Czy trzeba iść na studia, żeby dobrze zarabiać?

Raport przygotowany przez Pracuj.pl.
Czy trzeba iść na studia, żeby dobrze zarabiać?
Fot. Unsplash
26.02.2019

Jak studenci i absolwenci oceniają uczelnie pod względem przygotowania na rynek pracy? Czy cenią staże i praktyki? Co liczy się dla nich najbardziej u pracodawców? Na te i inne pytania odpowiada najnowszy raport Pracuj.pl Najważniejszy egzamin: kariera. Studenci i absolwenci na rynku pracy. Badanie towarzyszy Festiwalowi Pracy JOBICON.

Rosnący apetyt na talenty

Jacy są studenci i absolwenci - badani przez Pracuj.pl z okazji Festiwalu Pracy JOBICON? Głodni wiedzy, sceptyczni wobec uczelni, otwarci na zawodowe doświadczenia i rozwój kariery, ale jednocześnie szukający dobrej atmosfery i przestrzeni do rozwoju pasji. To jedni z najważniejszych bohaterów naszego rynku pracy.

Napływ młodych talentów do firm jest jednym z najważniejszych wyzwań, przed którymi stają pracodawcy. Jak przewiduje PwC, w ciągu kilku lat na polskim rynku pracy może zabraknąć 1,5 miliona osób. Do tego dochodzi spora otwartość pracowników na mobilność – 63% specjalistów badanych w 2018 roku przez Pracuj.pl deklarowało rozglądanie się za nową pracą. Niedobór kadr z jednej strony, a luka kompetencyjna z drugiej to dwa zjawiska napędzające poszukiwania nowych talentów na coraz niższych rocznikach studiów

- mówi Rafał Nachyna, Dyrektor Zarządzający Pracuj.pl.

Zobacz także: Właśnie tyle zarabiają Twoi rówieśnicy. Sprawdź, czy mieścisz się w normie

Studia, a realny rynek pracy

Wyraźne różnice w ocenie studiów i niepewność – to dwie cechy studentów i absolwentów badanych przez Pracuj.pl. Do niedawna na rynku powszechna była teza, zgodnie z którą bez dyplomu trudno jest o udany start życia zawodowego. Tymczasem tylko 37% spośród badanych studentów i absolwentów uważa, że ukończenie studiów jest potrzebne, by znaleźć dobrą pracę. Odwrotnie twierdzi nieco mniej, bo co trzeci student i absolwent (33%).

Co interesujące, 38% badanych uważa, że uczelnia nie przygotowała ich do poszukiwania pracy. Zadowolonych z przygotowania do wyzwań zawodowych przez szkołę wyższą jest mniej – 33%. Mimo nierównej oceny efektów nauki na uczelni, aż 76% studentów ma zamiar rozwijać się zawodowo zgodnie z obranym kierunkiem studiów.

Praktyki i staże według badanych

O ile badani są podzieleni w ocenie studiów, o tyle ich wątpliwości nie budzą przeważnie praktyki i staże. Aż 82% badanych przez Pracuj.pl studentów i absolwentów uważa, że warto odbywać w trakcie studiów staże i praktyki.

Respondenci oceniają własne praktyki i staże przeważnie pozytywnie. Według 61% studentów i absolwentów pomogły one im praktycznie przygotować się do pracy. 63% respondentów dodaje, że podczas praktyk i staży nauczyli się zasad funkcjonowania w firmie i nabyli umiejętności miękkie. 57% uważa, że nabyli konkretne umiejętności twarde, np. wykorzystania oprogramowania.

Raport Pracuj.pl, przygotowany z okazji Festiwalu Pracy JOBICON, pozwala jeszcze lepiej poznać postawy osób wchodzących na rynek pracy. Studenci i absolwenci są świadomi, że same dobre chęci i dyplom zazwyczaj nie wystarczają. Aż 83% badanych przez nas osób uważa, że pracodawcy już na starcie kariery oczekują od pracowników doświadczenia i konkretnych kompetencji. Dlatego nieobowiązkowe praktyki i staże stały się już niemal koniecznością

- komentuje Konstancja Zyzik, Talent Acqusition & Capabilities Development Manager w Grupie Pracuj.

Zobacz także: Tyle naprawdę zarabia się w Lidlu i Biedronce. Ujawniamy aktualne stawki

Plany zawodowe i skala firm

Jakiej pracy szukają studenci i absolwenci, badani przez Pracuj.pl? Najwięcej, bo ponad połowa (51%) szuka pracy na pełen etat, a co czwarty - praktyk i staży (25%). Wśród pracujących badanych 50% jest zatrudnionych w branży, z którą wiążą swoją przyszłość.

Jakich pracodawców szukają badani? Blisko połowa (łącznie 44%) chciałaby pracować w międzynarodowej korporacji lub dużej ogólnopolskiej organizacji. Jednocześnie co trzeci preferowałby zatrudnienie w małej firmie liczącej do 50 osób lub startupie (łącznie 32%).

Cechy pracodawcy

Studenci i absolwenci, zapytani o najważniejsze kwestie związane z pracą, zwracają szczególną uwagę nie tylko na warunki zatrudnienia, ale w podobnym stopniu także na możliwości nabywania doświadczeń. 67% badanych jako istotne w pracy wskazało na odpowiednie zarobki, jednak niewiele mniej wskazało możliwości rozwoju zawodowego (59%) oraz dobrą atmosferę (58%).

Aż 77% studentów i absolwentów za ważny wyróżnik idealnego pracodawcy uważa dawanie pracownikom możliwości rozwoju i szkolenia się. 65% badanych oczekiwałaby od niego także możliwości awansu. Co trzeci badany (34%) oczekuje, że idealny pracodawca pozwoli mu na samodzielność i da przestrzeń na realizację własnych pomysłów.

Praca - raczej środek, niż cel

Czy praca jest dla studentów celem samym w sobie? Zdania respondentów są w tym zakresie podzielone. Wśród badanych przez Pracuj.pl studentów i absolwentów najwięcej jest osób, które postrzegają ją jako środek do realizacji pasji pozazawodowych – 50%. Jednocześnie jednak znacząca część studentów i absolwentów jest skłonna do poświęcenia części życia osobistego, by wspinać się po kolejnych szczeblach kariery. Taką postawę przyjmuje 38% badanych.

Badanie „Studenci 2018” zostało przeprowadzone przez Pracuj.pl na grupie N=2 145 użytkowników portalu w III kwartale 2018 roku metodą ankiety online. Celem pomiaru było zbadanie postaw respondentów wobec nauki na uczelni oraz praktyk i staży, a także ich planów dotyczących rozwoju zawodowego. 60% spośród respondentów w okresie pomiaru było zatrudnionych. 82% badanych stanowili studenci, a 18% absolwenci uczelni wyższych. Absolwentami na potrzeby niniejszego badania zostały nazwane osoby, które ukończyły studia w 2016, 2017 lub 2018 roku.

Materiały prasowe

Polecane wideo

Trudno gorzej urządzić mieszkanie. Wybrano najbardziej szpetne wnętrza
Trudno gorzej urządzić mieszkanie. Wybrano najbardziej szpetne wnętrza - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
Feliz (Ocena: 5) 09.09.2020 15:48
Moja córka też upierała się, że nie zamierza iść na studia. Od razu prostuję, żeby nie było wątpliwości - nie pęknie mi serce, jeżeli będzie pracowała w salonie fryzjerskim albo w knajpie. To jest całkowicie jej wybór. My z mężem oboje skończyliśmy studia. Bolało nas trochę serce, ale w końcu nie o nas chodzi. Pomyślałam sobie jednak o jednym - ja naprawdę fajnie bawiłam się na studiach. Dużo się nauczyłam, moja ciekawość świata się rozwinęła, byłam na wymianie studenckiej i poznałam tylu ciekawych ludzi. Sama wystudiowałam dwa kierunki, które nie wiążą się bezpośrednio z moim aktualnym zawodem, ale naprawdę rozwinęły moje horyzonty. Jeżeli myślicie tak jak ja, to uważam, że warto pomyśleć o wysłaniu dziecka na poradnictwo psychologiczne. To jest coraz bardziej popularna usługa - nie terapia, a po prostu spotkanie. Młodym ludziom często brakuje takiej rozmowy z kimś obcym, kto może zrozumieć, jak oni się czują. Najpierw sama spotkałam się z panią z Psychologgii na Chmielnej, bo chciałam wiedzieć, jak w ogóle zaproponować takie spotkanie córce. Na szczęście córka się zgodziła, a pani Ola Osińska zdecydowanie powiedziała albo pozwoliła jej wyrzucić z siebie jakiś duży ciężar. Po powrocie z tego spotkania nie rozmawiała z nami, ale coś się zmieniło. Wybrała sobie kilka kursów policealnych i kierunków studiów i dzisiaj je omawialiśmy. :)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.07.2019 17:27
Papierem se studiów to se można du*ę podetr*eć! Idźta lepi do robót bo już czas najwyższy niż robić z siebie omnibusa na bezrobocie!
odpowiedz
annaa (Ocena: 5) 28.03.2019 23:05
Niekoniecznie. Ja nie poszłam i i spoko zarabiam. Nawet ostatnio kupilam mieszkanie, dzięki pomocy biura abc dom
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 26.02.2019 09:42
zawsze myślałam, że żeby dobrze zarabiać, trzeba mieć znajomości. Ale wcale nie. Trzeba mieć trochę szczęścia i być bardzo pracowitym. Ja bez żadnych koneksji znalazłam pracę w dobrej firmie i dzięki swojej pracowitości dostałam awans po trzech latach. Teraz zarabiam bardzo fajne pieniądze
odpowiedz

Polecane dla Ciebie