Jak pracować dzień w dzień z domu i nie zwariować?

To może być naprawdę przyjemny czas!
Jak pracować dzień w dzień z domu i nie zwariować?
Fot. Unsplash
19.03.2020

Z powodu pandemii koronawirusa życie codzienne milionów osób wywróciło się do góry nogami. Na najbliższe dwa tygodnie zamknięte zostały szkoły i uczelnie wyższe, nie wybierzemy się także do kina, teatru czy muzeum. Władze apelują, aby zorganizować sobie domową kwarantannę i nie wychodzić na dwór, jeśli nie ma takiej potrzeby, a kolejne firmy przechodzą na pracę zdalną. 

Zobacz również: „Siedź na d... w domu”. 9 zaleceń lekarki z Rybnika w obliczu koronawirusa robi furorę w Sieci

Jednak praca z domu ma tyle plusów, co minusów. Do tych pierwszych zaliczają się bez wątpienia komfort pozostania we własnym mieszkaniu, więcej czasu na sen i fakt, że nie trzeba szykować się do wyjścia ani przejmować fryzurą czy makijażem. Jednak praca z domu, zwłaszcza długotrwała, może sprawić, że zaczniesz postrzegać swoje przytulne mieszkanie jako więzienie o zaostrzonym rygorze. Jak tego uniknąć w dobie kwarantanny przed koronawirusem? 

Ustal plan działania 

Najważniejsze to mieć odpowiedni plan, którego będziesz się trzymać. Dzięki niemu unikniesz poczucia, że twoje dni są chaotyczne i, kolokwialnie rzecz ujmując, rozwalone. Właśnie to sprawia, że czujesz się przytłoczona i sfrustrowana. Jeśli masz problem z narzuceniem sobie dyscypliny, pozbądź się wszystkiego, co mogłoby cię rozpraszać. Przede wszystkim warto wyjść z łóżka, chociaż perspektywa pozostania w nim może wydawać się bardzo kusząca. Jednak praca przy biurku będzie o wiele bardziej efektywna. Warto też zaopatrzyć się w planer albo zwykły notes, w którym będziesz mogła na bieżąco notować rzeczy, które masz do zrobienia oraz odhaczać to, co już udało ci się zrealizować.  

Fot. Unsplash.com

Nagradzaj się przerwami 

Podczas normalnej pracy mało kto siedzi przy biurku przez bite 8 godzin. Chodzimy na kawę, na lunch czy wychodzimy na chwilę z budynku, aby zaczerpnąć świeżego powietrza. Takie krótkie przerwy sprawiają, że czujemy się lepiej, oczyszczamy umysł i wracamy do obowiązków z nową energią. Pamiętaj o nich także podczas pracy w domu. Jeśli udało ci się uporać z jakimś zadaniem, nad którym pracowałaś przez ostatnie 2 czy 3 godziny, zasługujesz na chwilę przerwy i małą odskocznię od pracy. Wstań od biurka, zaparz herbatę, przeczytaj parę stron ulubionej książki. W dodatku perspektywa czekającej na ciebie nagrody sprawi, że będzie ci się pracować o wiele przyjemniej. 

Dbaj o kontakt z bliskimi 

Tkwienie całymi dniami w czterech ścianach i pracowanie w pojedynkę może zdołować nawet największych introwertyków, którzy cieszą się chwilami sam na sam. W końcu to dzień w dzień, kiedy nie ma nawet do kogo się odezwać, zwłaszcza jeśli mieszka się samemu. Dlatego kontakt z bliskimi jest tutaj bardzo ważny. Masz chwilę przerwy albo wolny wieczór? Chwyć za telefon i zadzwoń do rodziny i przyjaciół. Głos drugiej osoby w słuchawce od razu sprawi, że poczujesz się lepiej. 

Zobacz również: Utknęłaś w domu na najbliższe 2 tygodnie? Sprawdź, jak pożytecznie i przyjemnie spożytkować ten czas

Polecane wideo

20-latka zarabia na swojej urodzie prawdziwą fortunę. Nie musi nawet pracować
20-latka zarabia na swojej urodzie prawdziwą fortunę. Nie musi nawet pracować - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 19.03.2020 07:19
Super to teraz napiszcie jak pracować w halach z ok 100 osobami.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie