Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, żeby... DOSTAĆ pracę?

Oto 6 podstawowych kroków, które sprawią, że rozmowa kwalifikacyjna pójdzie po Twojej myśli.
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, żeby... DOSTAĆ pracę?
Fot. Unsplash
15.10.2018

Praca jest bardzo ważnym elementem życia i stanowi w dużej mierze o jego jakości. Nie tylko z tego względu, że pozwala się utrzymać. To w niej spędzamy mnóstwo czasu, więc wpływa na nas panująca w niej atmosfera. Podobnie jak ludzie. Mądrze jest zatem zawalczyć o jak najlepszą pracę.

Polski student potrzebuje 1900 zł miesięcznie, żeby przeżyć. Oto jego wydatki

Właśnie dlatego rozmowa kwalifikacyjna jest tak stresującym przeżyciem. Każdy chce się zaprezentować jako najlepszy kandydat na wolne stanowisko. Liczy się pierwsze wrażenie, umiejętność pokazania swoich mocnych stron, doświadczenie, kwalifikacje, wygląd i mnóstwo innych rzeczy. Nie da się zatem ukryć, że aby dobrze wypaść, trzeba się solidnie przygotować.

Portal allwomenstalk.com wskazuje, co powinnaś zrobić, aby wykorzystać szansę jaką jest rozmowa kwalifikacyjna. Jeżeli zastosujesz się do tych rad, znacznie powiększysz swoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy.

Pogratuluj sobie

To, że zostałaś zaproszona na rozmowę, znaczy, że uznano cię za osobę z potencjałem. Rekruter uważa, że masz predyspozycje do wykonywania tej pracy. Możesz być z siebie dumna. Wyłoniono cię z kilkudziesięciu, a może nawet kilkuset kandydatów. Masz już za sobą pewne etapy. Doceń siebie. Teraz musisz już tylko przekonać do siebie rekrutera.

Sprawdź dojazd

Zrób to z wyprzedzeniem i oszacuj, ile czasu zajmie ci dotarcie na miejsce. Postaraj się przewidzieć wszelkie możliwe zakłócenia. Spóźnienia są bardzo źle odbierane. Już na wstępie zmniejszysz swoje szanse. W dobie Internetu i aplikacji z nawigacją zabłądzenie jest mało prawdopodobne.

Przeczytaj ponownie wymagania i swój list motywacyjny

Analiza wymagań jest bardzo ważna. Wyobraź sobie, że słyszysz pytania, które ich dotyczą. Musisz udowodnić rozmówcy, że je spełniasz. Przećwicz to w domu. Przeanalizuj też swój list. Zastanów się, jakimi osiągnięciami zaświadczysz o wskazanych przez siebie zaletach i kwalifikacjach. Dobrym pomysłem jest też przygotowanie sobie wypowiedzi na swój temat, gdyż prośba: „proszę o sobie opowiedzieć”, pada bardzo często. Możesz też przejrzeć w Internecie, jakie pytania padają najczęściej na rozmowach kwalifikacyjnych.

„Praca w korporacji to najgorsze, co przytrafiło mi się w życiu” (Historia Judyty)

Przygotuj ubranie

Jak cię widzą, tak cię piszą. Bądź pewna, że każdy element twojego stroju zostanie zlustrowany wzrokiem. Ubierz się konserwatywnie, chyba, że starasz się o pracę na stanowisku, gdzie wymaga się dużej kreatywności. Wtedy możesz odrobinę zaszaleć. Nie przesadzaj z ilością biżuterii i zrób delikatny makijaż. Zadbaj o to, aby ubrania były czyste i wyprasowane. Sprawdź też stan butów. Również twoja fryzura powinna być staranna.

Wyśpij się

Przed snem zapakuj wszystkie niezbędne dokumenty do osobnej teczki. Nie jedz bezpośrednio przed snem i nie pij alkoholu. Połóż się wcześnie i nie zapomnij nastawić budzika.

„Mamy 5 tys. zł miesięcznie i ledwo nam starcza do końca miesiąca”

Zjedz śniadanie

Nerwy w połączeniu z brakiem śniadania mogą doprowadzić nawet do omdlenia. Zjedz pożywne śniadanie i dostarcz swojemu organizmowi wody. Tak przygotowana możesz ruszyć na rozmowę kwalifikacyjną. Bądź dobrej myśli.

 

Tak się kończy oszczędzanie na fryzjerze. Z ich doczepów śmieje się cały Internet
Tak się kończy oszczędzanie na fryzjerze. Z ich doczepów śmieje się cały Internet - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 15.10.2018 20:07
Przede wszystkim: bądź sobą. Ja ostatnio dostałam prace bo poszłam na rozmowę totalnie na luzie. Byłam elegancko ubrana ale byłam uśmiechnięta i nie stresowałam się. I się udało :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie