Ile Polacy naprawdę zarabiają za granicą? Wcale nie śpią na pieniądzach

Życie na emigracji nie każdemu się opłaca.
Ile Polacy naprawdę zarabiają za granicą? Wcale nie śpią na pieniądzach
Fot. Unsplash
28.02.2020

Wielu z nas postrzega wyjazd za granicę jako jedyną szansę. Wierzymy, że lepiej mieszkać tam, gdzie docenia się ludzką pracę i dzięki niej można spokojnie żyć. Na temat zarobków w Wielkiej Brytanii czy Niemczech krążą już prawdziwe legendy. Skoro tam zarabia się kilkakrotnie więcej, niż u nas, to grzechem byłoby nie spróbować. Pieniądze leżą niemal na ziemi i wystarczy się po nie schylić.

Zobacz również: LIST: „Wróciłam z emigracji, ale nie potrafię żyć w Polsce. Kupiłam bilet powrotny”

To dość optymistyczne myślenie, a raport przygotowany przez Sedlak & Sedlak na podstawie danych Euro-Tax.pl i Głównego Urzędu Statystycznego pokazuje, że wręcz życzeniowe. Na obczyźnie faktycznie można zarobić więcej, ale wcale nie aż tak dużo i naprawdę sporym kosztem. Nie można zapominać o wysokich kosztach utrzymania i rozłące z rodziną.

Czas na konkretne liczby.

Gdzie emigrują Polacy?

Kolejność raczej nie zaskakuje, ale skala już tak. Często słyszymy o milionach rodaków na Wyspach, ale oficjalne dane mówią o mniej, niż 800 tys. w Wielkiej Brytanii. Ponad 700 tys. wybrało Niemcy, a na kolejnych pozycjach są: Holandia (120 tys.), Irlandia (112 tys.), Włochy (92 tys.) czy Norwegia (85 tys.)

Optymistyczne doniesienia niektórych mediów, które przekonują o masowym powrocie Polaków do ojczyzny także należy włożyć między bajki. Za granicą wcale ich nie ubywa, ale jest wręcz coraz więcej.

W innych krajach europejskich grubo ponad 2 miliony.

Zobacz również: Tyle zarobisz w pierwszej pracy. Ujawniono stawki dla kilkunastu popularnych zawodów

Gdzie jest najwyższa płaca minimalna?

Dla wielu emigrujących Polaków to bardzo ważny wskaźnik. Zdają sobie oni bowiem sprawę, że od czegoś trzeba zacząć. W przypadku braku specjalistycznych kwalifikacji i znajomości języka zatrudnienie możliwe jest tylko na najniższych stanowiskach.

Pod tym względem bezkonkurencyjny okazuje się Luksemburg, gdzie płaca minimalna wynosi aż 2071 euro. Powyżej 1500 euro zarobimy w Irlandii, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji.

Najmniej atrakcyjne wydają się Bułgaria, Łotwa, Węgry, Chorwacja, Czechy i Słowacja. Najniższa stawka jest mniejsza, niż w Polsce.

Ile zarabiają Polacy za granicą?

Serwis wynagrodzenia.pl przedstawił również ranking średnich miesięcznych zarobków w wybranych krajach. Chodzi o kwotę brutto wyrażoną w polskiej walucie. Warto jednak mieć na uwadze, że w naszym kraju to oficjalnie ponad 4500 zł, a mało kto widział taką pensję na oczy.

Austria - 10 041 zł

Wielka Brytania - 9 581 zł

Irlandia - 8 822 zł

Niemcy - 8 042 zł

Holandia - 5 979 zł

Belgia - 5 365 zł

Biorąc pod uwagę znacznie wyższe koszty utrzymania - nie dla wszystkich emigracja będzie dziś spełnieniem marzeń. Wy też myśleliście, że na obczyźnie zarabia się znacznie lepiej?

Zobacz również: EXCLUSIVE: „Po 10 latach wracam z emigracji. W Polsce nareszcie da się żyć”

Polecane wideo

Zbyt piękna, żeby pracować. Z powodu urody podobno nikt nie chce jej zatrudnić
Zbyt piękna, żeby pracować. Z powodu urody podobno nikt nie chce jej zatrudnić - zdjęcie 1
Komentarze (24)
Ocena: 4.92 / 5
Arti (Ocena: 5) 02.03.2020 17:06
To chyba w tej holandi spisz na paletach w magazynie skoro tak chwalisz Holandię to najdroszy kraj nawet paliwo jest drosze niż w całej Europie do tego podatki tak że nie wydaje mi się że tak jest kolorowo mieszakania drogie szkoda gadać
odpowiedz
belgia (Ocena: 5) 01.03.2020 21:23
tak z ta roznica ze pracuje 28 godzin tygodniowo a zarabiam netto 1400 euro .
odpowiedz
Polka z de (Ocena: 5) 01.03.2020 13:10
W Niemczech jest bez porównania lepiej niz w pl, nam juz leci 6 rok. Oczywiście w zależności od regionu koszt wynajmu itd, ale my jesteśmy zadowoleni. Mieszkanie (z wodą i wywozem śmieci) 420 eu za 3 pok z balkonem 70 metrów. Z prądem, gazem i Internetem z komórkami (mamy pakiet) lacxnie rachunki za msc to 610 eu. Ja zarabiam 1600 eu na reke, narzeczony 1700 eu na reke. Ślub latem, wiec wiadomo teraz placimy tzw bykowe, po slubie bedziemy mieli wiecej na reke przy tej samej stawce za godzine. Stac nas na odkladanie 800 eu msc i nie odmawianie sobie niczego. Wczasy co rok. Nie mamy wysokich stanowisk, nie pracujemy na dodatkowe etaty. Do rodziny mamy 6 godz autem, jestesmy w pl na weekend kilka razy w roku plus każde swieta. A pl jak jest? Dokladnie te same ceny w sklepach...nigdy nie wrócimy. A bym zapomniała, zero kolejek do lekarzy specjalistów, juz zapomnialam jak to jest placic prywatnie za wizyte i ortopedy itd. Wiadomo lepsza plomba u dentysty dodatkowo płatna, ale nie 250 zl, tylko 30 do 50 euro w zależności od wielkości.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 3) 29.02.2020 16:59
9260 zł brutto na miesiac pelny etat bez nadgodzin , holandia, zwykły magazynier i to jest praca dostępna dla każdego wystarczą chęci i znajomość języka angielskiego także jak ktoś chce to może znaleźć
zobacz odpowiedzi (1)
Zenek (Ocena: 5) 28.02.2020 11:20
Anglia jest cudowna, ale lepiej mieszkać w małych miejscowościach i szukać lekkiej pracy (sporo takiej jest) a do tego socjal, Wówczas życie płynie lekko i przyjemnie, Zawsze możemy wykupić sobie jakieś ubezpieczenie a później leczyć się przez kilka lat i brać pieniądze - mnóstwo opcji aby mieć kase i nie męczyć się jak w kraju, W Polsce aby się czegoś dorobić to trzeba tyrać i to mocno inaczej nic się nie ma, Taka prawda
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie