Coraz więcej firm stawia na rozmowę kwalifikacyjną online. O czym trzeba pamiętać, żeby zapewnić sobie zatrudnienie?

Jak wypaść profesjonalnie i uniknąć kompromitujących sytuacji?
Coraz więcej firm stawia na rozmowę kwalifikacyjną online. O czym trzeba pamiętać, żeby zapewnić sobie zatrudnienie?
Fot. Unsplash
10.04.2020

Pandemia koronawirusa spowodowała olbrzymie zmiany w naszym życiu. Niestety eksperci co do jednego nie mają wątpliwości - nawet kiedy pandemia wreszcie się zakończy, jeszcze przez długi czas będziemy odczuwać jej negatywne skutki. Przewiduje się, że czeka nas niemały kryzys ekonomiczny, a wielu ludzi zostanie bez pracy. 

Zobacz również: Koronawirus to nie tylko utrata pracy. W tych branżach zapotrzebowanie na pracowników wciąż rośnie

Takie czarne scenariusze niestety już zaczynają się spełniać. Póki co branże, które najdotkliwiej ucierpiały z powodu koronawirusa to turystyka, hotelarstwo czy gastronomia. Przedstawiciele tych zawodów znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji, a firmy w tych obszarach były zmuszone przeprowadzić masowe zwolnienia. 

Jednak inne przedsiębiorstwa póki co wciąż radzą sobie dobrze – na tyle dobrze, że przeprowadzają rekrutacje na nowe stanowiska i wciąż poszukują kandydatów, którzy mogliby je wypełnić. Oczywiście w wielu przypadkach o tradycyjnej rozmowie kwalifikacyjnej nie ma obecnie mowy, dlatego coraz więcej firm stawia na rozmowy o pracę online, za pośrednictwem różnych aplikacji, chociażby takich jak Skype czy Zoom. Czy taka rozmowa różni się od tej tradycyjnej i jak się do niej przygotować, aby zapewnić sobie zatrudnienie? 

Rozmowa kwalifikacyjna przez Internet: jak się przygotować?

Fot. Unsplash.com

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej przez Internet?

Komputer – tak, telefon – nie 

Zapomnij o tym, żeby podczas rozmowy o pracę online używać aplikacji na swoim telefonie. Koniecznie postaw na komputer (albo tablet). Trzymanie telefonu w dłoni podczas takiej rozmowy wygląda bardzo nieprofesjonalnie i bez względu na to, jak opanowana będziesz idziemy o zakład, że mimo wszystko twoja dłoń będzie nieco się trzęsła - wraz z nią obraz. W dodatku połączenie telefoniczne zazwyczaj pozostawia sporo do życzenia jeśli chodzi o jakość i istnieje ryzyko, że zostanie przerwane w najmniej spodziewanym momencie.   

Zadbaj o tło 

Najlepsze, gdy będzie jak najbardziej neutralne. Zadbaj o porządek w pomieszczaniu, w którym będziesz przeprowadzać rozmowę i upewnij się, że twój potencjalny pracodawca nie dostrzeże w tle żadnych kompromitujących szczegółów, które mogą sprawić, że zaprezentujesz się nieprofesjonalnie. Zadbaj też o odpowiednie oświetlenie. 

Próba mikrofonu 

Złośliwość rzeczy martwych ma to do siebie, że na co dzień wszystko działa bez zarzutu, ale w kluczowym momencie pojawia się cała seria problemów technicznych. Oczywiście niektórych sytuacji zwyczajnie nie da się przewidzieć, ale możesz zaoszczędzić sobie niepotrzebnego stresu i jeszcze przed rozmową upewnić się, że twój sprzęt działa bez zarzutu. Sprawdź swój mikrofon, głośniki oraz kamerkę, upewnij się, że komputer jest podłączony do ładowarki, która z kolei jest podłączona do gniazdka. Zapoznaj się też z aplikacją, za pośrednictwem której dojdzie do rozmowy. 

Pamiętaj o dress codzie 

Fakt, że twoja rozmowa o pracę odbędzie się online wcale nie oznacza, że nie będzie mieć formalnego charakteru. I o ile podczas pracy zdalnej w wielu przypadkach można sobie pozwolić na nieformalny strój, o tyle w przypadku rozmowy o pracę nie wchodzi to w grę. Ubierz się dokładnie tak, jak wybrałabyś się do siedziby swojej potencjalnej nowej firmy, zadbaj też o fryzurę, makijaż i paznokcie. Pierwsze wrażenie robi się w końcu tylko raz. 

Próba generalna 

Rozmowa o pracę to jedna z najbardziej stresujących sytuacji w życiu zawodowym, a jeśli dodać do tego novum, jakim jest przeprowadzanie jej za pośrednictwem Internetu, stres może wzrosnąć jeszcze bardziej. Jeżeli już wiesz, że będziesz się stresować zrób wszystko, by zminimalizować ten stan. Przećwicz rozmowę online - możesz np. umówić się na Skypie z przyjaciółką, żeby lepiej wczuć się w sytuację. Spróbuj zaprzyjaźnić się z kamerą, a przynajmniej poczuć się wobec niej komfortowo.  

Zobacz również: Po koronawirusie wiele zawodów zmieni swój charakter. Czy Twoja branża też?

Polecane wideo

Zdjęła koronę i poszła pomagać. Miss Anglii wraca do zawodu lekarki, by leczyć zakażonych
Zdjęła koronę i poszła pomagać. Miss Anglii wraca do zawodu lekarki, by leczyć zakażonych - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie