Dostaniesz pracę, jeśli PO rozmowie kwalifikacyjnej zrobisz tę niepozorną rzecz

Zaskakująca rada doświadczonej rekruterki.
Dostaniesz pracę, jeśli PO rozmowie kwalifikacyjnej zrobisz tę niepozorną rzecz
Fot. Unsplash
15.04.2019

Coraz częściej mówi się, że dziś mamy do czynienia z rynkiem pracownika, a nie pracodawcy. Możemy wręcz przebierać w ofertach i to firmy muszą się o nas bić. Z tym jednak różnie bywa, a dla większości z nas nerwowe przeszukiwanie ogłoszeń i kolejne rozmowy kwalifikacyjne to wciąż standard.

Zobacz również: Mężczyźni nie chcą się spotykać z kobietami pracującymi w tych zawodach

Od jednego spotkania z szefem lub przedstawicielem działu HR może zależeć nasza kariera. Oczywiście bardzo ważne jest nasze wykształcenie, doświadczenie i kultura osobista, ale okazuje się, że to nie wszystko. Tak przynajmniej twierdzi Jessica Liebman, która od 10 lat odpowiada za przyjmowanie nowych pracowników do sporej firmy.

Doświadczona rekruterka na łamach portalu „Business Insider” zdradziła, jak zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie. Podobno wystarczy jeden niepozorny gest.

Jesteś już po rozmowie kwalifikacyjnej, która przebiegła po twojej myśli. Masz przeczucie, że tym razem może się udać i za kilka dni otrzymasz już konkretną ofertę. Mimo to telefon milczy, a firma już nigdy się do ciebie nie odzywa. Dlaczego? Pretensje możesz mieć tylko do siebie - twierdzi Liebman.

Wystarczyło chwilę później wysłać krótkiego maila z podziękowaniem za spotkanie. To według niej bardzo ważny szczegół, o którym większość z nas zapomina. Kobieta odpowiadająca za rekrutację w dużej korporacji wprowadziła tę zasadę już wiele lat temu i wciąż jest jej zwolenniczką.

Jak przekonuje, ten drobny szczegół sporo mówi o kandydacie.

Zobacz również: Właśnie tyle zarabiają Twoi rówieśnicy. Sprawdź, czy mieścisz się w normie

To sygnalizuje, że kandydat naprawdę chce dostać tę pracę. Kilka razy próbowałam zatrudnić osobę, która tego nie zrobiła i zawsze kończyło się to źle. Nagle przestała się odzywać lub zaczęła mnożyć żądania. Mail z podziękowaniami to również dowód na to, że taka osoba jest pełna zapału, zorganizowana, dobrze wychowana i zaradna

- tłumaczy szefowa HR.

Oczywiście to nie jedyny warunek. Jego spełnienie nie gwarantuje, że przyjmiemy najlepszego na świecie pracownika bez żadnych wad. Ale według niej to zawsze dobrze wróży i taki kulturalny kandydat zasługuje przynajmniej na kolejne spotkanie. Przez wiele lat jej kariery zawodowej sprawdzało się to doskonale.

Może faktycznie warto posłuchać tej rady? Komentujący sprawę internauci nie pozostawili na pomyśle suchej nitki, ale to jednak opinia ekspertki.

Zobacz również: Praca jednak może hańbić. Te zawody są najbardziej znienawidzone przez Polaków

Znak zodiaku a życie zawodowe. Taka praca jest Ci pisana
Znak zodiaku a życie zawodowe. Taka praca jest Ci pisana - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (11)

Ocena: 4.45 / 5
Asteria (Ocena: 5) 18.04.2019 00:51
A u mnie nieco inny pomysł na życie. Wracam niedługo z urlopu macierzyńskiego, ale myślę o tym, żeby otworzyć placówkę bankową. Może ktoś z Was orientuje się, jakie warunki muszę spełnić?
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 15.04.2019 16:55
Wzywają na rozmowę, stresują kandydata, a już dawno wybrali kogoś ze swojej rodziny. Tak to się odbywało u mnie w pracy. A ogłoszenie o pracę musi się znaleźć w internecie, bo taki jest wymóg.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.04.2019 14:40
Byłam na rozmowie. W komisji siedziało 5 osób. Komu miałam wysłać mejla? Inna sprawa: skąd mam wiedzieć, że osoba rozmawiając że mną to pracownik firmy a nie pracownik zewnętrzny, który tylko przeprowadza rozmowy? Nieoddzwanianie do kandydatów to brzydkie i niekulturalne zachowanie.
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 15.04.2019 14:16
Świetna rada tylko jedno małe ale trzeba tego maila mieć albo kombinować z imieniem i nazwiskiem które nie zawsze dobrze zapamiętamy oraz nazwą firmy. W naszym kraju kto inny umawia spotkanie kto inny rozmawia a jeszcze inna osoba decyduje, więc taki gest raczej jest na nic...
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 15.04.2019 08:26
A może HR weźmie się w końcu do roboty. Na rozmowę zaprosić to potrafią o jej negatywnym wyniku już nie, jak to świadczy o HR?
zobacz odpowiedzi (5)

Polecane dla Ciebie