Polacy już nie narzekają na zarobki. Taka pensja wystarcza nam do szczęścia

Padła konkretna kwota.
Polacy już nie narzekają na zarobki. Taka pensja wystarcza nam do szczęścia
Fot. Unsplash
09.01.2020

Jeszcze do niedawna na pytanie „co słychać?” większość odpowiadała: „stara bieda”. Mieliśmy skłonność do narzekania, a pesymizm uważany był za naszą narodową cechę. To już jednak przeszłość - wynika z raportu przygotowanego na zlecenie Santander Consumer Banku. Nastroje w Polsce znacznie się polepszyły.

Zobacz również: Tyle zarobisz w pierwszej pracy. Ujawniono stawki dla kilkunastu popularnych zawodów

Celem badania było sprawdzenie, jak rodacy oceniają stan swoich finansów i czy z nadzieją spoglądają w przyszłość. Okazuje się, że z roku na rok mamy coraz mniej powodów do zmartwień. Zdecydowanej większości z nas niczego nie brakuje. A przynajmniej nie musimy martwić się o jutro.

Niemal 3/4 Polaków jest zadowolonych ze swojej sytuacji materialnej.

73,2 proc. ankietowanych przyznało, że całkiem dobrze sobie radzą. Z czego 15,4 proc. Polaków jest bardzo zadowolonych ze stanu swoich finansów, a 57,8 proc. - „raczej zadowolonych”. Negatywnie wypowiedziało się niemal 30 proc. respondentów.

Najlepiej pod tym względem wypadają mieszkańcy dużych miast (250-500 tys. mieszkańców) - ponad 80 procent z nich bez przerażenia zagląda do portfela. Co ciekawe - najbardziej niezadowoleni to mieszkańcy metropolii powyżej pół miliona mieszkańców. 26,4 proc. wolałoby zarabiać więcej.

Czyli ile? To też udało się sprawdzić.

Zobacz również: Nie chcemy umawiać się z osobami, które pracują w tych 12 zawodach. Źle się kojarzą

Badanie Santandera dostarcza także informacji o oczekiwaniach finansowych Polaków. Najbardziej zadowolone ze swoich zarobków są osoby otrzymujące najwyższe płace (w tym wypadku mowa o przynajmniej 5 tys. dochodu na osobę). Z drugiej strony wystarczyłby dochód na poziomie trzech tysięcy miesięcznie, by 92,2 proc. respondentów było zadowolonych ze swojej sytuacji

- czytamy na portalu „Business Insider”, który opisuje raport.

Przypomnijmy, że aktualne przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wynosi ponad 5200 zł. Wskaźnik ten budzi jednak mieszane uczucia, bo równocześnie większość Polaków nie może liczyć na taką płacę. Nieco więcej o naszej kondycji finansowej może powiedzieć dominanta, a to już tylko 2070 zł brutto, czyli 1500 zł na rękę.

Zobacz również: W 2020 roku przygotuj się na spore wydatki. Co podrożeje najbardziej?

Polecane wideo

Znaki zodiaku, którym ciągle brakuje pieniędzy
Znaki zodiaku, którym ciągle brakuje pieniędzy - zdjęcie 1
Komentarze (8)
Ocena: 5 / 5
Ania (Ocena: 5) 10.01.2020 22:42
ja chcę zarabiać 5 tysięcy netto
odpowiedz
Irga (Ocena: 5) 10.01.2020 22:41
Chciałabym zarabiać nieco więcej, może w tym roku się uda, póki co planuję zrobić remont w mieszkaniu, więc przydałoby się trochę więcej pieniędzy. Myślę o jakiejś niewielkiej pożyczce, ale nie wiem, gdzie w tym momencie jest najkorzystniej i ile mogę pożyczyć za pierwszym razem
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 10.01.2020 17:43
Ja mam na reke około 3600 zł w mieście 70 tysiecy mieszkańców, jeszcze mieszkam z rodzicami i odkładam wiekszość
odpowiedz
Moni (Ocena: 5) 09.01.2020 09:29
Taka kasa jest po to aby się utrzymać a nie czerpać przyjemności z życia niestety teraz najlepiej rodzic dzieci i tyle głupi ci co pracują za taką kasę na darmozjadow
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 09.01.2020 07:39
Mam 2300, mały kredyt na mieszkanie, który spłacę za dwa lata, kilkunastoletni samochód i ciągle mi brakuje.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie