Studia zagraniczne - pieniężna pułapka czy życiowa szansa?

Studia zagraniczne pochłaniają dużą pulę zarówno pieniędzy, jak i poświęcenia. Bez wątpienia oferują jednak mocny start w dorosłość i w karierę.
Studia zagraniczne - pieniężna pułapka czy życiowa szansa?
Fot. Unsplash
03.11.2019

Studia zagraniczne są ogromną szansą na unikalne wykształcenie i zdobycie pracy marzeń. Jest to też fantastyczna przygoda! Wiążą się z wysokimi kosztami: pochłaniają dużą pulę zarówno pieniędzy, jak i poświęcenia. Bez wątpienia oferują jednak mocny start w dorosłość i w karierę.

Ahoj przygodo!

Wyjazd na studia w innym państwie to nie tylko nauka, ale też… fantastyczna przygoda! Wymiana kulturowa jest równie cenna jak zdobyta wiedza. Nowe doświadczenia - mieszkanie za granicą, konieczność posługiwania się wyłącznie obcym językiem czy zupełna zmiana otoczenia – procentują przez całe życie. Warto odważyć się spróbować skoku na głęboką wodę.

Czy to się „kalkuluje”?

Całościowy koszt wszystkich lat nauki to niekiedy nawet kilkaset tysięcy złotych. Inwestycja w wyższe wykształcenie zwraca się z jednak z nawiązką. Po ukończeniu uniwersytetu z ramienia prestiżowej Ivy League (Ligi Bluszczowej), średnia pensja to niemal 70 tysięcy dolarów rocznie, a wynagrodzenie po 10 latach pracy wynosi nawet 135 tysięcy dolarów na rok. Istotna jest jednak w tym przypadku specjalizacja i branża, na jaką zdecydowali się młodzi ludzie – idąc tropem technologii i finansów, świeżo upieczeni absolwenci u progu kariery mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu 100 tysięcy dolarów rocznie. Istotny jest też prestiż uczelni – prawie 10 proc. absolwentów uniwersytetu Harvarda zarabia ponad 110 tysięcy dolarów rocznie.

Czy z polską maturą mam szansę?

Nie każdy jednak ma szansę wyjechać na studia zagraniczne. Liczy się tutaj przygotowanie i zdanie odpowiednich egzaminów. Jednym z nich, otwierającym wiele drzwi jest matura międzynarodowa. Przygotowania do niej najlepiej jest rozpocząć już na kilka lat wcześniej. W Polsce wciąż niewiele liceów oferuje tego typu maturę, dlatego świadomość potrzeb i programu a także obowiązujących wymagań jest niezwykle ważna. Nieocenione okazują się wówczas popołudniowe szkoły, które odpowiadają za efektywne przygotowanie ucznia do egzaminów otwierających drzwi najlepszych brytyjskich i amerykańskich uczelni

W Polsce matura międzynarodowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Sam fakt, że tylko w samej Warszawie jest 13 szkół średnich oferujących programy przygotowujące do zdania zagranicznych egzaminów dojrzałości. To więcej niż na przykład w Paryżu czy Rzymie. Według oficjalnej strony International Baccalaureate programy przygotowujące do matury międzynarodowej, czyli IB, są dostępne w ponad 4 tysiącach szkół na całym świecie. W Polsce jest ich 43, z czego około jedna czwarta ma siedzibę w Warszawie – opowiada Magdalena Piórkowska, tutor z The Swan School, popołudniowej szkoły przygotowującej uczniów do matury międzynarodowej i studiów za granicą.

Jak uczelnie przygotowują studentów do rynku pracy?

Studenci już podczas studiów wchodzą w świat biznesu. Najlepsi z nich rekrutowani są przez reprezentantów najlepszych amerykańskich firm, które oferują młodym ludziom staże i zatrudnienie wraz z dniem obrony dyplomu. Najlepsi pracodawcy mają coroczną zasadę zatrudniania określonej liczny osób z konkretnej czołowej uczelni. Szkolni doradcy przeprowadzają konsultacje ze studentami, prezentują im dostępne możliwości, które pomagają w podjęciu decyzji dotyczących kariery. Popularne są też targi pracy odbywające się na uczelni. Takie spotkania firm i studentów są świetną okazją na kontakt z przedstawicielami zarówno największych korporacji na świecie, jak i mniejszych organizacji. Uczelnie często oferują także treningi rekrutacyjne - symulowane rozmowy kwalifikacyjne oraz wykłady dotyczące technik prowadzenia rozmowy. Takie spotkania pozwalają na perfekcyjne przygotowanie do często kluczowych kilkunastu minut, od których zależy otrzymanie oferty od wymarzonego pracodawcy.

Jeszcze niedawno był bezdomny, dziś robi karierę w modelingu. Odkryła go polska fotografka!
Jeszcze niedawno był bezdomny, dziś robi karierę w modelingu. Odkryła go polska fotografka! - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie