W 2020 roku przygotuj się na spore wydatki. Co podrożeje najbardziej?

Wzrosną ceny żywności i używek. Czego jeszcze?
W 2020 roku przygotuj się na spore wydatki. Co podrożeje najbardziej?
Fot. Unsplash
06.01.2020

Wszyscy, którzy z utęsknieniem czekali na Nowy Rok, lada moment będą niestety musieli wrócić do szarej rzeczywistości. W ciągu najbliższych 12 miesięcy czeka nas bowiem wzrost cen niektórych produktów i usług. Za co zapłacimy więcej?

- Choć rynek rządzi się swoimi prawami i często trudno o prognozy dotyczące cen, reform podatkowych jesteśmy pewni. Zmiana stawek podatku akcyzowego i podatku od towarów i usług pozwala w prosty sposób stwierdzić co zdrożeje, a co będzie tańsze – czytamy na biznes.radiozet.pl.

Do tej pierwszej grupy należą na pewno alkohol i wyroby tytoniowe – prezydent podpisał bowiem nowelę o podatku akcyzowym. Wino, piwo, alkohol etylowy i papierosy będą droższe o około 10%. Fani e-papierosów również będą musieli liczyć się z większymi wydatkami. Od 1 lipca 2020 roku podatek akcyzowy obejmie również te wyroby.

- Według resortu finansów zmiana stawek akcyzy na używki wynika przede wszystkim z rosnących kosztów przeciwdziałania skutkom społecznym i zdrowotnym konsumpcji napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych. Na zmianach – poza zdrowiem ludzkim – zyska też budżet, który bogatszy będzie o 1,7 miliardów złotych rocznie – zauważa serwis.

Droższe będą również: owoce morza, napoje, w których owoce stanowią 20 proc. lub mniej, niektóre przyprawy (np. kurkuma, szafran), a także mięsa – głównie wieprzowina. Polacy będą także płacić więcej za prąd i paliwo.

Co z kolei stanieje? Od 1 kwietnia zacznie obowiązywać nowa matryca VAT, co poskutkuje wzrostem cen powyższych produktów, ale także obniżką cen m.in. cytrusów, pieczywa, zup, bulionów, artykułów higienicznych, pieluch, smoczków, czy żywności dla niemowląt.

Zobacz także: Tyle zarobisz w pierwszej pracy. Ujawniono stawki dla kilkunastu popularnych zawodów

Polecane wideo

Planujesz ślub w 2020 roku? Te suknie ślubne będą rządziły trendami
Planujesz ślub w 2020 roku? Te suknie ślubne będą rządziły trendami - zdjęcie 1
Komentarze (12)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 08.01.2020 13:48
Wszytko zdrożało. Przykładowo pieczywo o 20 groszy. Wędliny o 50 groszy. Już i tak nie da się żyć a oni w kółko to samo. Za 20 lat najtańszy chleb będzie kosztować 10 zł. Szkoda że ktoś nie powybija tych idiotów z wiejskiej.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.01.2020 10:20
Akurat rzucam alkohol, więc dla mnie spoko ;)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.01.2020 16:48
No z czegoś muszą darmozjadom dawać 500 plus, to się nie bierze z nieba moi drodzy ...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.01.2020 06:18
Jeśli chodzi o alkohol i fajki to jak dla mnie mogą kosztować jak najwięcej ;)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.01.2020 22:58
Jak dla mnie w porządku. Wiadomo, że nawet wyższe ceny nie sprawią, że wszyscy wyjdą z nałogu, bo to wcale nie takie proste, ale zawsze jest to jakaś motywacja dla uzależnionych, żeby w końcu coś z tym zrobić.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie