Dlaczego nie osiągasz sukcesu zawodowego pomimo kwalifikacji i doświadczenia?

Może chodzić o twoją postawę.
Dlaczego nie osiągasz sukcesu zawodowego pomimo kwalifikacji i doświadczenia?
Fot. Unsplash
17.12.2018

Panuje przekonanie, że aby zdobyć dobrą pracę w konkretnej dziedzinie i osiągnąć w niej sukces, trzeba posiadać odpowiednie kwalifikacje. Na przykład znajomość języka obcego i programu komputerowego. Dodatkowo ważne jest doświadczenie zawodowe. Nie da się ukryć, że pracownik, który przepracował więcej lat, z reguły wydaje się lepszym kandydatem na dane stanowisko.

Czego NIGDY nie mówić na rozmowie kwalifikacyjnej?

Mimo wszystko często zdarzają się przypadki, że pomimo spełniania wszystkich wymagań, kandydat nie dostaje posady, o której marzył. Albo awansu, o który się starał. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć m. in. w książce Briana Tracy pt. „Zarabiaj tyle, ile jesteś wart: maksymalizuje swoje dochody w dowolnym momencie na rynku’, o której czytamy na portalu businessinsider.com.pl.

Autor ten wskazuje również na to, jak ważna jest postawa. To w dużej mierze ona przesądza o sukcesie zawodowym. Jakie cechy powinien zatem posiadać idealny pracownik?

Elastyczność

W tym przypadku chodzi zarówno o umiejętność radzenia sobie ze stresem, jak i dążenie do celu niezależnie od niepowodzeń. Elastyczny pracownik będzie pokonywał przeszkody i nigdy się nie podda.

Uczciwość

Jest ona niezbędna, jeżeli chodzi o sukces. Przyjmując uczciwą postawę, pracownik pokazuje jednocześnie, że będzie lojalny wobec firmy, w której pracuje.

Umiejętność zarządzania czasem

Wszyscy mówią o tym, jak ważne jest umiejętne zarządzanie czasem. Chodzi o to, żeby dobrze rozplanować pracę i ustalić priorytety. Dzięki temu pracownik jest bardziej wydajny. Pracodawcy bardzo cenią osoby, które robią więcej w krótszym czasie. O ile oczywiście robią to bardzo dobrze.

Skupienie

Skupienie się na celu jest bardzo ważne, jeżeli pragniemy osiągnąć sukces. Dobrym przykładem jest skupianie się na kliencie w przypadku przedsiębiorców. Gdy robią oni wszystko, aby był zadowolony, istnieje większe prawdopodobieństwo, że stanie się jednym z adwokatów marki.

Czego nie zakładać na rozmowę kwalifikacyjną?

Rzetelność

Kolejna ważna cecha, o której nie wolno zapomnieć. Pracownik, który nie wywiązuje się ze swoich zadań, nie będzie cennym nabytkiem dla pracodawcy. Nikt nie chce zatrudniać osób, które nie podejmują się zadań, których wykonania się zobowiązały.

Dodałybyście coś jeszcze do tej listy?

Wściekłe klientki pokazują, co kupiły w Internecie. Te ciuchy miały wyglądać inaczej
Wściekłe klientki pokazują, co kupiły w Internecie. Te ciuchy miały wyglądać inaczej - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (4)

Ocena: 5 / 5
Anita (Ocena: 5) 17.12.2018 11:38
Moja sytuacja zawodowa jest fatalna. W tym roku skończyłam studia, mam już kilkuletnie doświadczenie zawodowe, ale nie udaje mi się nic ociągnąć. W pierwszym miejscu na umowę o pracę byłam zatrudniona ponad 3 lata i odeszłam, ponieważ nie mogłam liczyć w tej firmie na nic poza stabilnością zatrudnienia. Nie było mowy o awansie, przeniesieniu do innego działu, podwyżce, systemie premiowym chociażby. W kolejnej firmie przepracowałam niecały rok. Pieniądze nieco większe niż minimalna, atmosfera w porządku, doświadczenie ciekawe. Odeszłam sama, ponieważ przez cały czas nie dostałam urlopu, jak raz poszłam na zwolnienie lekarskie to szef wydzwaniał do mnie, żebym przyszła mimo to do pracy. Nie traktował ani mnie, ani nawet swojej firmy poważnie. Dalej było już tylko gorzej. W kolejnym miejscu byłam również niespełna rok. Wyniosłam się głównie ze względu na paskudną atmosferę i zachowania przełożonych zahaczające o mobbing. Dodam, że w czasie mojego zatrudnienia tam ponad 10 osób odeszło lub zostało zwolnionych. W kolejnej firmie pracowałam jedynie pół roku. Tym razem nie płacono mi tyle, na ile się umawialiśmy, wynagrodzenie w pełnej wysokości dostawałam z opóźnieniem miesiąca i więcej. Umowy krótkoterminowe. Stwierdziłam, że szkoda moich nerwów, dawałam z siebie wszystko, a w zamian dostawałam tylko niepewność, co dalej. Po tym czasie przez kilka tygodni byłam bezrobotna. Miałam nadzieję łatwo znaleźć kolejną pracę, ale tym razem było ciężej. Dwie propozycje odrzuciłam ze względu na odległość, ponad godzina dojazdu to moim zdaniem za dużo. Dodam, że temat już przerabiałam. Mam ciekawe doświadczenie, przydatne umiejętności, ale... jestem również osobą z niepełnosprawnością. Część zawodów odpada, ponieważ nie mogę dźwigać, nie mogę wykonywać prac wymagających wysokiej precyzji, ani prowadzić samochodu. Dodatkowo wielu pracodawców zwyczajnie nie chce zatrudniać osób z orzeczeniami, na przykład ze względu na całą masę formalności do załatwienia, potencjalne kontrole, negatywne doświadczenia z takimi pracownikami. Próbowałam szukać nawet przez urząd pracy. Okazuje się, że środków na szkolenia nie ma, staże tylko dla bezrobotnych, oferty pracy są, ale dla niepełnosprawnych tylko sprzątanie lub stróżowanie. W tym momencie zastanawiam się nad pójściem na płatny staż do jakiejś firmy, ale nie przez urząd i inwestowanie w szkolenia. Jeśli nikt mnie nie zatrudni to założę własną działalność. Rynek pracy dla osób niepełnosprawnych jest naprawdę specyficzny. Większość pracodawców, jeśli już zatrudni u siebie takie osoby, to płaci im minimalną i tyle. Osoby, które aspirują do czegoś więcej mają duży problem. Czy możecie mi coś podpowiedzieć?
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 17.12.2018 09:13
pracuję w dużej firmie, gdzie często zatrudnia się nowe osoby, akurat mój kolega jest rekruterem. i powiem wam, że w momencie, jak są osoby z podobnym doświadczeniem to patrzy się głównie na charakter i wygląd - nikt nie chce pracować z nudziarzami. im bardziej wyluzowana i wesoła osoba na spotkaniu tym lepiej, w Polsce to się chyba utarło, że ludzie mają być grobowo ponurzy na takich spotkaniach
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie