Jak wygląda życie na socjalu? Młoda mama wylicza, ile dostaje od państwa

Karolina od lat korzysta z pomocy społecznej.
Jak wygląda życie na socjalu? Młoda mama wylicza, ile dostaje od państwa
Fot. Unsplash
09.05.2020

Z ust polityków często słyszymy o tzw. solidarności społecznej. Chodzi o sytuację, gdy obywatele radzący sobie dobrze pomagają jednostkom słabszym i narażonym na wykluczenie. W jaki sposób? Płacąc podatki, których część przekazywana jest osobom w trudnej sytuacji życiowej. I to w najróżniejszych formach.

Zobacz również: LIST: „Jestem 30-letnią panną i nie dostaję od państwa nic. W czym dzieciate są lepsze?”

Niektóre kraje słyną z bardzo hojnej polityki socjalnej, a inne ograniczają ją do niezbędnego minimum. Jak wygląda to w Polsce? Poznajcie Karolinę, która od lat utrzymuje siebie i swoją rodzinę z zasiłków oraz dodatków celowych. Młoda kobieta zarzeka się, że gdyby tylko miała taką możliwość, nigdy nie wyciągnęłaby ręki po cudze pieniądze.

W szczerej rozmowie wylicza, jak wspiera ją państwo.

mama

Eksperci twierdzą, że nadciąga gigantyczny kryzys gospodarczy, a pierwsze jego symptomy są już widoczne. Dla ciebie również?

Co prawda nie straciłam pracy i środków do życia, ale mimo wszystko się boję. Jeszcze więcej ludzi będzie potrzebowało pomocy, a wtedy może nie starczyć dla wszystkich. Już teraz mówi się o cięciach w budżecie, które mogą uderzyć w najsłabszych. Swoje robią też ceny, które rosną w strasznym tempie. Dostaję tyle samo pieniędzy, a starczają niestety na coraz mniej. Nikt nie może być pewny, że nie wyląduje pod mostem.

Czy w Polsce można nie pracować i godnie żyć?

Zależy, co rozumiemy przez godne życie. Na pewno można jakoś sobie dać radę. Osoby korzystające z pomocy socjalnej wszystkiego muszą sobie odmawiać, ale jeśli mają głowę na karku, to raczej nie głodują i mają się w co ubrać. Trzeba tylko rozsądnie gospodarować budżetem i wiedzieć, gdzie się zgłosić. Wbrew pozorom, tym zajmuje się nie tylko MOPS, ale też urzędy gminy, fundacje i tak dalej.

Niektórzy wyobrażają sobie, że „życie na socjalu” to niekończąca się sielanka. Człowiek może leżeć, nic nie robić i inni o niego zadbają.

Dobrze wiem, że to nieprawda. Znam osoby, które otrzymują takie samo wsparcie, a chodzą brudne, głodne, wisi nad nimi komornik albo wizja eksmisji. Jedni są wdzięczni i potrafią skorzystać z pomocy, a inni nigdy się nie zmienią.

Zobacz również: LIST: „Wzięłam kredyt na 30 lat, a cwana koleżanka dostała mieszkanie socjalne za darmo”

osiedle mieszkaniowe

Jak wygląda twoja sytuacja mieszkaniowa?

Razem z mężem otrzymaliśmy od gminy mieszkanie komunalne. Nie czekaliśmy zbyt długo, ale po prostu mieliśmy szczęście. Akurat oddano do użytku dwa małe bloki dla osób w trudnej sytuacji i dla nas też znalazło się miejsce. Gdyby nie dziecko, to pewnie do dziś nie mielibyśmy własnego kąta. Otrzymujemy też dodatek mieszkaniowy, który pozwala nam opłacić wszystkie rachunki. Żyjemy z dnia na dzień, ale przynajmniej deszcz nam na głowę nie pada. Sytuacja ciężka, choć stabilna.

Taka pomoc uzależniona jest od dochodu rodziny. Twój mąż też nie pracuje?

Bardzo by chciał i wiele razy się odgrażał, ale po prostu nie może. Kiedyś uległ wypadkowi, przez który nie jest w 100 procentach sprawny. Na żadną budowę go nie przyjmą, a do biura przed komputer raczej nie pójdzie. Ja siedzę w domu, bo ktoś musi się tym wszystkim zająć. Synek ma dopiero 4 lata. Poza tym, dla mnie i tak nie byłoby tutaj pracy, a przecież nie wyjadę. Nie mogę zostawić moich chłopców na pastwę losu.

Jaki jest główny element waszego budżetu?

Zasiłek rodzinny, kilka celowych i 500 plus. Tylko proszę sobie nie wyobrażać, że skoro wymieniłam taką długą listę, to są z tego kokosy. Nie śmiałabym głośno narzekać, ale wsparcie jest naprawdę groszowe.

wózek na zakupy

To w jaki sposób dajecie radę się utrzymać?

Nie płacimy nikomu 1500 zł za wynajem, a gmina dorzuca się też do rachunków. Na dziecko zawsze coś skapnie, a do tego są np. dodatki na zakup jedzenia, ubrań czy leków. Dochody są naprawdę niewielkie, ale przyzwyczailiśmy się do sytuacji i ograniczamy swoje potrzeby do minimum. Jesteśmy również podopiecznymi pewnej fundacji, która od czasu do czasu też coś pomoże. Jak wyciągniemy minimalną krajową, to jest naprawdę dobrze. A przecież ceny w sklepach są dla nas takie same.

Wiesz, co niektórzy mówią o ludziach w podobnej sytuacji?

Naczytałam się i nasłuchałam. Że to niby wynika z lenistwa i cwaniactwa. Leżą do góry brzuchami, nic im się nie chce, a państwo jeszcze im za to płaci. To naprawdę krzywdzące myślenie, bo my naprawdę chcielibyśmy inaczej. Okoliczności są jednak takie, a nie inne i trzeba to jakoś przetrwać. Niech nikt sobie nie myśli, że w Polsce można nic nie robić i żyć w luksusie. Wystarczy sprawdzić sobie stawki tych zasiłków i podliczyć. Nam musi to wystarczyć na 3 osoby.

Chciałabyś dostawać więcej?

Wiem, jak to zabrzmi. Żyje na garnuszku państwa i jeszcze wyciąga ręce. Ale mówiąc zupełnie szczerze, to przydałoby się trochę podnieść te kwoty. 2-3 lata temu na coś starczało, a dziś w sklepach wszystko jest dwa razy droższe. Pomoc musi być dostosowana do sytuacji.

Zobacz również: LIST: „Dochodzą mnie słuchy, że to koniec 500+. Boję się o przyszłość mojej rodziny”

Polecane wideo

Zbyt piękna, żeby pracować. Z powodu urody podobno nikt nie chce jej zatrudnić
Zbyt piękna, żeby pracować. Z powodu urody podobno nikt nie chce jej zatrudnić - zdjęcie 1
Komentarze (42)
Ocena: 4.45 / 5
gość (Ocena: 4) 06.05.2022 17:58
Ja sie im nie dziwie. Skoro placa tak malo, to po co isc do pracy i sie meczyc? Wstyd zeby tak malo placili pracodawcy Przeciez najnizsza krajowa to jakis zart. Smiech na sali.
odpowiedz
Zniesmaczona (Ocena: 1) 31.08.2020 08:10
wstyd takie artykuły pisać , do roboty darmozjady
odpowiedz
K (Ocena: 1) 31.08.2020 08:09
mąż się odgraża, że pójdzie do pracy -już wielki czas- mieszkanie za darmo i najniższa krajowa na życie, +500 do tego inna pomoc socjalna żyć nie umierać nieroby- pomoc tylko powinna być dla takich co pracują, albo z jakiegoś naprawdę ważnego powodu nie mogą pracować a nie dla leni. Wstyd tylko łapy wyciągać.
odpowiedz
b1 (Ocena: 5) 31.08.2020 07:31
ludzie pracują za najniższą i jakoś dają radę. A tacy to całe życie będą na garnuszku państwa. Dziecko 4 lata może iść do przedszkola, albo tatuś skoro nie może pracować na budowie, a praca w biurze mu śmierdzi niech zajmie się dzieckiem , a mamusia do pracy niech się weźmie, a nie tylko marudzi i łazi po socjal i zapomogi.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.05.2020 10:43
Następny pasożyt żerujący na państwie...nawet nie przeczytałam do końca tego żałosnego artykułu. Jak ktoś pisze, że wszędzie ceny rosną a jednocześnie pobiera 500plusy itp.zasiłki to mnie kurvica bierze. Pustak nawet nie wie, że inflacja idzie w górę przez takich jak ona.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie