Tak oszukujemy w sklepach. Przyznaje się do tego aż co trzeci polski klient

Nie widzimy w tym nic złego.
Tak oszukujemy w sklepach. Przyznaje się do tego aż co trzeci polski klient
Fot. Unsplash
14.08.2019

Gdyby przeprowadzono sondaż, w którym zapytano by o uczciwość respondentów, zapewne 100 procent z nich przyznałoby, że brzydzi się kłamstwem. Problem w tym, że to bardzo subiektywne odczucie, bo oszustwo każdemu z nas kojarzy się z czymś zupełnie innym. Potwierdzają to wyniki badania BIG InfoMonitor, o których pisze tvn24bis.pl.

Zobacz również: „Test kubka kawy”. W ten dziwny sposób pracodawca sprawdza, czy warto cię zatrudnić

Tym razem postanowiono sprawdzić moralność Polaków w aspekcie finansowym i wnioski są naprawdę alarmujące. Według wielu rodaków nie należy przyznawać się do pomyłki na naszą korzyść. Skoro ktoś nie potrafi liczyć albo jest roztargniony - to wyłącznie jego wina. Z takiej chwili nieuwagi należy skorzystać.

I to nawet wtedy, gdy kasjer wydający nam za dużo reszty będzie musiał oddać różnicę z własnych pieniędzy.

Czy można usprawiedliwić, gdy ktoś nie zwraca uwagi kasjerowi, który pomylił się na swoją niekorzyść?

- zapytali autorzy badania. Okazuje się, że odpowiedź wcale nie jest taka oczywista, choć z roku na rok deklarujemy się jako coraz bardziej uczciwi.

Odpowiedź „nigdy” wskazało 68 procent respondentów, w porównaniu z 80 proc. w 2016 roku. „Czasem” brak reakcji akceptuje 20 procent badanych, a „często” - niemal 8. Dokładnie 3,6 proc. ankietowanych twierdzi, że „zawsze” należy myśleć o korzyści własnej, a nie pracownika handlu.

Wydaje się, że nie jest najgorzej. Jednak wniosek płynący z raportu zdaje się temu przeczyć.

Zobacz również: Awantura o zachowanie kelnerki. Tak obsłużyła ciężarną, że może stracić pracę

Dla blisko jednej trzeciej Polaków odpowiedź na pytanie: „czy można usprawiedliwić, gdy ktoś nie zwraca uwagi kasjerowi, który pomylił się na własną niekorzyść?” brzmi „tak”. Oznacza to, że w oczach 32 procent nie ma niczego złego w wykorzystaniu cudzej nieuwagi

- podkreśla InfoMonitor.

Co trzeci rodak uważa więc, że należy ponosić skutki własnych błędów, a naszym moralnym obowiązkiem nie jest zwracanie na to uwagi. Najmniej uczciwi pod tym względem są osoby w przedziale wiekowym 18-29 lat oraz z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym.

A Ty przyznajesz się, gdy kasjer wydaje Ci za dużo?

Zobacz również: 90 procent 20-latków popełnia te finansowe błędy. To dlatego ciągle brakuje Ci pieniędzy

Polecane wideo

Znaki zodiaku, którym ciągle brakuje pieniędzy
Znaki zodiaku, którym ciągle brakuje pieniędzy - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 4.4 / 5
gość (Ocena: 2) 21.12.2019 22:50
A co z "pomyłkami" sklepów ? Może tu przeprowadzimy badania w jakim % sklepy okradają nieuważnych klientów którzy nie zauważyli różnicy w cenie lub na wadze?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.08.2019 12:46
Płacę kartą gdzie tylko się da. Nawet osiedlowy spożywczy ma terminal (kiedyś była akcja dzięki której mali przedsiębiorcy mogli dostać terminal za free). Nie ma gotówki = nie ma problemu.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 14.08.2019 10:42
Kurcze, a ja głupia wróciłam do sklepu jak pan pomylił się o 2 złote. Sam był w szoku, że dopłaciłam, bo to tylko dwa złote. Sama jednak pracuje w handlu to może rozumiem. Dwa złote tu i kilka gdzie indziej i robi się większą suma. Każdy ma prawo mieć gorszy dzień i się pomylić. Jakby kasjer pomylił się na waszą niekorzyść to byłaby awantura na pół sklepu.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.08.2019 08:25
Ja wybieram ziarenka z koszy z bułkami XD takie oszustwo małe
odpowiedz

Polecane dla Ciebie