Chcesz rzucić pracę? Najpierw zadaj sobie TYCH 5 pytań

Upewnij się, że ta decyzja jest w pełni przemyślana.
Chcesz rzucić pracę? Najpierw zadaj sobie TYCH 5 pytań
fot. unsplash
17.01.2020

Nowy rok zmusza nasz często do refleksji, zmian i postanowień. To właśnie w styczniu najwięcej osób rzuca dotychczasową pracę. Jeżeli wydaje Ci się, że nie masz szans ta podwyżkę, stoisz w miejscu, albo szef wyprowadza Cię z równowagi, przed złożeniem wypowiedzenia zadaj sobie TYCH 5 pytań i upewnij się, że na pewno dobrze robisz.

Zobacz też: Chcesz dostać podwyżkę? Nigdy NIE mów szefowi tych rzeczy

fot. unsplash

5 pytań, które powinnaś sobie zadać przed rzuceniem pracy

1. Czy obecna sytuacja jest przejściowa, czy może za tydzień nie będzie to miało znaczenia?

W stresie i nerwach często działamy pod wpływem chwili. Szef znowu zawalił nas dodatkową robotą, a koleżanka z naprzeciwka wciąż wciska kolejne projekty. Zastanów się, czy sytuacja, która wyprowadziła Cię z równowagi i przyczyniła się do podjęcia decyzji o rzuceniu pracy będzie nadal problemem za tydzień albo dwa? A może to tylko chwilowy kryzys, z którym szybko się uporasz? Daj sobie czas na przemyślenie i chwilę refleksji, podejmij decyzję świadomie i na spokojnie.

2. Czy mam plan na siebie?

Zastanów się, czy po rzuceniu pracy masz jakiś plan B? Nową pracę? Chęć założenia własnej firmy? Na ile wystarczy Ci środków do życia i czy rzucenie pracy w tym momencie nie jest zbyt ryzykowne? Każdy z nas potrzebuje zmian i są one oczywiście czymś dobrym. Jeśli jesteś przekonana do swojej decyzji, zrób to, tylko niech to będzie dla Ciebie bezpieczne rozwiązanie.

3. Co mówi moja umowa z firmą?

Nigdy z góry nie zakładaj, że okres wypowiedzenia wynosi miesiąc. Coraz częściej okresy wypowiedzenia wynoszą nawet 3 miesiące, a ludzie wciąż dokładnie nie czytają swoich umów. Jeżeli masz trzymiesięczny okres wypowiedzenia porozmawiaj ze swoim szefem o elastyczności, co zdecydowanie ułatwi Ci szukanie nowej pracy.

4. Czy głównym powodem jest niesatysfakcjonujące wynagrodzenie?

Odpowiedz sobie szczerze, czy rzucasz pracę z powodu niskich zarobków? Jeżeli uwielbiasz swoją pracę, ale nie jesteś zadowolona z wypłaty, nie spiesz się z jej rzuceniem. Po pierwsze, upewnij się, że nie masz szansy na podwyżkę, być może szczerze zaskoczy Cię aprobata szefa. Po drugie, zrób rozeznanie rynku i zorientuj się czy w innych firmach na takim samym stanowisku możesz liczyć na wyższe wynagrodzenie. Może się okazać, że problemem nie jest firma, ale dane stanowisko. Po trzecie, jeżeli nie lubisz swojej pracy to podwyżka wynagrodzenia niewiele zmieni. Może doda Ci kopa na miesiąc, dwa, ale po tym czasie znowu będziesz narzekać na swoje obowiązki.

5. Co z benefitami?

Zanim rzucisz swoją pracę upewnij się, że nowa firma oferuje podobne korzyści dla swoich pracowników. Niektóre firmy są bardzo przyjazne dla pracowników, zachęcają do elastycznego czasu pracy, wydłużenia urlopu czy dają możliwość pracy z domu od czasu do czasu. Jeżeli benefity pracownicze są czymś, co bardzo cenisz, zwracaj uwagę, czy w nowej pracy będziesz mogła z nich korzystać.

Zobacz też: Porównali zarobki w Polsce i na świecie. W niektórych zawodach różnice są ogromne

Polecane wideo

Znak zodiaku a życie zawodowe. Taka praca jest Ci pisana
Znak zodiaku a życie zawodowe. Taka praca jest Ci pisana - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 17.01.2020 10:35
To, że firma napisze sobie w umowie 3 miesięczny, niekorzystny okres wypowiedzenia dla pracownika, to nie znaczy, że on obowiązuje. Zgodnie z prawem, pracodawca nie może wprowadzić warunków niekorzystniejszych (dłuższy okres wypowiedzenia) od tych, które gwarantuje kodeks pracy.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.01.2020 06:44
W poprzedniej firmie trzymało mnie tylko to, ze bez niej nie miałabym środków na życie, to znaczy na dziadowanie. Szef mnie poniżał, płacił marne grosze (minimalna) i jeszcze wyśmiał mnie gdy postanowiłam z nim porozmawiać. Uważał, ze powinnam być mu wdzięczna za możliwość pracy z nim. W życiu nie czułam takiej radości jak wtedy, kiedy mogłam mu pomachać wypowiedzeniem przed nosem.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie