Co zrobiłabyś z wygraną w totolotka? Sprawdź, jakim typem finansisty jesteś

Opisujemy typy, które są najczęściej spotykane.
Co zrobiłabyś z wygraną w totolotka? Sprawdź, jakim typem finansisty jesteś
Fot. Unsplash
18.06.2018

Kobiety można podzielić na różne typy również pod względem finansowym. Mają one różne podejście do pieniędzy, a w tym ich zarabiania i rozporządzania nimi. Pod tym względem wiele zależy od charakteru kobiety, jej doświadczeń oraz zrządzenia losu. Poniżej opisujemy najczęściej spotykane typy. Jeden z nich na pewno odzwierciedla ciebie.

„Chcę być bogata”. Kilka wskazówek dla dziewczyn, które są zbyt rozrzutne

Finansowa kompanka

Niezależnie od tego, czy chodzi o męża, partnera życiowego czy członków rodziny, chętnie decyduje się na opracowanie budżetu domowego. Lubi, gdy jest ustalone, kto i co kupuje oraz w jakim terminie mają być uregulowane wszystkie należności. W takim układzie każda osoba ma wyznaczone działanie oraz wkład finansowy, jaki powinna wnieść do domowego budżetu.

Dusigrosz

Najchętniej wszystko zatrzymałaby dla siebie. Oczekuje, że to partner, mąż czy inni członkowie domostwa będą pokrywać rachunki albo przynajmniej większość należności. Stara się wykorzystać różne okazje i nakłaniać innych, aby pokrywali finansowe zobowiązania. Czasami nawet posuwa się do kłamstwa. Jej cechą charakterystyczną jest też odmawianie sobie wszelkich przyjemności. Wszystko po to, aby jeszcze więcej odłożyć. Gromadzenie pieniędzy wydaje się sensem jej życia.

Odważna inwestorka

Ma dryg do zarabiania pieniędzy, a zwłaszcza inwestowania. Nie boi się ryzykować, ale jest przy tym rozważna. Kalkuluje, co się jej opłaca, a co nie. Potrafi kilkakrotnie pomnożyć rodzinny budżet.

finansowy typ kobiety

Fot. unsplash.com

Rozrzutna

Dokłada się do rachunków, ale nie oszczędza. Ma lekką rękę do pieniędzy. Wydaje je na przyjemności takie jak jedzenie na mieście, nowe ubrania, kosmetyki, wizyty u kosmetyczki, bibeloty do domu, książki i płyty. Nie potrafi sobie odmówić, gdy zobaczy rzecz, która się jej podoba.

Pasożyt

Oczekuje, że inni będą zaspokajać jej potrzeby. Najpierw są to rodzice, a potem życiowy partner. Wymaga od nich łożenia pieniędzy na różne przyjemności, czasami bardzo kosztowne. Często wykorzystuje urok osobisty, aby osiągnąć cel. Manipuluje ludźmi.

Zarządzająca domowym budżetem

To właśnie jej wszyscy domownicy, a nawet mąż powierzają pieniądze. Ona wylicza na co i ile zostanie wydane w danym miesiącu. To boss finansowy. Kontroluje rachunki, czas ich regulacji oraz wszystkie sprawy związane z wydatkami. Lubi to i świetnie sobie radzi.

finansowy typ kobiety

Fot. unsplash.com

Wieczna dłużniczka

To typ rozrzutny, który ratuje się kredytami. Żyje od jednego do drugiego. Jest lekkomyślna, nie zastanawia się, co będzie za kilka lat. Nie potrafi oszczędzać, a przynajmniej ma z tym duże problemy. Wyznaje maksymę, że raz się żyje. Pożycza nie tylko od banków, ale także od rodziny i znajomych. Nie zawsze zwraca pieniądze w terminie i trudno je od niej wyegzekwować.

Błędy, przez które kobiety tracą niezależność finansową

Podległa mężowi

Czasami zdarza się, że tylko mąż pracuje i on decyduje na co mają być wydawane pieniądze. Kobieta dostaje wydzieloną kwotę na dom i ewentualnie na swoje wydatki. Czasami musi sie upominać o pieniądze, co jest dla niej upokarzające. Mimo to nie stara się zmienić sytuacji. Dopiero w przypadku, gdy mąż ją zostawia, zaczyna rozumieć, w co się wplątała. Można też wyróżnić typ kobiety, która zarabia i oddaje wszystkie pieniądze mężowi. Najpierw jej pieniądze są przeznaczane na wydatki, a potem jego. Tylko to, co zostanie mężczyźnie jest odkładane. Ona nie ma swoich oszczędności.

Pracuś

Jest zachłanna na pieniądze. Wykorzysta każdą okazję, aby je zarobić. Nieważne, czy chodzi o dodatkowe zlecenie w pracy, podjęcie następnego etatu czy dorywcze zajęcie. Jeżeli tylko ma wolną chwilę, przeznacza ją na pomnażanie majątku. W przypadku gdy brakuje pieniędzy, zawsze znajdzie sposób na ich zarobienie. Nie wstydzi się podejmowania zajęć, które wiele osób uważa za poniżej ich poziomu.

Polecane wideo

Komentarze (2)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 18.06.2018 08:13
Tytuł znowu nieadekwatny do treści.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie