„Lśniące poniedziałki”. Zapragniesz, żeby Twój pracodawca wprowadził ten pomysł w życie

To powinien być standard w każdej firmie!
„Lśniące poniedziałki”. Zapragniesz, żeby Twój pracodawca wprowadził ten pomysł w życie
fot. Unsplash
06.08.2018

Chyba większość z nas, o ile nie wszyscy, zgodzą się, że poniedziałek to najgorszy dzień tygodnia. Perspektywa pięciu dni pracy pod rząd nie jest zbyt miła. Poza tym po weekendzie trudno jest się zabrać do pracy, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy pogoda dopisuje.

Japończycy, dla których praca i wszystko, co z nią związane, jest bardzo ważne, wymyślili, co zrobić, aby poniedziałek nie był taki zły. Otóż pracownicy będą mogli pojawiać się w swoich miejscach pracy dopiero po przerwie na lunch bez podawania jakiejkolwiek przyczyny. Owa idea zyskała nazwę „lśniące poniedziałki”. Żeby nie było tak słodko, „lśniący poniedziałek” będzie przypadał tylko raz w miesiącu, po „piątku meritum”, czyli dniu, w którym pracownicy mają prawo opuścić miejsce pracy wcześniej.

Pomysł został przetestowany przez Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu, aby nie było wątpliwości, że miejsca pracy będą sparaliżowane. Pewnego poniedziałku ponad 1/3 pracowników nie przyszła do pracy w wyznaczonym czasie, a dopiero po lunchu. Nie zakłóciło to pracy urzędu.

Koncepcja ma przede wszystkim na celu dobro japońskich pracowników, którzy są pracoholikami. W Japonii występuje nawet zjawisko karōshi – śmierci z przepracowania. Problem jest niebagatelny, ponieważ rocznie z tej przyczyny umiera 10 tys. Japończyków. Dotyka on również kwestii gospodarczych. Zapracowani mieszkańcy Japonii nie mają czasu wydawać pieniędzy, które zarobili, podaje fpiec.pl.

Czy myślicie, że w Polsce można byłoby zrealizować coś podobnego?

20-letni milioner szuka dziewczyny. Musiał wykupić reklamę, bo żadna go nie chciała (Aż taki straszny?)
20-letni milioner szuka dziewczyny. Musiał wykupić reklamę, bo żadna go nie chciała (Aż taki straszny?) - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie