Oto idealne CV. Rekruterzy gwarantują, że dzięki niemu dostaniesz pracę

A przynajmniej zwiększysz swoje szanse w czasie rekrutacji.
Oto idealne CV. Rekruterzy gwarantują, że dzięki niemu dostaniesz pracę
Fot. iStock
21.01.2020

Niektórzy twierdzą, że tradycyjne curriculum vitae nie ma już racji bytu. W dzisiejszych czasach lepiej postawić na multimedialną prezentację albo przynajmniej infografikę. Nudny dokument nikogo nie zainteresuje, bo w XXI wieku obowiązuje zasada „wyróżnij się lub zgiń”. Zwłaszcza na bardzo konkurencyjnym rynku pracy.

Zobacz również: „Mam 35 lat i puste CV”. Alicja zaczyna późno, ale chce zrobić karierę

Wszystko zależy od branży i stanowiska, ale w większości przypadków dobrze napisany życiorys wciąż się przydaje. Potwierdza to cytowany przez thesun.co.uk „coach korporacyjny”. Rita Chowdhry widziała już wiele tego typu dokumentów i doskonale wie, co należy w nim ująć. Liczy się nie tylko treść, ale także forma.

Takie CV zwiększa szanse na znalezienie wymarzonej pracy - przekonuje ekspertka. A przynajmniej zwrócenie na siebie uwagi w czasie rekrutacji.

Nagłówek

Powinien być wyraźny i zajmować całą szerokość strony A4. Nie ma sensu umieszczać tam terminu „curriculum vitae”, bo to rozumie się samo przez siebie. Najlepiej, gdy będzie to twoje imię i nazwisko oraz stanowisko, o które się starasz. Nic więcej.

Lewa kolumna

Stronę należy podzielić na dwie części, z czego lewa powinna zajmować ok. 1/3 szerokości. To miejsce na podstawowe informacje, które można podzielić na sekcje:

O mnie

Krótki wstęp o twoim doświadczeniu, które może przydać się w pracy, o którą się starasz. Dosłownie kilka zdań, dlaczego jesteś idealnym kandydatem.

Kontakt

Koniecznie numer telefonu, adres e-mail oraz adres zamieszkania. Ten wydaje się bardziej istotny, niż zameldowania - zwłaszcza, jeśli chodzi o lokalizację bardzo oddaloną od siedziby firmy.

Umiejętności

Najlepiej w podpunktach i bardzo konkretne. Zamiast „umiejętność radzenia sobie ze stresem” - obsługa programu X itp.

Edukacja i kwalifikacje

Ukończona szkoła średnia oraz studia, dodatkowe kursy, szkolenia i certyfikaty. Tutaj liczą się konkrety, a nie liczba słów.

Zainteresowania

Im bardziej konkretne, tym lepiej. Jeśli lubisz sport - napisz jaki i czy masz jakieś sukcesy w tej dyscyplinie. Gdy wspominasz o książkach - wspomnij o ulubionym gatunku. Niech powiedzą coś konkretnego o tobie. Szkoda miejsca na puste slogany.

Zobacz również: Nie chcemy umawiać się z osobami, które pracują w tych 12 zawodach. Źle się kojarzą

Prawa kolumna

Zajmuje mniej więcej 2/3 szerokości strony i obejmuje wyłącznie doświadczenie zawodowe. Oczywiście pod warunkiem, że kandydat pracował już w kilku firmach i/lub na różnych stanowiskach.

Podpunkty muszą zawierać: przedział czasowy (od kiedy do kiedy - miesiąc i rok), stanowisko oraz dłuższy opis obowiązków. Pracodawcę bardzo interesuje, czym konkretnie zajmował się kandydat, bo to na tej podstawie zazwyczaj podejmuje decyzję. O zatrudnieniu lub kolejnym etapie rekrutacji.

Ekspertka zaleca również, by w CV nie umieszczać zdjęcia oraz daty urodzenia. Chyba, że chcemy zostać ocenieni przez pryzmat wyglądu lub wieku. Życiorys musi zmieścić się na jednej stronie A4, a im więcej konkretów, tym lepiej.

Zobacz również: Tyle zarobisz w pierwszej pracy. Ujawniono stawki dla kilkunastu popularnych zawodów

Polecane wideo

Zbyt piękna, żeby pracować. Z powodu urody podobno nikt nie chce jej zatrudnić
Zbyt piękna, żeby pracować. Z powodu urody podobno nikt nie chce jej zatrudnić - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 2 / 5
co za porady z d*py (Ocena: 2) 21.01.2020 09:08
CV nie musi zmieścić się na jednej stronie A4 - jeśli ktoś ma bogate doświadczenie zawodowe, nie będzie pisał CV czcionką o rozmiarze 6, aby wszystko pomieścić na jednej stronie. natomiast co do zdjęcia, niektórzy wręcz jego oczekują - oczywiście jest to trochę sądzenie kandydata po wyglądzie, co powinno mieć poboczne znaczenie, niemniej jednak są stanowiska gdzie chcą kogoś o "miłej aparycji" i takie wymaganie umieszczają w ogłoszeniu. tego się nie przeskoczy. co do daty urodzenia - pisać nie trzeba, ale rekruter może sobie wyliczyć mniej więcej rok naszego urodzenia na podstawie tego, kiedy podjęliśmy studia. większość ludzi podejmuje studia od razu po szkole średniej, czyli mając te 19/20 lat, także wieku w CV się nie ukryje, choćbyśmy próbowali.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie