Jak szukać pracy, aby ją znaleźć?

Znajdź pracę, która naprawdę cię interesuje! To możliwe! Wystarczy wziąć się w garść i zamiast czekać z założonymi rękami na telefon z ofertą, przejąć inicjatywę!
Jak szukać pracy, aby ją znaleźć?
20.07.2009

Nie wydaje ci się czasem, że kiedyś mniej się mówiło o bezrobociu, zarabianiu, pieniądzach i wyścigu szczurów? Coś w tym jest, bo teraz niemal na każdym kroku możesz przeczytać, jak ciężko żyje się w naszym kraju, jak trudno jest znaleźć pracę i jak wielkie spustoszenie w firmach spowodował światowy kryzys. Zdobycie wymarzonej posady to nie bułka z masłem. Do rozpaczy mogą doprowadzać setki wysłanych życiorysów i ta cisza ze strony potencjalnych pracodawców. 

Być może popełniasz błędy, które sprawiają, że nie dajesz sobie szansy na znalezienie zatrudnienia! Jakie? Jedną z najgorszych pomyłek jest uznanie, że żyjemy w elektronicznym świecie i w związku z tym ograniczenie się do wysyłania CV poprzez e-mail. Tak naprawdę za pracą często trzeba się nachodzić. Samo wysyłanie kilkudziesięciu podań dziennie nie jest gwarantem, że ktokolwiek w ogóle te maile otworzy. Dlatego, jeśli szukasz pracy na poważnie, dzwoń, dopytuj się, sugeruj, że warto się z tobą spotkać czy osobiście zanieść dokumenty. Wtedy jest szansa, że ktoś od razu się tobą zainteresuje i zaprosi cię na rozmowę. To przy okazji pozwoli ci poznać klimat panujący w nowym miejscu pracy. Choć poczta elektroniczna to dziś najpopularniejszy, a częsty jedyny sposób kontaktu z ewentualnym pracodawcą, warto czasem zadać sobie trochę trudu i poszukać pracy nie zza biurka. 

Przeglądasz strony z ogłoszeniami o pracy, kupujesz gazety, wypytujesz znajomych? To oczywiście podstawa. Ale świetnym sposobem – i często bardzo skutecznym –  jest składanie aplikacji do firm, które nie prowadzą rekrutacji. Może się bowiem okazać, że będziesz jedyną osobą, która wyraziła chęć pracy w danym miejscu i twoje CV ktoś naprawdę przeanalizuje. Jest wtedy szansa, że pracodawca wczyta się w twoje osiągnięcia i zdecyduje się zaryzykować, przyjmując cię na etat. Dlatego zamiast od rana do wieczora przeglądać oferty pracy na portalach internetowych i w gazetach, po prostu wybierz firmy, w których chciałabyś pracować, napisz dobre listy motywacyjne i dostarcz je do wybranych placówek! To nierzadko o wiele skuteczniejsza metoda niż czekanie na odpowiedź ze strony zamieszczających ogłoszenie spółek. 

Czytasz ogłoszenie i dowiadujesz się,  że wymagane jest wykształcenie wyższe. Ty jesteś na trzecim roku studiów, ale wysyłasz aplikację z nadzieją, że cię ktoś dostrzeże. Nie rób tak! Wiele osób nie może znaleźć pracy, bo nie potrafi mierzyć sił na zamiary. Jeżeli nie umiesz mówić po niemiecku, nie wpisuj w CV, że znasz jego podstawy. Wszystko i tak zostanie sprawdzone, a ty najesz się wstydu. Dlatego przy szukaniu pracy, pamiętaj, że konkurencja jest bardzo duża. Wysyłając dokumenty z nadzieją, że ktoś zaryzykuje, jest marnowaniem czasu zarówno pracodawców, jak i twojego. 

Jednym z najczęstszych błędów jest ignorowanie z pozoru kiepskich ofert. Staże, umowy o dzieło czy ćwierć etatu odrzucasz od razu? Źle! Od nich warto bowiem zacząć, zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia zawodowego. Trzeba mieć wielkie szczęście, żeby z zerowym doświadczeniem, świeżo po studiach, dostać etat za trzy tysiące złotych miesięcznie. Staż, choć nie pozwoli ci – rzecz jasna – zarobić fortuny, pomoże ci zdobyć praktykę, obycie w pracy, a często jest krokiem w kierunku etatu, zwłaszcza gdy przypadniesz pracodawcy do gustu. W ten sposób pracę znalazła Ania, studentka polonistyki. – Najpierw byłam na praktykach w redakcji, potem odbyłam półroczny staż, a na końcu zaproponowano mi współpracę. Nie mam jeszcze etatu, ale wiem, że mam na niego bardzo duże szanse! – opowiada. Dlatego, nawet gdy ktoś proponuje ci na początek pracę na umowę zlecenie, nie skreślaj jej na dzień dobry. To często duży krok w kierunku prawdziwej pracy za porządne pieniądze! 

Dobrze spożytkuj okres bezrobocia. Ważne, żebyś aktywnie spędzała ten czas, a nie wstawała w południe i siedząc w rozciągniętej piżamie, znudzona przeglądała strony internetowe z ogłoszeniami. Wstawaj wcześnie, działaj, bądź w ruchu, przebywaj wśród ludzi. Dzięki temu zachowasz formę i gdy przyjdzie ci chodzić na godz. 8 do pracy, bez problemu sobie z tym poradzisz. Jeśli okres bezrobocia będzie się u ciebie przedłużał, dobrym rozwiązaniem jest rozsądne zagospodarowanie go. Może zapiszesz się na jakiś krótki kurs albo poświęcisz ten czas na nadrobienie zaległości z języka obcego? Właśnie teraz jest odpowiednia pora na to wszystko – potem nie będziesz miała czasu na naukę, pracę i życie towarzyskie. Co więcej, zdobywasz kolejne cenne umiejętności i podnosisz swoje kwalifikacji, a to jest bezcenne dla twojego CV. 

Jeśli już o CV mowa, o najczęściej popełnianych błędach przy tworzeniu życiorysu przeczytasz w osobnym artykule

Nie jest to jednak czcze paplanie, bo tak naprawdę CV i list motywacyjny to podstawa, bez których ciężko będzie ci znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie. Nie wysyłaj wszędzie jednego CV i listu motywacyjnego stworzonego według uniwersalnego, oklepanego schematu. Niestety, choć może to być mozolne i nudne zajęcie, trzeba się do niego przyłożyć. Tylko angażując się w to, co robisz, nawet gdy jest to po prostu rozsyłanie aplikacji, masz szansę na zdobycie wymarzonego zatrudnienia. 

Wciąż szukasz pracy i zaczynasz się  załamywać? Spokojnie. Przy odrobinie zaangażowania, aktywności oraz zmotywowania, masz szansę już niedługo rozpocząć wymarzoną i satysfakcjonującą się pracę zawodową.  

Ewa Podsiadły  

Zobacz także:

Poznaj najszczęśliwsze zawody świata!

Aktorka, pielęgniarka, lekarz, a może… rzeźnik? Zobacz, kto jest najszczęśliwszym pracownikiem na świecie!

Gdzie w Polsce zarabia się najwięcej?

Według danych GUS, najlepiej zarabiają mieszkańcy województwa mazowieckiego, a najgorzej…  

 

Polecane wideo

Komentarze (42)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 29.07.2017 21:17
Ja polecam szukać pracy w wielu źródłach. Świetny. Sposobem sa social media, nawet nie wiedziałam, ze dostępnych jest tam tylko ofert. Podpowiedzi jak zacząć szukać ofert na fb mozna znałam na http://www.eduforum.pl/jak-szukac-pracy-przez-media-spolecznosciowe/
odpowiedz
gosc (Ocena: 5) 08.06.2015 01:20
Spróbuj na tej stronie - abpraca.pl. Co prawda musisz być pełnoletnia żeby dostać od nich ofertę, ale o tak jest tam duża skarbnica wiedzy o tym, jak zacząć swoją karierę zawodową w młodym wieku :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.07.2009 11:32
Konta trzeba mieć założone w wielu miejscach, żeby szukanie pracy miało jakiś sens. Przeglądając praca.money natknąłem się ostatnio na dużo ofert z tego jobexpressu, wydaje się, że spoko stronka. Co do odpowiadania bez rejestracji to i tak trzeba podać dane, lepiej raz a dobrze założyć konto. Na dole str jobexpress jest coś takiego jak powiadomienia RSS, warto sobie ustawić interesujący dział.
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 25.07.2009 12:16
Jak ktoś chce to znajdzie pracę bez większego problemu. W miastach ofert nie brakuje, ja szukam dopiero od tygodnia a już byłam na jednej rozmowie. Najlepiej zarejestrować się na kilku stronach o pracy i przeglądać oferty. W tej chwili chyba najlepsze są jobexpress.pl, pracuj.pl, gazetapraca.pl i infopraca.pl. Na jobexpressie ostatnio wrzucili parę ciekawych rzeczy, można sobie pobrać kodeks pracy w pdfie, albo wzory CV.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 21.07.2009 19:30
Ja jestem uczennicą technikum fotograficznego, w tym roku zacznę ostatnią klasę (IV). Dzięki praktykom w zakładach fotograficznych od rozpoczęcia szkoły dostałam pracę w salonie ze sprzętem fotograficznym w galerii handlowej w mieście w którym się wychowałam (50 tys. mieszkańców). Nie zarabiam dużo, ale jak na razie mieszkam z rodzicami, więc dla mnie to luksus. A co do godzenia nauki z pracą - da się! Ja pracuję codziennie od 15-21, za to w soboty jestem od 8-21. Udało mi się z szefem :). Teraz w wakacje pracuję od 8-15, ale jak zacznie się szkoła wracam do starego systemu :). Dodam jeszcze, że po skończeniu szkoły chcę założyć własną firmę
odpowiedz

Polecane dla Ciebie