10 sprawdzonych sposobów, jak odnaleźć się w zupełnie nowym zawodzie

Utrata lub chęć zmiany pracy to nie dramat, ale szansa na rozwój.
10 sprawdzonych sposobów, jak odnaleźć się w zupełnie nowym zawodzie
Fot. Unsplash
17.04.2020

W pracy spędzamy większą część życia, dlatego tak ważne jest wykonywanie zawodu, który rzeczywiście sprawia nam przyjemność. Z tym jednak różnie bywa, bo czasami nasza kariera zawodowa to tylko kwestia przypadku i zbiegu okoliczności. Zdobywamy posadę, coraz lepiej poznajemy branżę i zadowalamy się bezpieczną stabilizacją.

Zobacz również: Po koronawirusie wiele zawodów zmieni swój charakter. Czy Twoja branża też?

Czasami nawet po wielu latach dochodzimy do wniosku, że za tym wszystkim nie idzie spełnienie i satysfakcja. Pracujemy, bo musimy, a jedyną motywacją stają się pieniądze i święty spokój. Im dłużej w tym tkwimy, tym trudniej wkroczyć na zupełnie nową ścieżkę. Z jednej strony marzy nam się spróbowanie czegoś innego, ale strach przed zmianą okazuje się silniejszy.

Jak się przełamać? Serwis „The Balance Careers” przekonuje, że najlepiej sprawdzi się metoda 10 kroków.

praca

Jak zmienić zawód?

#1 Oceń satysfakcję z aktualnej pracy

Poszukiwanie zupełnie nowych wyzwań nie bierze się znikąd. Zastanów się nad dotychczasową ścieżką kariery. Co lubisz w dotychczasowej pracy, a co najbardziej ci przeszkadza? Jeśli negatywy przeważają nad pozytywami - chyba faktycznie warto spróbować.

#2 Ustal, co tak naprawdę cię interesuje

Nowy zawód nie może być zupełnie oderwany od rzeczywistości. Jeśli nie lubisz gotować i kiepsko radzisz sobie w kuchni, to nagle nie zostaniesz przecież kucharzem. Zastanów się nad branżami, w których przynajmniej teoretycznie możesz się sprawdzić.

#3 Zastanów się, jaką masz alternatywę

Czas na konkrety. Kiedy ustalisz już wymarzoną branżę, wtedy należy pomyśleć o konkretnych stanowiskach. Wypisz wszystkie, których wymagania spełniasz albo planujesz się w tym kierunku dokształcić. Im szerszy wybór, tym lepiej.

Zobacz również: Koronawirus to nie tylko utrata pracy. W tych branżach zapotrzebowanie na pracowników wciąż rośnie

praca przy komputerze

#4 Sprawdź oferty pracy

Wiesz już, jak chcesz zarabiać na życie, więc pora na szczegóły. Przyjrzyj się oczekiwaniom pracodawców i co oferują swoim pracownikom. Warto spojrzeć również na raporty płacowe, aby wiedzieć dokładnie, czego można się spodziewać.

#5 Zasięgnij opinii innych ludzi

Nie tylko najbliższych, ale przede wszystkim osób, które już pracują w interesującej cię branży. Może się okazać, że twoje oczekiwania i wyobrażenia są dalekie od rzeczywistości. Musisz wiedzieć, z czym tak naprawdę to się wiąże.

#6 Ustal plan B i C

Warto mieć konkretny cel, ale alternatywne rozwiązanie też się przyda. Całkiem możliwe, że pierwszy wybór okaże się nierealny lub stracisz do niego zapał. Dlatego należy wziąć pod uwagę także inne opcje, aby nie stracić gruntu pod nogami.

#7 Odważ się spróbować

Jeśli nie dostaniesz od razu pełnego etatu, to być może chociaż krótki staż. Kokosów z tego nie będzie, ale potraktuj ten czas jako inwestycję w siebie. Branżę trzeba poznać od podszewki, aby z czystym sumieniem związać się z nią na dłużej.

czytanie

#8 Zacznij się dokształcać

Równie istotne jest wyznaczenie sobie ścieżki awansu, czyli co chcemy osiągnąć za rok, dwa, pięć i tak dalej. Wyższe stanowisko wymaga nie tylko większego doświadczenia, ale często także wykształcenia. Zapisz się na kurs albo studia podyplomowe, a pracodawca wreszcie to doceni.

#9 Ćwicz nowe umiejętności

Teorii można nauczyć się na pamięć, ale ekspert musi wykorzystywać ją w praktyce. Nie ma sensu z góry zakładać, że w czymś się nie sprawdzisz. Wychodzenie poza własną strefę komfortu to najlepszy sposób na rozwój.

#10 Zastanów się nad pracą w tej samej branży

Być może konkretne stanowisko nie okaże się wcale spełnieniem marzeń. Ale to nie powód, by przekreślić całą branżę i żałować decyzji o zmianie. Coś cię jednak w niej fascynuje, więc warto spróbować jeszcze raz.

Zobacz również: Bezrobotna z wyboru. 33-letnia Paulina nie martwi się załamaniem na rynku pracy

Polecane wideo

Znak zodiaku a życie zawodowe. Taka praca jest Ci pisana
Znak zodiaku a życie zawodowe. Taka praca jest Ci pisana - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie