Przypominasz kobietę ze zdjęcia po lewej stronie? Jesteś szczęściarą

Z taką twarzą łatwiej znajdziesz dobrą pracę.
Przypominasz kobietę ze zdjęcia po lewej stronie? Jesteś szczęściarą
źródło: journals.plos.org/plosone
29.06.2018

Rozmowa kwalifikacyjna to bez wątpienia jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu. Na jednej zazwyczaj się nie kończy, bo rzadko udaje nam się dodać wymarzoną pracę za pierwszym razem. W czasie kariery zmieniamy też pracodawców i znowu musimy pokazać się z jak najlepszej strony.

Zobacz również: Co trzecia kobieta pracująca w tej branży ZDRADZA. Lista najbardziej niewiernych zawodów

Wielu z nas wydaje się, że tajemnica sukcesu tkwi (poza kwalifikacjami) w odpowiednim stroju, makijażu i fryzurze. W końcu, jak nas widzą, tak nas piszą. I rzeczywiście coś w tym jest - wygląd może mieć kluczowe znaczenie dla tej decyzji. Stonowany make-up, biała koszula i twarzowa fryzura to jednak nie wszystko.

Badanie zrealizowane na University of Alabama wykazało, że zdecydowanie większe znaczenie ma waga kandydata. A raczej kandydatki, bo zjawisko to nie dotyczy mężczyzn.

rozmowa kwalifikacyjna

źródło: journals.plos.org/plosone

W czasie eksperymentu naukowcy zbadali reakcje przedsiębiorców, czyli potencjalnych pracodawców. Zaprezentowano im zdjęcia kandydatów i poproszono o wskazanie tych, którzy na pierwszy rzut oka mają największe szanse na zatrudnienie. W grę wchodziły wyłącznie subiektywne odczucia odnośnie ich wyglądu.

Okazuje się, że w przypadku mężczyzn nie ma większego znaczenia, czy kandydat jest bardzo szczupły, a może jego twarz wygląda na pełniejszą. Niedowaga, waga średnia lub delikatna nadwaga żadnego z nich nie dyskwalifikuje.

Liczą się kompetencje i ogólne wrażenie, które z dodatkowymi kilogramami nie mają nic wspólnego. W przypadku pań to już tak nie działa.

Zobacz również: W tych zawodach aż roi się od PSYCHOPATÓW. Sprawdź, czy jesteś na liście

rozmowa kwalifikacyjna

źródło: journals.plos.org/plosone

Badanie wykazało, że kobieta o smuklejszej twarzy ma zdecydowanie większe szanse na dostanie pracy, niż kandydatka o pełniejszym obliczu. Dotyczy to zwłaszcza zawodów, w których wygląd może odgrywać dużą rolę - kelnerka czy recepcjonistka. Im szczuplej wyglądamy, tym większym zaufaniem darzy nas pracodawca.

Doskonale pokazują to zdjęcia zastosowane w eksperymencie. Różnica pomiędzy paniami nie jest wielka - dotyczy wyłącznie wielkości policzków. Okazuje się jednak bardzo istotna i może zdecydować o naszym zatrudnieniu.

Trudno stwierdzić, z czego to wynika. Być może osoby szczuplejsze postrzegane są jako bardziej zdyscyplinowane i zdrowsze, a więc lepiej wypełniające swoje obowiązki.

Zobacz również: Ile trzeba zarabiać, by godnie żyć? Polakowi na przeżycie wystarczy 1467 zł

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 3.5 / 5
gość (Ocena: 2) 29.06.2018 16:08
HAHA jakie pie***nie. Dostawałam pracę będąc najgrubszą z kandydatek. Dostawałam bo się umiem sprzedać i robię dobre pierwsze wrażenie.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie