257 lat. Tyle czasu potrzeba, aby zniknęła różnica wynagrodzeń między kobietami a mężczyznami

Obecnie w żadnym kraju na świecie nie ma całkowitej równości płac względem płci.
257 lat. Tyle czasu potrzeba, aby zniknęła różnica wynagrodzeń między kobietami a mężczyznami
Fot. Unsplash
20.12.2019

Mimo że doświadczamy nieustającego postępu praktycznie we wszystkich dziedzinach życia, niestety pewne rzeczy z jakiegoś powodu wciąż pozostają niezmienne. Mowa m.in. o nierównościach społecznych, których do tej pory nie udało nam się skutecznie wyplenić. Zalicza się do nich także różnica wynagrodzeń ze względu na płeć. Normą jest, że kobiety zajmujące takie same stanowiska jak mężczyźni wciąż zarabiają mniej. 

Zobacz również: Dlaczego kobiety zarabiają mniej od mężczyzn?

Najnowszy raport na ten temat nie pozostawia złudzeń, że problem jest globalny, a co gorsza przed nami jeszcze wiele pracy i czasu, aby ostatecznie się z nim rozprawić. Z badania przygotowanego przez specjalistów z World Economic Forum (WEF) wynika, że musi upłynąć jeszcze 257 lat, zanim nierówności płacowe kobiet i mężczyzn wreszcie odejdą do historii. To daje nam rok... 2277.  

Fot. Unsplash.com

Raport zatytułowany “Global Gender Gap Report 2020” został opracowany na podstawie danych zebranych ze 153 krajów. Co ciekawe, tegoroczne sprawozdanie ukazuje regres jeśli chodzi o szacowany czas zrównania płac względem płci. Zeszłoroczny raport przewidywał, że stanie się to za 202 lata. Z badania wynika, że obecnie w żadnym kraju na świecie nie istnieje równość płacowa kobiet i mężczyzn. W kwestii równego wynagrodzenia bez względu na płeć przodują kraje skandynawskie. Pierwsze miejsce zajmuje Islandia, gdzie w 2018 roku przyjęto prawo, zgodnie z którym pracodawca musi płacić kobietom takie samo wynagrodzenie jak mężczyznom - w przeciwnym wypadku zostanie na niego nałożona kara grzywna. To pierwszy kraj na świecie, w którym wprowadzono takie przepisy. Tuż za Islandią uplasowały się Norwegia i Finlandia. Czwarte miejsce przypadło Szwecji. 

Fot. http://www3.weforum.org/docs/WEF_GGGR_2020.pdf

W rankingu przygotowanym przez WEF Polska znalazła się na 40. miejscu na 153 krajów. Stawkę zamykają Pakistan, Irak i Jemen, gdzie różnica płacowa między kobietami a mężczyznami jest największa. 

Poza nierównością wynagrodzenia autorzy raportu przyjrzeli się także takim kategoriom jak ekonomia, polityka, edukacja i zdrowie. Podczas gdy nierówności ze względu na płeć jeśli chodzi o edukację i zdrowie w wielu krajach zostały prawie wyeliminowane, kobiety wciąż zmagają się z wieloma przeszkodami w sferze polityki i ekonomii. 

Jak oceniacie powyższy raport?  

Zobacz również: Kobiety mają takie prawa jak mężczyźni tylko w 6 krajach na świecie. Jak wypada Polska?

Polecane wideo

Tatuaże #girlpower, które zapragniesz mieć na swojej skórze. Noś je z dumą!
Tatuaże #girlpower, które zapragniesz mieć na swojej skórze. Noś je z dumą! - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
irma (Ocena: 5) 11.02.2020 22:43
Nie jestem zadowolona ze swojej pensji, zresztą jak pewnie większość.. Dlatego planuję zmianę - od dawna chodzi mi po głowie otwarcie własnej placówki bankowej, może ktoś z Was wie, jakie warunki muszę spełnić?
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 20.12.2019 15:17
Watykan jest jedynym państwem, w którym nie ma różnic w wynagrodzeniu dla kobiet i mężczyzn. (Poważnie.)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.12.2019 13:23
To zależy od pracodawcy. U mnie są sztywne widełki i nie zarabiam wcale mniej od kolegi. Tzn teraz może i tak, bo pracuje krócej, a on teraz awansował. Wcześniej mieliśmy po równo.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie