8 zasad oszczędzania, dzięki którym możesz stać się bogata

Chociaż lepiej jest pomnażać pieniądze, warto nauczyć się również sztuki oszczędzania. Możesz być pozytywnie zaskoczona, jak powiekszy się dzięki temu twój budżet w ciągu jednego miesiąca.
8 zasad oszczędzania, dzięki którym możesz stać się bogata
Fot. Unsplash
28.12.2018

Umiejętne gospodarowanie domowym budżetem to prawdziwa sztuka. Dzięki niej niektóre kobiety potrafią zaoszczędzić nawet kilkaset złotych więcej niż ich koleżanki, które nieroztropnie szastają pieniędzmi i nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Dosłownie przeciekają im one między palcami.

„Czy praca jako recepcjonistka hotelowa to wstyd?”

Na szczęście można nauczyć się oszczędzania. Nawet dysponując niewielką wypłatą, można znacznie powiększyć sumę odkładaną co miesiąc. Nieważne, czy sama prowadzisz gospodarstwo domowe, czy w jego skład wchodzi także twój mąż i dzieci. Zasady są takie same dla wszystkich. Na czym polegają? Wyjaśniamy.

Zacznij zbierać paragony z ostatniego miesiąca

Jeżeli jesteś w połowie albo na początku miesiąca, zacznij od kolejnego, żeby uczciwie i bez zniekształceń przyjrzeć się miesięcznym wydatkom. Nie dziel kwot wydanych na jedzenie, kosmetyki czy inne rzeczy. Przyjrzyj się całości. Potem zastanów się, czy jakieś jedzenie się nie zmarnowało i czy wykorzystałaś wszystkie zakupy. Może skusiłaś się na krem w promocyjnej cenie i w ogóle go nie używasz? Notuj wszystkie spostrzeżenia, wypisuj nazwy produktów, które okazały się zbędne i zmarnowanych produktów spożywczych.

Zdecyduj, które produkty były niezbędne

Na liście zostaną te, z których mogłaś zrezygnować. Jeżeli masz rodzinę, zaangażuj wszystkich członków w to zadanie. Potem policz, ile w sumie wydałaś na zbędne produkty. Będziesz zdziwiona. W następnym miesiącu koniecznie planuj zakupy. Rób listę produktów niezbędnych i trzymaj się jej, o ile nie pojawią się wyjątkowo korzystne promocje. Na przykład dwupak szamponu, którego zawsze używasz. Musisz być pewna, że dobrze na nich wyjdziesz i że produkty na 100 proc. się przydadzą.

Przeglądaj gazetki, kupuj w hipermarketach

Zakupy w osiedlowych sklepach nie są dobrym pomysłem. Tam jest najdrożej. Lepiej wybrać się do hipermarketu. Jego zaletą jest również to, że kupisz w nim większość produktów. Zanim się wybierzesz na zakupy i zrobisz listę, przejrzyj gazetki promocyjne. W ten sposób zobaczysz, gdzie tym razem najbardziej opłaca się robić zakupy.

Jeżeli chodzi o ubrania, przeglądaj outlety. Możesz bardzo zaoszczędzić na takich zakupach. Również jeżeli chodzi o elektronikę, warto przejrzeć strony internetowe.

Szukaj nowych ofert

Ten podpunkt dotyczy głównie operatorów sieci komórkowych oraz kablówki. Porównaj oferty i ceny. Dobrym pomysłem jest również zrobienie wywiadu wśród znajomych. Możesz nawet nie wiedzieć, że od lat przepłacasz.

TO DZIAŁA: 4 wieczorne rytuały, które pomogą Ci osiągnąć sukces

Nie oszczędzaj na wszystkim, bo również przepłacisz

Na pewno nie warto oszczędzać na jedzeniu oraz niektórych ubraniach. Produkty słabej jakości nie spełniają swojej funkcji. Złe odżywianie może doprowadzić do choroby. Tak samo niektóre ubrania. Na przykład bluzka, która nie grzeje tak, jak powinna. Albo kurtka, która nie chroni przed wiatrem. Poza tym rzeczy słabej jakości szybciej się psują. Lepiej wydać na buty 250 zł i chodzić w nich przez trzy lata, niż kupować je co roku i wydawać na nie 100-150 zł. Różnica wynosi co najmniej 50 zł.

Porównuj ceny produktów objętych promocją

Zestawy nie zawsze kosztują taniej. Policz, ile dokładnie zapłacisz za taką samą liczbę produktów kupionych oddzielnie. Możesz być zdziwiona.

Sprawdzaj jakość produktów

Niektóre przecenione produkty mają krótki termin ważności. Chodzi o jedzenie. Na przykład banany, które za dwa dni będą się nadawać do wyrzucenia. Kolejny przykład to serek wiejski, który trzeba zjeść w ciągu dwóch dni. Tak samo jest z mięsem w opakowaniach. Możesz zrobić duże zakupy i połowę z nich wyrzucić po kilku dniach, bo nie zdążysz ich zjeść, a już będą zepsute albo po terminie. Produkty z dłuższym terminem zazwyczaj leżą na spodzie/tyle. Zwracaj na to uwagę, bo marnujesz zarówno jedzenie, jak i pieniądze.

Dlaczego nie osiągasz sukcesu zawodowego pomimo kwalifikacji i doświadczenia?

Nie bój się kupować ubrań w dyskontach i na bazarkach

Niektóre z nich oferują ubrania bardzo dobrej jakości. Przekonasz się sama, gdy sprawdzisz skład. Czasami opłaca się je kupować bardziej w dyskontach niż w popularnych sieciówkach. Co z tego, że kupisz bluzkę za 100 zł w jednej z nich, skoro po kilku praniach nie będzie nadawała się do użycia? Możesz mieć inną – lepszej jakości – za około 50 zł. Nie obawiaj się też kupować na bazarkach. Zwłaszcza takie produkty jak skarpetki, podkoszulki, czapki, szaliki czy rękawiczki. W sklepie kosztują kilka razy drożej, a wcale nie mają rewelacyjnej jakości.

Przerabia stare, okropne ubrania w kreacje jak od najlepszych projektantów!
Przerabia stare, okropne ubrania w kreacje jak od najlepszych projektantów! - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
Wiki (Ocena: 5) 31.12.2018 10:50
Trzeba mieć dobrze płatną pracę! A jak chcesz znaleźć dobrą pracę, to musisz mieć interesujące cv. Ja swoje robiłam w kreatorze szybkiecv i poiem wam, że jest ekstra!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie