Szukasz pracy? Dowiedz się, jakich zawodów unikać!

Choć dzisiejsze czasy pachną równouprawnieniem, są zawody, które kobiety powinny sobie mimo wszystko darować.
Szukasz pracy? Dowiedz się, jakich zawodów unikać!
03.08.2009

Współczesna kobieta, jeśli tylko chce, może się podjąć niemalże każdej pracy. Spawaczka? Bardzo proszę. Piłkarka? Nie ma sprawy. Pani ochroniarz? Czemu nie! Takie maniakalne dążenie do równouprawnienia nie zawsze jest jednak słuszne. W niektórych zawodach kobieta nie sprawdzi się tak jak mężczyzna – ze względu na mniejszą wytrzymałość, siłę, odporność psychiczną. W których zawodach kobieta spali się bardziej niż facet? 

To przede wszystkim większość ciężkich prac fizycznych. Zajęcia budowlańca, tynkarza, mechanika, murarza są dla kobiety często ponad jej siły. Przede wszystkim każdy pracodawca będzie traktował dziewczynę jako słabszego i mniej wydajnego pracownika, dlatego kobieta niekiedy będzie zmuszona pracować za dwoje, żeby udowodnić swoją wartość. Rzecz jasna, może być świetnym fachowcem i dawać z siebie wszystko, lecz ciężkie zawody fizyczne mogą źle wpływać nie tylko na jej zdrowie psychiczne (surowy, patrzący z politowaniem szef i żartujący koledzy), ale również fizyczne. Dźwiganie może fatalnie wpłynąć na postawę kobiety, jej kręgosłup oraz kolana! To części ciała wyjątkowo podatne na uszkodzenia. 

W jakich zawodach panie będą miały dużo trudniej? Generalnie kobieta - menedżer praktycznie zawsze spotyka się z mniejszym zaufaniem niż prezes - mężczyzna. Jeśli marzysz o zajęciu najważniejszego stanowiska w dużej korporacji, prawdopodobnie czeka cię dłuższa droga niż mężczyznę, nawet gdyby miał identyczne CV jak ty. W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że to facet jest lepszym pracownikiem i na „dzień dobry” dostaje wyższą propozycję zarobku niż kobieta na tym samym stanowisku. Dlatego marząc o wielkiej karierze, musisz przygotować się na walkę do upadłego. 

Wiele kobiet bardzo szybko się wypala i rezygnuje z wielkiej kariery, widząc, jak bardzo muszą się dla niej poświęcić. Dla kobiety kariera menedżerki to również szereg wyrzeczeń – bardzo często musi wybrać między życiem osobistym a pracą.

Dla kobiet ciężki jest również  zawód kierowcy jeżdżącego w długie trasy. Przede wszystkim to ogromne obciążenie dla rodziny – gdy mężczyzna wyjeżdża, kobieta nadal wypełnia swoje domowe obowiązki. Gorzej, gdy zajęcia domowe spadają na barki mężczyzny – dla niego może być to nie do zaakceptowania. Taki zawód jest również ciężki ze względu na higienę, bo kobieta szybciej łapie wszelkiego rodzaju infekcje dróg rodnych, które mogą stać się przewlekłe. 

Kobieta ma również o wiele trudniej każdego miesiąca, gdy nadchodzą „te dni” – mężczyźni nie mają takich problemów i w trasę mogą jechać beż żadnych większych obciążeń, co zdecydowanie przemawia na ich korzyść. Praca długodystansowego kierowcy jest również niedobra dla kobiecej postawy, jej ramion, pleców i generalnie kondycji fizycznej, która na pewno nie zyska na wielogodzinnym siedzeniu w zamkniętej przestrzeni. 

Ciężkim zawodem dla kobiety jest również bycie… weterynarzem. Oczywiście, nie takim, który leczy kotki, pieski i myszki w dużej aglomeracji, ale takim, który pracuje np. na wsi, gdzie do obowiązków weterynarza należy opieka nad dużymi i ciężkimi zwierzętami, jak koń czy krowa. Dla kobiety jest to praca bardzo męcząca i trudna, a jednocześnie bardzo odpowiedzialna.

Niektóre prace, jako kobieta, musisz sobie darować także ze względów prawnych. Panie nie mogą wykonywać prac szkodliwych dla ich zdrowia. Według rozporządzenia Rady Ministrów z września 1996 r. z późniejszymi zmianami, przedstawicielki płci pięknej nie mogą wykonywać prac, przy których wydatek energetyczny netto przekracza 5 tys. kJ na jedną zmianę roboczą, gdzie 1 kJ to ok. 0,24 kcal. 

Jeśli złościsz się, że mężczyźni z racji swojej płci mają większe prawa, zwłaszcza zawodowe, musisz to po prostu zaakceptować albo spróbować to… zmienić. Może już pora na małą rewolucję? :-)   

Ewa Podsiadły

Zobacz także:

Poznaj najszczęśliwsze zawody świata!

Aktorka, pielęgniarka, lekarz, a może… rzeźnik? Zobacz, kto jest najszczęśliwszym pracownikiem na świecie!

Gdzie w Polsce zarabia się najwięcej?

Według danych GUS, najlepiej zarabiają mieszkańcy województwa mazowieckiego, a najgorzej… 

Polecane wideo

Komentarze (131)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 17.11.2009 13:16
aha
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.08.2009 15:06
"gdy mężczyzna wyjeżdża, kobieta nadal wypełnia swoje domowe obowiązki. Gorzej, gdy zajęcia domowe spadają na barki mężczyzny – dla niego może być to nie do zaakceptowania." Żałosne, gdzie tu równouprawnienie?!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.08.2009 19:44
http://prywatnezdrowie.pl/uzytkownicy/rejestracja/?from=41e8d659bd Za rejestrację i zgłoszenie się do konkursu- nagroda gwarantowana- opaska na rękę z czujnikiem promieni UV Za zaproszenie 3 osób- termometr elektroniczny Za zaproszenie większej liczby osób nagrody- roczny zapas pieluszek, notebook, rower lub inne :) polecam
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.08.2009 19:44
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.08.2009 17:09
Nie burzcie się aż tak, dziewczyny! Przecież oni piszą czego kobieta NIE POWINNA ROBIĆ ze względu na skutki zdrowotne, lub po prostu z braku sił. Z natury jesteśmy delikatne, i nic tego nie zmieni. Mężczyzna jest stworzony do ciężkiej pracy. Oni nie zabraniają nam pracować jako kierowca menadżer czy weterynarz. Nie rozumiem dlaczego tak bardzo się rzucacie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie