Czy za darmowe konto bankowe rzeczywiście nic nie płacisz? Oto, co powinnaś o nim wiedzieć

Wyjaśniamy najczęstsze wątpliwości.
Czy za darmowe konto bankowe rzeczywiście nic nie płacisz? Oto, co powinnaś o nim wiedzieć
fot. materiały prasowe
21.02.2020

Kredyt, opłaty za mieszkanie i media, żywność, środki czystości, paliwo – to tylko niektóre kategorie opłat, z którymi spotykamy się na co dzień. Aby obniżyć miesięczne koszty życia, trzeba znaleźć darmowe konto bankowe. Czy jednak zawsze będzie ono darmowe? Wyjaśniamy wszystko, co powinnaś wiedzieć na ten temat.

Kto może otworzyć darmowe konto bankowe?

Darmowe konto bankowe może być założone praktycznie przez każdą osobę. Takich kont zwykle nie mogą otwierać jedynie osoby, które posiadają już inne rachunki złotówkowe w innym banku. Głównym założeniem, jeśli chodzi o darmowe konto bankowe, jest to, by było ono przeznaczone dla osób, które nie mają dużych środków i chcą prowadzić podstawowy rachunek.

Darmowe konto zgodnie z dyrektywą PAD

Za darmowe konto bankowe, w rozumieniu unijnej dyrektywy PAD (czyli tak zwany Podstawowy Rachunek Płatniczy), uznajemy takie konto, które ma trzy podstawowe cechy:
– jego prowadzenie jest bezpłatne,
– nie ponosi się opłat za kartę debetową ani za wypłacanie gotówki z bankomatu własnego oraz 5 pierwszych wypłat z bankomatów obcych na terenie kraju, 
– gwarantowane jest w jego przypadku 5 przelewów bezpłatnie w miesiącu.

Czy na darmowym koncie bankowym mogą zostać naliczone opłaty?

Na darmowym koncie bankowym obowiązują przepisy dotyczące rachunków podstawowych. Główne z nich to brak opłat przy pięciu pierwszych przelewach w miesiącu (płatny jest dopiero szósty) oraz przy pięciu pierwszych wypłatach w miesiącu, z obcych bankomatów w Polsce (płaci się dopiero za szóstą wypłatę w miesiącu). Gdy przekroczysz już takie limity, nie musisz się martwić o to, że zostaniesz obciążona wysokimi prowizjami. Zgodnie z przepisami  dyrektywy unijnej PAD taka opłata nie może być wyższa niż najczęściej stosowana przez bank opłata za dane operacje w ostatnich 12 miesiącach.

Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu darmowego konta bankowego?

Oprócz podstawowej cechy, czyli braku opłat, przy wyborze darmowego konta bankowego trzeba zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii. Po pierwsze, bardzo ważna jest odpowiednio rozbudowana bankowość elektroniczna. Możliwość zapłaty za pomocą BLIK-a lub zbliżeniowo to jedne z najistotniejszych funkcji w bankowości elektronicznej, które powinien oferować bank, ponieważ zwiększają one wygodę (nie trzeba zabierać ze sobą portfela z kartą płatniczą – wystarczy telefon). Oprócz tego cenne są wszelkiego rodzaju aplikacje, dzięki którym będzie możliwe przeprowadzenie analizy wydatków i zaplanowanie budżetów na wydatki w określonych kategoriach, szczególnie, jeśli nie dysponujesz dużą ilością środków na koncie.

Jak założyć darmowe konto bankowe?

Darmowe konto bankowe możesz założyć dwojako: w banku (minusem takiego rozwiązania są jednak ściśle określone godziny pracy banku oraz konieczność dojazdu i czekania w kolejce, choć konto uruchamiane jest już tego samego dnia ) lub też korespondencyjnie. W tym drugim przypadku wystarczy umówić się telefonicznie na wizytę kuriera z umową. Taka umowa jest przywożona nieodpłatnie i podpisywana w jego obecności, po okazaniu dokumentu tożsamości. Musimy jednak uzbroić się cierpliwość, ponieważ konto jest uruchamiane dopiero po odebraniu przez bank takiej umowy od kuriera i zweryfikowaniu podpisów.

 

Materiał partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie