Ile trzeba zarabiać, żeby być bogaczem? Polacy wskazali konkretną kwotę

Otrzymując taką pensję stajemy się częścią finansowej elity.
Ile trzeba zarabiać, żeby być bogaczem? Polacy wskazali konkretną kwotę
Fot. Unsplash
02.09.2019

Bogactwo to kwestia bardzo indywidualna. Jedni czują się bezpiecznie pod względem finansowym przy pensji rzędu 2500 zł na rękę, inni nie potrafią zapanować nad swoim budżetem zarabiając wielokrotnie więcej. Wszystko zależy od naszych możliwości, oczekiwań i potrzeb.

Zobacz również: Zbyt piękna, żeby pracować. Z powodu urody podobno nikt nie chce jej zatrudnić

Czy istnieje jednak konkretna kwota pozwalająca nam czuć się bogatym? Sprawdził to ośrodek badawczy CBOS, który zapytał o to Polaków. Okazuje się, że co trzeci rodak nie jest do końca zadowolony ze swoich zarobków i nie zna zbyt wielu osób, którym dobrze się powodzi. 34 ankietowanych uważa, że bogaci stanowią mniej, niż 5 procent społeczeństwa - czytamy na innpoland.pl.

16 procent szacuje, że takich osób jest od 6 do 10 procent. Co dwudziesty badany uważa, że bogatych jest w naszym kraju więcej, niż biednych

Co drugi Polak zna osobiście lub ma w rodzinie osobę, której wiedzie się zdecydowanie lepiej, niż innym. W większości uważamy, że bogaczy będzie z roku na rok coraz więcej. Tylko co to w praktyce oznacza? Okazuje się, że dostatek kojarzy nam się z konkretną kwotą. Otrzymując taką pensję stajemy się częścią finansowej elity.

10 tysięcy złotych netto - przynajmniej tyle trzeba zarabiać, by stać się osobą majętną. Dla większości z nas to oczywiście kwota nie do przeskoczenia, bo naprawdę mało który rodak jest tak dobrze wynagradzany.

Czy wybrańcom jest czego zazdrościć? Poza pieniędzmi - chyba jednak niczego. Niemal połowa Polaków źle postrzega osoby, które mogą pochwalić się fortuną. 39 procent jest odmiennego zdania.

Zobacz również: 90 procent 20-latków popełnia te finansowe błędy. To dlatego ciągle brakuje Ci pieniędzy

Dlaczego bogacze mają tak złą prasę? Najprawdopodobniej wynika to z poczucia, że nie mamy równych szans. Zarabiających najwięcej podejrzewamy o korzystanie z układów, brak uczciwości czy zachłanność. Oczywiście do momentu, kiedy sami się nie dorobimy.

Wciąż wierzymy, że to wykształcenie zwiększa szanse na sukces. Najwyższe pensje zarezerwowane są dla tych z dyplomem, najlepiej prestiżowej uczelni. Rzeczywistość jest jednak bardziej skomplikowana, na co najlepszym dowodem są wyniki badania zrealizowanego jakiś czas temu w Niemczech.

Na 45 milionerów wykształceniem wyższym mogło się pochwalić 29 osób, ale wśród nich nie było ani żadnego prymusa. Bogacze w większości nie korzystają z wiedzy zdobytej na studiach, bo w biznesie liczy się coś innego - siła przebicia, pomysł i spryt.

Zobacz również: Tyle chcą zarabiać tegoroczne maturzystki. „Za mniej nie wstaję z łóżka. To wegetacja”

Polecane wideo

Znak zodiaku a życie zawodowe. Taka praca jest Ci pisana
Znak zodiaku a życie zawodowe. Taka praca jest Ci pisana - zdjęcie 1
Komentarze (8)
Ocena: 4.5 / 5
gość (Ocena: 5) 20.12.2019 13:03
też uważam że 10 000 netto to za mało żeby nazywać się bogaczem. Zarabiam tyle, ale połowa idzie na różnego rodzaju kredyty mieszkaniowe, remontowe, kredyt na wyposażenie, kredyt na leczenie etc. Takie wynagrodzenie to nadal za mało by żyć bez kredytów więc co to za bogactwo? Z tego co zostaje muszę jeszcze utrzymać 3 osoby, opłacić rachunki i swoje nieszczęsne zdrowie na które idzie kupa kasy. Od czasu do czasu coś się psuje więc trzeba wydać a to na naprawę auta a to na nową pralkę itd. W efekcie nic z tego nie zostaje więc i tak nie da się nic odłożyć, a na wakacje mogę sobie pozwolić tylko na jakimś tanim zad*piu -jak dobrze pójdzie raz w roku, jak źle pójdzie to rzadziej xD Ciuchy kupuję używane, na przyjemności prawie nie wydaję. Bogactwo w dużym mieście to minimum 30 tys. netto.
odpowiedz
kEjTi (Ocena: 5) 24.11.2019 10:58
ja zarabiam ok. 10.000zł netto ucząc języka angielskiego dorosłych, ale niektórzy moi kursanci uważają mnie za biedną. Ba, nawet niektórzy myślą, że brakuje mi na ZUS :) Mam ubaw ze swoimi kursantami :)
odpowiedz
Vika (Ocena: 5) 11.09.2019 00:14
Na co dzień nie brakuje mi pieniędzy, jednak powiem szczerze, ten miesiąc dał mi w kość. Dlatego zastanawiam się nad niewielką pomocą od Wonga. Ktoś z Was pożyczał od nich? Jak długo trzeba czekać na przyznanie gotówki?
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 04.09.2019 22:14
Zarabiając w dużym mieście 10 tys netto na pewno nie jest się bogaczem bo i tak ma się kredyt na mieszkanie, odkłada się na wiele rzeczy itp. Myślę że żeby być bogaczem trzeba zarabiać 30 tys netto minimum. Bogacz to moim zdaniem osoba która może sobie pozwolić na większość przyjemności bez ciułania
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.09.2019 18:50
Na czlonka rodziny to się zgodzę 10 netto to dużo ale jak masz 15 -20 netto na rodzinę 4 osoby to szału nie ma
odpowiedz

Polecane dla Ciebie