie tylko. To przy okazji kryzys gospodarczy na niespotykaną dotąd skalę, który dotknął już miliony ludzi na całym świecie. Zamknięcie rynku usług na wiele tygodni doprowadziło do zapaści również polskie przedsiębiorstwa, a branża turystyczna praktycznie przestała istnieć.

Zobacz również: LIST: „Wakacje muszą zostać odwołane. Chyba każdy rodzic przyzna mi rację”

Wciąż nie wiadomo, jak będą wyglądać tegoroczne wakacje. Czy będziemy mogli wyjechać? Co z zagranicznymi turnusami? Czy będzie nas na to stać? To wszystko pozostaje w sferze domysłów, ale rząd postanowił już działać. Jak informuje serwis turystyczny portalu rp.pl, wkrótce obywatele mają otrzymać bon turystyczny.

Program już teraz nazywany jest 1000+. Dlaczego?

walizka

Bon turystyczny 1000+

Zapowiadany przez rząd bon turystyczny ma opiewać na kwotę właśnie tysiąca złotych. Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zastrzega jednak, że na wsparcie nie będą mogli liczyć wszyscy. Program ma dotyczyć wyłącznie pracowników etatowych, którzy zarabiają mniej, niż przeciętne wynagrodzenie (5200 zł miesięcznie).

1000+ ma być finansowane w głównej mierze przez państwo, które gwarantuje 900 zł. Brakujące 100 zł ma dorzucić pracodawca. Wydatki budżetowe z tego tytułu wyniosą ok. 7 miliardów złotych.

Będziemy jednak chcieli, żeby w kolejnych latach udział budżetu się zmniejszał 

- zapowiada Emilewicz, dając do zrozumienia, że nie jest to jednorazowe przedsięwzięcie.

Zobacz również: Państwo dopłaci do wynajmu mieszkania. Kwota wsparcia robi wrażenie

plaża

Wakacje w Polsce

Jak ma to wyglądać w praktyce? Tysiąca złotych na wakacje nie dostaniemy w gotówce - informuje „Rzeczpospolita”. Pieniądze mają się znaleźć na karcie przedpłacowej, którą otrzymamy od pracodawcy. Przy jej pomocy będzie można zapłacić za wypoczynek. Jednak nie wszędzie.

Program ma być ratunkiem dla branży turystycznej w Polsce, dlatego dofinansowanie dotyczy wyłącznie wyjazdów krajowych.

Pieniądze można byłoby przeznaczyć na własne potrzeby, ale i na opłacenie wyjazdu komuś z rodziny – na przykład dziecku

- czytamy na rp.pl.

Dobry pomysł? Więcej szczegółów rząd ma ujawnić już wkrótce.

Zobacz również: Praca po koronawirusie. 13 zawodów, którym bezrobocie na pewno nie grozi

Polecane wideo

Znaki zodiaku, którym ciągle brakuje pieniędzy
Znaki zodiaku, którym ciągle brakuje pieniędzy - zdjęcie 1
Komentarze (9)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 11.05.2020 20:54
Od lat nie byłam na wakacjach. Na program się załapie, zarabiam poniżej średniej krajowej. Ale skorzystać nie zamierzam. Po co obciążać państwo, które i tak ledwo przędzie? Mało jeszcze rozdawnictwa? Tacy janusze i Grażyny pojadą, będą potem narzekać, że tyle rzeczy się nie podoba i obsmarowywać hotele, że nie byli traktowani jak panowie i władcy. NIE NIE NIE I JESZCZE RAZ NIE!!! Ja chcę mieszkać w normalnym kraju, gdzie matka może spokojnie pracować na swoje dziecko, zarabiać uczciwe pieniądze, mieć pewność ze dziecko ma miejsce w dobrym przedszkolu czy żłobku, jest pod należytą opieką. Chcę sama zarabiać na potrzeby tego dziecka, bez wyciągania ręki po 500+, 300+ czy teraz 1000+. Sama chcę zarobić na wyprawkę, na wychowanie czy wczasy dla moich dzieci i siebie samej. Wystarczy wydawania pieniędzy podatników na bzdury!
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 11.05.2020 19:29
I tak to właśnie wygląda w tym naszym kraju ,, mlekiem i miodem płynącym,, rozdajemy pieniądze na głupoty typu ,500 +,300+ teraz będzie 1000 + a jak przychodzi kryzysowa sytuacja to obywatele zrzucają się na zakup maseczek czy rękawiczek do szpitali. Zlikwidować wszystkie plusy stworzyć miejsca pracy dać godziwe wynagrodzenie niech każdy idzie i uczciwie na wszystko zapracuje. Tyle w temacie.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 11.05.2020 18:10
Uważam, że trzeba jak najszybciej Pisiorów odciągnąć od władzy, bo to co oni odp*erdalaja to się w pale nie mieści. Ludzie nie głosujcie na nich i opamiętajcie się !! Te pieniądze nie biorą się znikąd !
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.05.2020 16:50
Polska kiedyś pier.dolnie i to srogo. Druga Wenezuela będzie.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.05.2020 16:14
Polska dostała najwięcej pieniędzy z Unii europejskiej, w związku z koronawirusem ze wszystkich państw europejskich. To, że pójdzie to w kieszenie polityków, było wiadomo, na kościół (pomoc dla Watykanu) też, ale kolejny +++ serio? I to na wycieczke? Oj wybory niedługo.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie