Poszukujący pracy długo na to czekali. W ogłoszeniach ma pojawić się ważny szczegół

Takie rozwiązanie działa z powodzeniem w Wielkiej Brytanii czy Francji.
Poszukujący pracy długo na to czekali. W ogłoszeniach ma pojawić się ważny szczegół
fot. Unsplash
05.02.2020

Rozmowa kwalifikacyjna to zawsze stresujące doświadczenie. Chcemy wypaść jak najlepiej i dostać wymarzoną posadę, ale z drugiej strony - obawiamy się, co zaoferuje nam pracodawca. W tym momencie bardzo często nie potrafimy ukryć rozczarowania, bo liczyliśmy na zdecydowanie więcej.

Zobacz również: Najbardziej podchwytliwe pytania z rozmów kwalifikacyjnych. Znamy odpowiedzi

Utrzymywanie w tajemnicy obowiązujących w danej firmie stawek tak naprawdę nikomu nie służy, bo jeśli nasze oczekiwania się rozmijają, wtedy obie strony tracą tylko czas. Stąd pomysł, aby wynagrodzenia były jawne i to już na etapie rekrutacji. Konkretne kwoty miałyby się znaleźć w ogłoszeniach o pracę.

Sprawą od jakiegoś czasu zajmuje się Sejm.

W Polsce to wciąż temat, który jest niechętnie podejmowany przez pracodawców liczących na to, że kandydaci nie są w stanie właściwie ocenić wartości swoich kompetencji. Obecnie zaledwie 18 procent firm podaje wysokość potencjalnego wynagrodzenia, co w żaden sposób nie koresponduje z faktem, że ponad 3/4 kandydatów chciałoby znać takie dane przed przystąpieniem do procesu rekrutacji

- czytamy na ckm.pl.

Pracownicy powinni być zadowoleni z takiej otwartości, ale innego zdania są przedsiębiorcy. Jak zaznacza portal - firmy zasłaniają się ochroną danych osobowych, a tak naprawdę obawiają się, że ujawnienie widełek płacowych wywoła lawinę roszczeń już zatrudnionych pracowników.

Zobacz również: Tyle zarobisz w pierwszej pracy. Ujawniono stawki dla kilkunastu popularnych zawodów

Przez chwilę wydawało się, że wprowadzenie takiego rozwiązania jest jedynie kwestią czasu. Parlamentarzyści mieli uchwalić stosowne przepisy, które miałyby wejść w życie w lipcu 2020 roku. Z początkowej zgody jednak niewiele już zostało.

Projekt zmuszający firmy do obowiązkowego informowania o wynagrodzeniach w ofertach pracy „prawdopodobnie wyląduje w koszu” - informuje „Puls Biznesu”. Spotkał się on z krytyką organizacji pracodawców, a również klub PiS ma do niego „szereg poważnych wątpliwości”

- dodaje businessinsider.com.pl.

A Wy co o tym myślicie?

Zobacz również: Chcesz dostać podwyżkę? Nigdy NIE mów szefowi tych rzeczy

Polecane wideo

Zbyt piękna, żeby pracować. Z powodu urody podobno nikt nie chce jej zatrudnić
Zbyt piękna, żeby pracować. Z powodu urody podobno nikt nie chce jej zatrudnić - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 23.02.2020 01:08
Ja już prawie 10 lat temu przestałam szukać pracy, marnostrastwo czasu na rekrutację do pracy której bym nigdy nie podjęła gdybym znała stawkę od razu, było tak duże że w końcu uznałam, że mniej czasu zajmie mi stworzenie własnego biznesu dzięki któremu praca w ogóle nie będzie mi potrzebna niż znalezienie zadowalającej pracy i tak też zrobiłam. Fajnie jakby to wprowadzili ze względu na innych, bo ci ludzie którzy aktualnie marnują na to czas przydaliby się robiąc coś pożytecznego gdziekolwiek. Teraz sama jestem pracodawcą i uważam że ukrywanie stawek to głupota -przecież nawet jeśli ktoś się zgodzi na niższą z niewiedzy to będzie tylko "tymczasowym" pracownikiem który odejdzie jak tylko się zorientuje, że gdzieś można zarobić więcej
odpowiedz
Justyna (Ocena: 5) 20.02.2020 20:36
To prawda, że bywa to denerwujące. Sama przeglądam ostatnio sporo ogłoszeń i informacja o wynagrodzeniu pojawia się bardzo rzadko. Zastanawiam się, czy nie zrealizować swojego marzenia i nie otworzyć swojej własnej placówki bankowej - można podobno to zrobić, na zasadzie franczyzy. Wtedy sama byłabym swoim szefem :)
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 07.02.2020 17:15
No i tak powinno być. W końcu do pracy idziemy dla pieniędzy a nie dla przyjemności, chcemy wiedzieć na czym stoimy.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.02.2020 14:36
mieszkam za granica i tutaj kazde ogloszenie ma stawke, roczna lub godzinowa, w ogloszeniach jest bardzo duzo szczegolow, nawet o lokalizacji, dodatkach itd
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.02.2020 10:33
dobry pomysl
odpowiedz

Polecane dla Ciebie